Americká či austrálska hypotéka: o čo ide a kedy sa oplatí ich využiť?

Lenka Vyplašilová | rubrika: Článok | 16. 8. 2016
Chcete banku požidať o úver a namiesto toho máte pocit, že ste sa vydali na cestu okolo sveta? Nemusíte byť ďaleko od pravdy: často sa totiž stretávame s pojmami americká, austrálska hypotéka či japonská pôžička. Aký je medzi nimi rozdiel a čo majú spoločné so štandardnou hypotékou?
Americká či austrálska hypotéka: o čo ide a kedy sa oplatí ich využiť?

Zdroj: Shutterstock

Úverov, ktoré sú na trhu k dispozícii, je nespočetne veľa: od klasických pôžičiek, úverov pred výplatou až po úvery ručené nehnuteľnosťou. V čom spočíva rodziel medzi nimi? Zamerali sme sa na austrálsku a americkú hypotéku, a japonské pôžičky, takzvané úvery pred výplatou. 

Austrálska hypotéka: hypotéka hore nohami

Čím vyššiu čiastku si požičiate, tým nižšiu úrokovú sadzbu od banky dostanete. S rastúcou výškou úveru vám totiž klesá úroková sadzba. Ak si napríklad požičiate 50 000 eur, dostanete sadzbu zvýhodnenú o 0,1 percentuálneho bodu, ak si požičiate 75 000 eur, na úrokoch ušetríte 0,2 percentuálneho bodu, ak si požičiate 100 000 eur, dostanete zľavu 0,3 percentuálneho bodu, atď. Na tomto princípe je založená austrálska hypotéka. Austrálska hypotéka vo všeobecnosti funguje na rovnakom princípe ako klasická hypotéka, a teda vyžaduje ručenie nehnuteľnosťou.

Prečo práve austrálska? 

Za týmto výrazom nehľadajte hlbší význam – tento produkt nepochádza z Austrálie, ako by sa mohlo zdať z názvu. Ide len o slovnú hračku a marketingové lákadlo. V našich podmienkach ale nie je tento typ hypotéky príliš rozšírený. Naopak, veľkej obľube sa teší hypotéka americká. 

Americká hypotéka: pôžička na čokoľvek

Americká hypotéka rozhodne nie je klasickým hypotekárnym úverom na bývanie, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Kým štandardný hypotekárny úver je zo zákona možné využiť len na účely spojené s bývaním, pri americkej verzii nemusíte dokladovať účel použitých prostriedkov. Práve bezúčelovosť je najväčšou výhodou tohot úveru. Vo využívaní prostriedkov máte v podstate voľnú ruku. A tak z americkej hypotéky môžete financovať čo vás len napadne, a to bez dokladovania účelu použítých prostriedkov. Banke však za poskytnutie peňazí musíte ručiť nehnuteľnosťou – to je jediné, čo má americká hypotéka s klasickou hypotékou spoločné.

Kedy sa oplatí zvoliť americkú hypotéku?

Americká hypotéka je drahšia ako tá klasická.  Za nedokladovanie účelu použitých prostriedkov vás čaká vyššia úroková sadzba ako pri klasickom hypotekárnom úvere. Neznamená to, že prostredníctvom americkej hypotéky nemôžete financovať svoje bývanie.

Ak sa rozhodnete prostriedky využiť na tieto účely a banke to vopred dohodnutým spôsobom doložíte, získate výhodnejšiu úrokovú sadzbu. Na druhej strane, americká hypotéka je výhodnejšia ako spotrebný úver. Vzhľadom na skutočnosť, že sa banke zaručíte svojou nehnuteľnosťou, získate spravidla vyššiu čiastku a výhodnejšiu úrokovú sadzbu ako by ste dostali pri spotrebnom úvere. O úver s jemne mätúcim názvom americká hypotéka sa preto oplatí žiadať najmä vtedy, ak si potrebujete bezúčelovo požičať vyššiu sumu a nebojíte sa banke založiť svoj byt alebo dom.

Japonská pôžička: pôžička pred výplatou

Japonská pôžička nemá s hypotekárnym úverom spoločné vôbec nič. Ide o krátkodobý úver, ktorý je väčšinou nízkej hodnoty, niečo ako mikropôžička. Z tohto dôvodu je často označovaná ako pôžička pred výplatou, pretože slúži hlavne na krátkodobé preklenutie nedostatku prostriedkov. Výhodou tohto úveru je hlavne to, že oň môžete požiadať z pohodlia domova, pričom peniaze máte na účte do niekoľkých minút. Je však dôležité zdôrazniť, že ide o nebankový produkt a v porovnaní s bankovými pôžičkami by mohol byť spojený s nemalou hodnotou RPMN.

Ročná percentuálna miera nákladov (RPMN) predstavuje percento z dlžnej čiastky, ktoré musíte ročne zaplatiť v súvislosti s pôžičkou alebo úverom, správou a vedením úverového účtu. Zahŕňa aj ostatné výdavky, ktoré sú spojené s čerpaním úveru, napríklad poplatky vzťahujúce sa k posúdeniu žiadosti o úver, poplatky za uzatvorenie úverovej zmluvy, poplatky za správu a vedenie úverového účtu či poistenie schopnosti splácať a iné.

Čítajte viac o RPMN tu: K čomu je dobré, poznať RPMN


Lenka Vyplašilová

 Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Ako požiadať o príspevok na zvýšenú splátku hypotéky: Kto ho dostane a koľko to bude stáť?

15. 1. 2024 | Marek Mittaš

Ako požiadať o príspevok na zvýšenú splátku hypotéky: Kto ho dostane a koľko to bude stáť?

Nárast úrokových sadzieb hypoték bol za posledné dva roky rýchly a výrazný. Z výhodných ponúk s úrokom pod 1 % sa zrazu stali veľmi drahé produkty s úrokovými sadzbami dosahujúcimi... celý článok

Ceny bytov a nájomného v EÚ opäť rastú: Aké sú vyhliadky a situácia na Slovensku?

24. 11. 2023 | Daniel Výcha

Ceny bytov a nájomného v EÚ opäť rastú: Aké sú vyhliadky a situácia na Slovensku?

Bývanie sa stáva čoraz drahším. Potvrdzujú to štatistiky, ktoré ukazujú, že ceny bývania v Európskej únii rástli aj v druhom štvrťroku. V porovnaní s prvým štvrťrokom boli ceny bytov... celý článok

Začína sa výpredaj na realitnom trhu: Kam až môžu padať ceny?

17. 10. 2023 | Redakcia

Začína sa výpredaj na realitnom trhu: Kam až môžu padať ceny?

Ceny nehnuteľností v minulom roku dosiahli svoje maximá. V kombinácii s vysokými hypotékami to spôsobilo pomerne výrazné ochladenie trhu. Najnovšie štatistiky však prinášajú skvelé... celý článok

Štátna prémia v roku 2024: Oplatí sa pre vás?

13. 9. 2023 | Redakcia

Štátna prémia v roku 2024: Oplatí sa pre vás?

Štátna prémia pre rok 2024 by mala dosahovať 7 % z ročného vkladu, avšak maximálne do výšky 70 eur. Tento záver vyplýva z návrhu opatrenia Ministerstva financií Slovenskej republiky,... celý článok

V júli 2023 sa opäť navyšoval príspevok na bývanie. Využívate ho aj vy?

24. 7. 2023 | Daniel Výcha

V júli 2023 sa opäť navyšoval príspevok na bývanie. Využívate ho aj vy?

Jeden zo spôsobov, ako štát pomáha občanom v hmotnej núdzi, je poskytnutie príspevku na bývanie. Podľa novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi sa od 15. júla 2023 zvýšila suma tejto... celý článok