Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s našim používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

Daň z príjmu právnických osôb

Daň z príjmu právnických osôb upravuje zákon č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.

Daňovník:

právnická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky sídlo alebo miesto skutočného vedenia;

  • miestom skutočného vedenia je miesto, kde sa prijímajú riadiace a obchodné rozhodnutia štatutárnych orgánov a dozorných orgánov právnickej osoby, aj ak adresa tohto miesta nie je zapísaná v obchodnom registri

Predmet dane:

Predmet dane je závislý na právnej forme daňovýníka. Jednotlivé druhy predmetu sú vymenované v § 12 zákona. Všeobecne sa jedná o všetky príjmy plynúce z poskytovaných služieb, predaja produktov či majetku právnickej osoby. Na niektoré príjmy sa ale vzťahujú výnimky, ktoré sú  uvádzané v § 13 zákona.

Základ dane:

Výpočet základu dane u príjmu právnických osôb je zložitejší oproti príjmu fyzických osôb zložitejší.  Základ musí byť upravený o odpočítateľné a pripočítateľné položky uvádzané v § 17 až § 29.

Sadzba dane: 22 %

 
Reklama

POPISEK Najlepší podnikateľský účet na Slovensku

Zadarmo: všetky platby v EUR v rámci SEPA vrátane trvalých príkazov, Internetbanking, Smartbanking, platobná karta, API bankovníctvo, hotovostné operácie.