Koľko stojí evidenčné číslo vozidla podľa vlastného výberu

25.10.2018 | Redakcia, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Mnohým vodičom nezáleží na tom, aké evidenčné číslo vozidla majú. A potom je tu skupina vodičov, ktorí si na to potrpia. Koľko vlastne stojí vydanie voliteľných alebo tzv. zlatých evidenčných čísiel?


V tomto prípade rozlišujeme dva typy tabuliek s evidenčným číslom vozidla. Evidenčné číslo vozidla s voliteľnou logistikou (EČVL) a takzvané zlaté EČV. Pri prvom spomínanom type si vodič môže zvoliť kombináciu písmen a čísel, alebo len samotných písmen. Pri zlatých EČV si môžete vybrať niektorú z dostupných "zlatých" kombinácií čísel.

EČVL aj zlaté tabuľky prideľuje dopravný inšpektorát. Na rozdiel od klasických značiek sa za označením okresu uvádzajú:

  • písmená na prvom až piatom mieste (napr. BA-AAAAA)
  • písmená na prvom až štvrtom mieste a číslica od jeden po deväť na piatom mieste (napr. BA-AAAA1)
  • písmená na prvom až treťom mieste a kombinácia čísel od jeden po deväť na štvrtom až piatom mieste (napr. BA-AAA11)
 

Čo môže obsahovať EČVL

Každý vodič môže požiadať o evidenčné číslo so zvolenou kombináciou čísel alebo písmen. Ak si však vyberiete kombináciu písmen, nesmie obsahovať hanlivé, zosmiešňujúce, pohoršujúce alebo urážajúce výrazy. Taktiež v názve nesmie byť uvedený policajný orgán alebo skratka názvu štátneho orgánu a zakázané sú aj skratky hnutí potláčajúcich osobnú slobodu či skupín, smerujúcich k potláčaniu osobných slobôd. EČVL vám pridelia taktiež len v prípade, že takáto značka nie je pridelená inému vozidlu v danom kraji.

EČVL taktiež nemožno prideliť prípojnému vozidlu vrátane prípojného vozidla za motocykel a motorovú trojkolku. Osobným motorovým vozidlám sa neprideľuje značka s písmenom Y. Ak sú na EČV prvé tri znaky v číslach a nasleduje kombinácia písmen začínajúca písmenom "Y", ide o značku určenú pre prípojné vozidlá. Podľa vyhlášky sa táto kombinácia prideľuje aj traktorom.

Tip: Bratislava hľadá novú skratku pre evidenčné čísla vozidiel

Koľko stojí vlastná „ešpézetka“ (EČV)

Zdroj: shutterstock

Ako a kde vybavím EČVL

Evidenčné číslo vozidla s voliteľnou logistikou vybavíte na dopravnom inšpektoráte v mieste svojho bydliska. Správne poplatky za evidenciu vozidiel možno platiť kolkami, v hotovosti priamo na príslušnom inšpektoráte, ale aj poštovou poukážkou a bankovým prevodom. Ak si vyberiete kolky alebo hotovosť, môžete takto zaplatiť poplatky do výšky 300 eur - v prípade, že budete platiť viacero evidenčných úkonov, sumy sa nespočítavajú.

Koľko to stojí?

Vydanie voliteľných alebo zlatých tabuliek s EČV vyjde na 165,50 eur za každý kus. Spolu tak za vydanie voliteľných EČV zaplatíte celkom 331 eur (pri osobnom automobile). Pri motocykloch platíte len za jednu takúto tabuľku s EČV, teda 165,50 eur. Evidenčné čísla s voliteľnou logistikou sa pre osobné automobily vydávajú štandardne v dvoch rozmeroch 520 mm x 110 mm alebo 340 mm x 200 mm.

Vydanie duplikátu tabuliek s EČV stojí 66 eur za jeden kus. Najdrahší typ tabuľky s EČV je "ešpézetka" zo špeciálnej zmesi, ktorá pri zapnutom osvetlení vozidla vyžaruje svetlo. Táto zábava vyjde vodiča na 182 eur za kus, a to aj za vydanie náhradnej za stratenú alebo ukradnutú tabuľku s EČV. Podľa dostupných informácií sa na Slovensku za tieto špeciálne značky vyberie od pár tisíc vodičov až jeden milión eur ročne.

Značky okresov Slovenska na EČV

 Bratislava BA, BL
 Banská Bystrica BB
 Bardejov BJ
Bánovce nad Bebravou  BN
 Brezno BR
 Banská Štiavnica BS
 Bytča BY
 Čadca CA
 Dolný Kubín DK
Dunajská Streda  DS
 Detva DT
 Galanta GA
 Gelnica GL
 Hlohovec HC
 Humenné HE
 Ilava IL
 Krupina KA
 Košice KE
 Kežmarok KK
 Kysucké Nové Mesto KM
 Komárno KN
 Košice - okolie KS
 Lučenec LC
 Levoča LE
 Liptovský Mikuláš LM
 Levice LV
 Malacky MA
 Michalovce MI
 Medzilaborce ML
 Martin MT
 Myjava MY
 Nitra NR
 Nové Mesto nad Váhom NM
 Námestovo NO
 Nové Zámky NZ
 Považská Bystrica PB
 Prievidza PD
 Partizánske PE
 Pezinok PK
 Piešťany PN
Prešov  PO
 Poprad PP
 Poltár PT
 Púchov PU
 Revúca RA
 Ružomberok RK
 Rimavská Sobota RS
 Rožňava RV
 Šaľa SA
 Sabinov SB
Senec  SC
Senica  SE
 Skalica SI
Svidník  SK
 Stará Ľubovňa SL
 Spišská Nová Ves SN
 Sobrance SO
 Stropkov SP
 Snina SV
 Trnava TT
 Trenčín TN
 Topoľčany TO
 Turčianske Teplice TR
 Tvrdošín TS
 Trebišov TV
 Veľký Krtíš VK
 Vranov nad Topľou VT
 Žilina ZA
 Žarnovica ZC
 Žiar nad Hronom ZH
 Zlaté Moravce ZM
 Zvolen ZV


Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4
Hlasované: 57 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.