Ako sporiť v dôchodkovom pilieri

Roland Regely | rubrika: Článok | 17. 10. 2016
Nevyznáte sa v dôchodkovom sporení? Pozrite si stručný prehľad toho, ako to funguje. Načo všetko máte nárok, kto vám dôchodok vyplatí a akou formou.
Ako sporiť v dôchodkovom pilieri

Zdroj: Shutterstock

Starobné dôchodkové sporenie predstavuje kapitalizačný, alebo tzv. druhý pilier dôchodkového systému, ktorý je príspevkovo definovaný. To znamená, že výška vášho dôchodku bude závisieť od zaplatených príspevkov do druhého piliera a ich reálneho zhodnotenia.

Výška dôchodku

Výška dôchodkovej dávky bude závisieť od zaplatených príspevkov do II. piliera a ich zhodnotenia. Finančné prostriedky sporiteľov spravujú dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS).

Z čoho sa skladá dôchodok

Starobné dôchodkové sporenie spoločne s dôchodkovým poistením resp. prvým pilierom zabezpečiť sporiteľovi príjem v starobe a pozostalým v prípade jeho úmrtia.

Vstup do druhého piliera

Do druhého piliera môžu vstúpiť osoby mladšie ako 35 rokov a môžu tak urobiť dobrovoľne. Treba však myslieť aj na to, že po vstupe do tohto piliera sa starobné dôchodkové sporenie stáva povinnée a spolu s prvým pilierom tvorí elementárny systém dôchodkového zabezpečenia.

Ak občan Slovenskej republiky vstúpi do druhého piliera jeho povinné odvody na dôchodkové poistenie v celkovej výške 18% z príjmu sa rozdelia na dve časti. 14% naďalej ostane v Sociálnej poisťovni (výška odvodov pre prvý pilier) a zvyšné 4% Sociálna poisťovňa umiestni na osobný dôchodkový účet sporiteľa. Sporiteľ má právo si zvoliť dôchodcovskú správcovskú spoločnosť (DSS).

Ak sa sporiteľ rozhodne pre sporenie v druhom pilieri, bude poberať dôchodok z dvoch rozličných zdrojov. Prvým zdrojom je primerane krátený dôchodok z prvého piliera, ktorý vypláca Sociálna poisťovňa a druhý zdroj je dôchodok z druhého piliera, ktorého výška bude závisieť od zaplatených príspevkov (sporiteľa) ako aj od toho ako veľmi sa ich podarilo DSS zhodnotiť a napokon aj od toho aký spôsob poberania dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia si sporiteľ zvolil.

Dve fázy dôchodkového sporenia

Dôchodkové sporenie pozostáva z dvoch základných fáz. Fázy sporenia a fázy vyplácania.

V sporiacej fáze sa časť z povinných odvodov sporiteľa odvádza na jeho osobný dôchodkový účet v DSS. V tejto fáze si sporiteľ môže slobodne vyberať aj dôchodkový fond, v ktorom bude svoj príspevok zhodnocovať. Takisto možno v tejto fáze odvádzať aj dobrovoľné príspevky na starobné dôchodkové sporenie.

Vo fáze vyplácania sa sporiteľovi vypláca starobný dôchodok, prípadne predčasný starobný dôchodok a pozostalým sa môže vyplácať pozostalostný dôchodok. Podľa zvolenej formy výplaty dôchodku z druhého piliera, poberateľovi dôchodok bude vyplácať ním vybraná poisťovňa.

Sociálna poisťovňa je povinná do 180 dní od vzniku prvej účasti na dôchodkovom poistení, vzniknutej po 31. decembri 2012, písomne informovať dotknutú osobu (tzv. "prvopoistenca") o jej práve na uzatvorenie zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení.

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur.

DníHodínMinútSekúnd

Pokiaľ chcete riešiť dane po stare, máme pre vás chytré formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

28. 3. 2024 | Marek Mittaš

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

Minulý rok vláda informovala o tom, že v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Tento problém vyriešila tzv. konsolidačným balíčkom, ktorého súčasťou boli rôzne zmeny. Niektoré z nich začali... celý článok

Najbohatší ľudia v roku 2023

21. 3. 2024 | Marek Mittaš

Najbohatší ľudia v roku 2023

Rebríček najbohatších ľudí za rok 2023 príliš neprekvapil. Prvú desiatku obsadili stálice ako Elon Musk, Jeff Bezos či Warren Buffett, pričom úplne prvé miesto si uchmatol Francúz Bernard... celý článok

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

7. 3. 2024 | Marek Mittaš

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

Keď hovoríme o dlhoch, obvykle spomíname ten, ktorý má naša krajina. Pravdou však je, že nie sme jediní, ktorí musia niečo splácať. V skutočnosti je celý svet zadlžený, pričom suma... celý článok

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok