Darovanie nehnuteľnosti – všetko, čo potrebujete vedieť

Roland Regely | rubrika: Článok | 29. 11. 2016
Darovacia zmluva často predchádza sporom o dedičstvo a šetrí aj peniaze. Ako to ale spraviť tak, aby boli uspokojení všetcí účastníci a zároveň sa vyhnúť problémom?
Darovanie nehnuteľnosti – všetko, čo potrebujete vedieť

Zdroj: Shutterstock

Darovať už dnes možno čokoľvek. Auto, byt, majetok. No zatiaľ čo pri darovaní mnohých vecí nepotrebujete spisovať žiadne zmluvy, pri darovaní nehnuteľnosti je to inak. Všetko musí byť riadne na papieri.

Darovanie je bezplatný prevod vlastníctva medzi darcom a obdarovaným. Základom je darovacia zmluva, kde je presne špecifikované, kto je darca, kto je obdarovaný, a o akú nehnuteľnosť sa jedná. Keďže ide o dar, nesmie byť zaň zaplatená ani symbolická suma.

Nezabudnite na vecné bremeno

Ak svoj byt alebo dom darujete svojim deťom a chcete, aby vás z neho nevyhodili, resp. aby ste v ňom mohli aj naďalej pokojne žiť, nezabudnite do zmluvy uviesť tzv. vecné bremeno. V zmluve by tak mali byť uvedený všetky osoby, ktoré byt môžu užívať.

Kto môže byť obdarovaný

Obdarovať môžete kohokoľvek, kto je spôsobilý na právne úkony. A výnimkou nie sú ani neplnoleté deti, kde ale do hry vstupuje kolízny opatrovateľ, ktorý v tomto prípade zastupuje záujmy dieťaťa. Takéto darovanie neplnoletej osobe musí schváliť súd a musia s ním súhlasiť obaja rodičia dieťaťa.

Delí sa dar medzi manželov?

V prípade, že prepíšete svoju nehnuteľnosť na svoje dieťa, patrí výhradne jemu a nespadá do bezpodielového vlastníctva manželov. To znamená, že ak darujete napríklad byt svojmu synovi, jeho manželka na ňho nemá nárok, iba v prípade, že by ste ju do zmluvy tiež uviedli, alebo, že by syn polovicu bytu prepísal na ňu.

Možno dar získať naspäť?

Darovanie ako proces nemožno zvrátiť. Ak obdarovaný splnil všetky povinnosti vyplývajúce zo zmluvy o darovaní, nehnuteľnosť mu právom patrí a darovaciu zmluvu už tak možno napadnúť len v krajných prípadoch. Je to najmä vtedy, ak by došlo zo strany obdarovaného k hrubému porušeniu dobrých mravov. To znamená, že by darovateľa fyzicky napadol alebo by mu odmietol pomôcť.

Koľko vás vyjde darovanie

Darovaciu zmluvu si už dnes viete vypracovať aj doma s pomocou šablón na internete. Je však potrebné overiť podpisy na nej. Môžete tak urobiť prostredníctvom notára (drahší variant) alebo na miestnom úrade (lacnejší variant). Ak však chcete nepriestrelnú zmluvu alebo si s ňou jednoducho neviete rady, obráťte sa na služby notára. Vyjde vás to na desiatky eur.

Návrh na vklad do katastra stojí 66 eur, elektronicky vás to vyjde na 33 eur.

Dedičské konanie

Pri dedičskom konaní sa do dedičstva započítava aj výška darov od poručiteľa, ktoré jeden z dedičov nadobudol počas jeho života. Ak teda rodičia darujú nehnuteľnosť jednému zo svojich detí, po ich smrti sa automaticky zaráta do dedičského podielu obdarovaného, čiže hodnota domu sa zohľadní pri rozdeľovaní pozostalosti. Darovať nehnuteľnosť sa preto odporúča vtedy, keď rodičia môžu delenie zabezpečiť tak, že jedno z detí dostane dom a druhé zodpovedajúcu sumu peňazí.

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Experti na granty a dotácie

Viac informácii

Získajte neobmedzený prístup do najväčšej databázy grantov a dotácií na Slovensku. Nájdite ten správny grant pre vašu firmu.

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+27
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Trh s nehnuteľnosťami hlási novinky: Čo sa mení?

11. 4. 2024 | Redakcia

Trh s nehnuteľnosťami hlási novinky: Čo sa mení?

Ceny nehnuteľností sa znižujú. Z maxím, na ktoré sa vyšplhali koncom roka 2022, klesali počas celého minulého roka. Aj keď sú ceny za byty čoraz nižšie, prasknutie realitnej bubliny... celý článok

Máte natankované? Ceny benzínu a nafty pôjdu nahor

2. 4. 2024 | Marek Mittaš

Máte natankované? Ceny benzínu a nafty pôjdu nahor

Na rozdiel od roku 2022, keď sa ceny pohonných hmôt výrazne menili, si v posledných mesiacoch udržali konštantnú hodnotu. Najnovšie informácie zo sveta a z finančných trhov však naznačujú,... celý článok

Kto vyhrá voľby podľa stávkových kancelárií a prieskumov?

31. 3. 2024 | PR článok

Kto vyhrá voľby podľa stávkových kancelárií a prieskumov?

Druhé kolo prezidentských volieb sa nezadržateľne blíži a už čoskoro sa dozvieme meno nástupcu Zuzany Čaputovej v prezidentskom úrade. O tom, ako sú rozdané karty, nás tradične informujú... celý článok

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

28. 3. 2024 | Marek Mittaš

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

Minulý rok vláda informovala o tom, že v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Tento problém vyriešila tzv. konsolidačným balíčkom, ktorého súčasťou boli rôzne zmeny. Niektoré z nich začali... celý článok

Najbohatší ľudia v roku 2023

21. 3. 2024 | Marek Mittaš

Najbohatší ľudia v roku 2023

Rebríček najbohatších ľudí za rok 2023 príliš neprekvapil. Prvú desiatku obsadili stálice ako Elon Musk, Jeff Bezos či Warren Buffett, pričom úplne prvé miesto si uchmatol Francúz Bernard... celý článok