Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s našim používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

Ako si uplatniť nezdaniteľnú časť ZD v daňovom priznaní

Zákon o dani z príjmu umožňuje znížiť si základ dane o nezdaniteľné časti:

  • na daňovníka
  • na manželku
  • na príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie (3. pilier)
  • na príspevky na starobné dôchodkové sporenie (2. pilier)

Nezdaniteľná časť základu dane príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie

3. dôchodkový pilier – doplnkové dôchodkové sporenie – je dobrovoľné sporenie

Pokiaľ ste si v roku 2016 prispievali do fondov doplnkového dôchodkového sporenia môžete si do daňového priznania uviesť ako nezdaniteľnú časť základu dane zaplatené príspevky, najviac však do výšky 180 eur.

Vprípade, že ste si sporili v roku 2016 sumu vyššiu ako 180 eur, uvediete v daňovom priznaní len sumu 180 eur.  Pri nasporení nižšej sumy sa ako nezdaniteľná časť základu dane uvádza tá konkrétna suma – napr. 150 eur, 100 eur a podobne.

Nezdaniteľná časť základu dane príspevky na starobné dôchodkové sporenie

2. dôchodkový pilier – starobné dôchodkové sporenie – časť príspevkov je povinná, je možné prispievať si  aj viac než je povinne určená výška príspevkov

Sporitelia v druhom dôchodkovom pilieri si môžu znížiť svoj základ dane o dobrovoľné príspevky – teda príspevky nad rámec povinného poistné do fondov starobného dôchodkového sporenia.

Nezdaniteľná časť základu dane príspevky na starobné dôchodkové sporenie sa uplatní  vo výške 2 % zo základu dane, pričom nesmie byť vyššia ako 988,80 eur.

Príklad na uplatnenie dobrovoľných príspevkov z druhého dôchodkového piliera:

Základ dane z príjmov pána Petráša je za rok 2016 vo výške 35 000. V roku 2016 si navyše formou dobrovoľných príspevkov do starobného dôchodkového sporenia nasporil 1000 eur.

Ako nezdaniteľnú časť ZD si môže uplatniť 2 % z 35 000, čo je 700 eur.

Pani Komenská má základ dane z príjmov za rok 2016 vo výške 55 000 eur.  Na dobrovoľných príspevkoch do 2. piliera zaplatila 1000 eur.

Ako nezdaniteľnú časť ZD si môže uplatniť pani Komenská 2 % z 55 000 eur, čo je 1 100 eur. Avšak zo zákona nesmie byť nezdaniteľná časť ZD z príspevkov do 2. piliera vyššia než 988,80 eur.

Pani Komenská si tak uplatní 988,80 eur ako nezdaniteľnú časť základu dane na dobrovoľné príspevky na starobné dôchodkové sporenie.

Aktuálne články Finance.sk

Koľko stojí parkovanie v mestách na Slovensku

23.01.2017

Parkovanie v meste je častokrát náročné na čas a financie. Ak už totiž nájdete voľné miesto, zväčša zaň musíte zaplatiť. Aké sú hodinové sadzby v rámci Slovenska? Ako je to v rámci Európy?

8 krokov ako správne podať daňové priznanie k dani z príjmov – 2.časť

23.01.2017

Čo by ste mali vedieť, aby ste správne podali daňové priznanie.  V druhej časti sa dozviete o sadzbách dane z príjmu, daňovom bonuse, zamestnaneckej prémii a tom ako uplatňovať paušálne prípadne preukázateľné výdavky.

Splniť si podnikateľský sen je možné aj v mladom veku

20.01.2017

Snom každého človeka, je mať prácu, ktorá ho baví a napĺňa. Aj vy snívate o tom, že by ste sa svojou záľubou mohli živiť? Prinášame vám dôkaz, že to je možné. 

Hypotéka pre mladých? Hranica príjmu sa od januára znížila

20.01.2017

Maximálna výška príjmu žiadateľa na získanie zvýhodnenej hypotéky pre mladých sa mení štyrikrát ročne. Od januára 2017 sa znižuje o necelých 16 eur.
Reklama
Reklama
Reklama