Slováci rekordne šetria, no patria k najchudobnejším v EÚ

Roland Regely | rubrika: Článok | 9. 2. 2017
Najnovší prieskum bohatstva domácností v EÚ a na Slovensku hovorí, že Slováci patria na chvost rebríčka najbohatších domácností. Najlepšie sa žije Bratislavčanom, ktorí paradoxne najmenej sporia.
Slováci rekordne šetria, no patria k najchudobnejším v EÚ

Zdroj: Shutterstock

Od posledného prieskumu sa čisté bohatstvo slovenských domácností výrazne prepadlo, reálne takmer o štvrtinu. ECB zastrešovala prieskum o bohatstve domácností už druhýkrát. Začala ho robiť po kríze, aby sa centrálne banky lepšie vedeli zorientovať v pomeroch na úrovni domácností.

V rámci aktuálne zverejneného prieskumu na úrovni eurozóny, do ktorého sa zapojili aj Maďarsko a Poľsko, malo Slovensko tretie najmenšie čisté bohatstvo po Litve a Maďarsku. Polovica domácností si počíta bohatstvo do sumy 50,3 tisíca eur. Po krajinách najviac postihnutých krízou ako Cyprus či Grécko a Slovinsku bolo práve Slovensko krajinou s najväčším prepadom.

Menej bohatstva, viac záväzkov

Oproti výsledkom predošlých prieskumov sa Slováci paradoxne majú horšie, ako v roku 2010. Majú totiž nižší objem finančných aktív ako v roku 2010. Naopak úvery a finančné záväzky rastú a zároveň sa zvýšila aj nominálna hodnota nesplatených dlhov. Výsledkom poklesu hrubého bohatstva domácností a rastu zadlženia je pokles celkového čistého bohatstva domácností.

Slováci vlastnia najmä nehnuteľnosť a auto

Hlavným zdrojom bohatstva slovenských domácností sú predovšetkým nehnutľnosti, automobily, majetok súkromného podnikania a cennosti. Takmer 94 % domácností vlastní reálne aktíva aspoň v jednej z menovaných foriem. V rámci eurozóny Slovensko patrí medzi tie krajiny, ktoré majú vysokú mieru vlastníctva vlastného bývania - viac ako 85%.

Šetríme viac ako v minulosti

Podstatné zastúpenie majú vklady, ktoré vlastní 88 % domácností, ďalšie formy finančných aktív sú zastúpené v menšej miere. Poistné produkty využíva viac ako 15 % domácností. Len menej ako 4 % slovenských domácností má vo svojom portfóliu zložitejšie finančné produkty ako sú akcie, podielové fondy, dlhopisy a ostatné finančné produkty a ich hodnota v portfóliu domácností nepresahuje 6 % hodnoty vlastnených aktív.

Slovákov od sporenia neodrádzajú ani klesajúce úroky. Práve naopak, objem vkladov uložených v bankách stúpa. Podľa štatistík Národnej banky Slovenska to na konci prvého polroka bolo viac ako 30 miliárd eur, čo je o deväť percent viac ako vlani.

Európa a Slovensko v číslach

50,3 tis. eur je stredná hodnota aktív slovenských domácností.Celkovo má polovica Európanov čistý majetok do 104-tisíc eur. Tá bohatšia však priemerné hodnoty vytiahne až k hodnote 223-tisíc eur. Na Slovensku je majetková nerovnosť menšia, v priemere jedna slovenská domácnosť disponuje čistým bohatstvom 66-tisíc eur.

Bratislava vedie, v zárobkoch aj v dlhoch

Väčšinu bohatstva Slovákov tvorí reálny majetok - nehnuteľnosti. A práve rozdiely na realitnom trhu sú dôvod, prečo sú obyvatelia hlavného mesta bohatší v porovnaní s ostatnými mestami Slovenska. Domácnosti, ktoré tu sídlia, majú tzv. mediánovú hodnotu čistého bohatstva 81 985 eur. Najnižším bohatstvom disponujú domácnosti v banskobystrickom kraji (medián: 40 258 eur).

Zaujímavosťou napríklad je, že v Nemecku má polovica obyvateľstva čisté bohatstvo menšie, len necelých 61-tisíc eur. Druhá polovica obyvateľstva (majetnejšia) však priemer prevyšuje niekoľkonásobne - čisté bohatstvo dosahuje vyše 214-tisíc eur.

Zdroj: NBS, Cupák, Strachotová: výsledky druhej vlny HCFS.

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Trináste dôchodky? Požičiavame si aj na ten dvanásty, varujú analytici

22. 4. 2024 | Ivana Sladkovská

Trináste dôchodky? Požičiavame si aj na ten dvanásty, varujú analytici

Trináste dôchodky predstavujú pre štát náklad takmer 830 miliónov eur. Štát na to ale nemá peniaze. Skončíme ako Grécko, budú nás musieť zachraňovať, varuje analytik Ivan Bošňák.

Trh s nehnuteľnosťami hlási novinky: Čo sa mení?

11. 4. 2024 | Redakcia

Trh s nehnuteľnosťami hlási novinky: Čo sa mení?

Ceny nehnuteľností sa znižujú. Z maxím, na ktoré sa vyšplhali koncom roka 2022, klesali počas celého minulého roka. Aj keď sú ceny za byty čoraz nižšie, prasknutie realitnej bubliny... celý článok

Máte natankované? Ceny benzínu a nafty pôjdu nahor

2. 4. 2024 | Marek Mittaš

Máte natankované? Ceny benzínu a nafty pôjdu nahor

Na rozdiel od roku 2022, keď sa ceny pohonných hmôt výrazne menili, si v posledných mesiacoch udržali konštantnú hodnotu. Najnovšie informácie zo sveta a z finančných trhov však naznačujú,... celý článok

Kto vyhrá voľby podľa stávkových kancelárií a prieskumov?

31. 3. 2024 | PR článok

Kto vyhrá voľby podľa stávkových kancelárií a prieskumov?

Druhé kolo prezidentských volieb sa nezadržateľne blíži a už čoskoro sa dozvieme meno nástupcu Zuzany Čaputovej v prezidentskom úrade. O tom, ako sú rozdané karty, nás tradične informujú... celý článok

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

28. 3. 2024 | Marek Mittaš

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

Minulý rok vláda informovala o tom, že v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Tento problém vyriešila tzv. konsolidačným balíčkom, ktorého súčasťou boli rôzne zmeny. Niektoré z nich začali... celý článok