Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s našim používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

Finance.sk » Dane a mzda » Daň z príjmu » Daň z predaja nehnuteľnosti » Kto platí daň pri predaji nehnuteľnosti a kto je oslobodený Utorok 9. február 2016. | Nastaviť ako domovskú stránku

Čo je daň z prevodu vlastníctva nehnuteľností

Ak ste v tomto roku predali dom, byt, garáž, či inú nehnuteľnosť so ziskom, pravdepodobne budete musieť odviesť daň z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti.

Aj keď predáte nehnuteľnosť v priebehu roka, zdania sa až na konci zdaňovacieho obdobia. Uvediete ich v daňovom priznaní k dani z príjmov, v oddiely pre ostatné príjmy podľa §8 zákona o dani z príjmov.

Tlačivo k daňovému priznaniu si môžete stiahnuť, vyplniť a odovzdať na daňový úrad priamo z našich stránok portálu finance.sk tu: 

Môžete si bezplatne stiahnuť zákon o dani z príjmov:

Zákon o dani z príjmov

Daň z prevodu vlastníctva: uplatnenie výdavkov 

Zákon o dani z príjmov umožňuje uplatniť si aj preukázateľne vynaložené výdavky spojené s nadobudnutím nehnuteľnosti.

Taktiež je možné pripočítať si aj výdavky spojené so zhodnotením nehnuteľnosti, ako napríklad náklady na rekonštrukciu a podobne.

Podrobnejšie sa o výdavkoch na obstaranie nehnuteľnosti dočítate v nasledujúcom kroku našej abecedy o dani z príjmu pri predaji nehnuteľnosti:

Ako uplatniť výdavky pre predaji nehnuteľnosti do daňového priznania

Oslobodenie od povinnosti platiť daň z prevodu vlastníctva

Nie vždy však musíte zdaniť príjmy získané z predaja nehnuteľnosti.  Niektoré príjmy sú podľa zákona o dani z príjmu od tejto dane oslobodené.

Platí, ak ste vlastníkom nehnuteľnosti dlhšie ako 5 rokov od jej nadobudnutia, neplatíte daň z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti – teda nezdaníte príjem získaný predajom nehnuteľnosti.

Kedy nemusíte platiť daň z prevodu vlastníctva sa dočítate v nasledujúcom kroku:

Oslobodenie od dani z prevodu nehnuteľností

Predchádzajúca
1 2 3 4 5

Daň z predaja nehnuteľnosti

 
Reklama

POPISEK Najlepší podnikateľský účet na Slovensku

Zadarmo: všetky platby v EUR v rámci SEPA vrátane trvalých príkazov, Internetbanking, Smartbanking, platobná karta, API bankovníctvo, hotovostné operácie.

 

Eurokalkulačka

 EUR
 SKK
C
CE
EUR->SKK
7
8
9
4
5
6
1
2
3
0
,
=
1 EUR = 30,1260 SKK