Ako vyzerajú dôchodky v susedných krajinách Európskej únie

Roland Regely | rubrika: Článok | 28. 10. 2016
Ako si žijú slovenskí dôchodcovia v porovnaní s dôchodcami v ostatných krajinách Európskej únie? Zisťovali sme, v ktorých krajinách sa "oplatí" prestať pracovať a užívať si penziu.
Ako vyzerajú dôchodky v susedných krajinách Európskej únie

Zdroj: Shutterstock

Každá krajina Európskej únie má svoj vlastný dôchodkový systém. Zákonný vek odchodu do dôchodku sa v jednotlivých krajinách líši. V krajine, v ktorej v súčasnosti žijete (alebo ste naposledy pracovali), môžete dostávať dôchodok len po dosiahnutí dôchodkového veku platného v danej krajine. Ak ste získali nárok na dôchodok aj v iných krajinách, príslušné časti vášho dôchodku vám tieto krajiny začnú vyplácať až po dosiahnutí dôchodkového veku platného v týchto krajinách.

Preto je dobré poznať pravidlá vo všetkých krajinách, v ktorých ste pracovali. Ak totiž jeden dôchodok začnete poberať skôr, môže to mať vplyv na celkovú výšku vášho dôchodkového príjmu.

Keď pracujete v niektorej z krajín EÚ, musíte v nej platiť dôchodkové odvody. V starobe tak budete dostávať dôchodok z každej členskej krajiny, v ktorej ste pracovali a teda odvádzali dôchodkové odvody minimálne 1 rok.

Váš dôchodok z každej členskej krajiny sa vypočíta podľa zákonov platných v danej krajine a pri výpočte sa bude brať do úvahy, ako dlho ste v danej krajine pracovali a teda ako dlho ste odvádzali dôchodkové odvody.

Váš starobný dôchodok z členskej krajiny vám bude vyplácaný po dovŕšení zákonom danej krajiny stanoveného veku na odchod do dôchodku. To samozrejme platí aj o krajinách, ktoré nie sú v Európskej únii.

Kedy sa odchádza do dôchodku

Podľa informácii spoločnosti INEKO je vo väčšine krajín OECD zákonný vek odchodu do dôchodku vo verejných dôchodkových systémoch 65 rokov. Výnimkou je Francúzsko, kde je to 60 rokov a Nórsko a Južná Kórea, kde je to 67 rokov. V roku 2000 začali hranicu odchodu do dôchodku posúvať aj v USA, postupne by mala do roku 2022 dosiahnuť 67 rokov.

V ktorých okolitých štátoch únie sú najvyššie dôchodky

Podľa údajov dostupných z jednotlivých ministerstiev a štatistických údajov Eurostat vyplýva, že prekvapujúcimi víťazmi Česi, Slováci a Maďari. Nie je to výškou dôchodku, ale porovnaním dôchodku s hrubým platom - v týchto prípadoch totiž vychádza najmenší rozdiel. Pokiaľ ale ide o samotnú výšku dôchodku, slovenskí dôchodcovia môžu tým ostatným len ticho závidieť.

 Porovnanie okolitých krajín EÚ dôchodok hrubá mzda
 Česká republika 400 eur909 eur 
 Maďarsko 332 eur818 eur 
 Nemecko 775 eur3 449 eur 
 Poľsko 202 eur775 eur 
 Rakúsko 1 132 eur3 070 eur 
 Slovensko 415 eur890 eur 

Ako uvádza TASR, vo viacerých európskych krajinách dôchodky, podobne ako iné príjmy, podliehajú daniam a odvodom. Kým dôchodca na Slovensku dostane svoj dôchodok v hotovosti alebo na účet v plnej sume, v krajinách ako Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko sú síce ich sumy vyššie, znižujú ich však dane či odvody. V Nemecku sa napríklad z dôchodkov odvádza zdravotné poistenie, ako aj tzv. príspevok na starostlivosť. Napríklad aj v susednom Rakúsku sa zdôchodku platí zdravotné poistenie vo výške 5,1 % a je tiež zdanený daňou z príjmu - tá je v Rakúsku progresívna. Dôchodky sú vo Švajčiarsku zdaňované, nie však jednotne, spôsob je rôzny podľa jednotlivých kantónov.

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Trh s nehnuteľnosťami hlási novinky: Čo sa mení?

11. 4. 2024 | Redakcia

Trh s nehnuteľnosťami hlási novinky: Čo sa mení?

Ceny nehnuteľností sa znižujú. Z maxím, na ktoré sa vyšplhali koncom roka 2022, klesali počas celého minulého roka. Aj keď sú ceny za byty čoraz nižšie, prasknutie realitnej bubliny... celý článok

Máte natankované? Ceny benzínu a nafty pôjdu nahor

2. 4. 2024 | Marek Mittaš

Máte natankované? Ceny benzínu a nafty pôjdu nahor

Na rozdiel od roku 2022, keď sa ceny pohonných hmôt výrazne menili, si v posledných mesiacoch udržali konštantnú hodnotu. Najnovšie informácie zo sveta a z finančných trhov však naznačujú,... celý článok

Kto vyhrá voľby podľa stávkových kancelárií a prieskumov?

31. 3. 2024 | PR článok

Kto vyhrá voľby podľa stávkových kancelárií a prieskumov?

Druhé kolo prezidentských volieb sa nezadržateľne blíži a už čoskoro sa dozvieme meno nástupcu Zuzany Čaputovej v prezidentskom úrade. O tom, ako sú rozdané karty, nás tradične informujú... celý článok

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

28. 3. 2024 | Marek Mittaš

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

Minulý rok vláda informovala o tom, že v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Tento problém vyriešila tzv. konsolidačným balíčkom, ktorého súčasťou boli rôzne zmeny. Niektoré z nich začali... celý článok

Najbohatší ľudia v roku 2023

21. 3. 2024 | Marek Mittaš

Najbohatší ľudia v roku 2023

Rebríček najbohatších ľudí za rok 2023 príliš neprekvapil. Prvú desiatku obsadili stálice ako Elon Musk, Jeff Bezos či Warren Buffett, pričom úplne prvé miesto si uchmatol Francúz Bernard... celý článok