Oplatí sa v zahraničí vyberať hotovosť z bankomatu?

18.12.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Banky,sporenie - spravodajstvo


Výbery z bankomatu v zahraničí sú často diskutovanou témou, a to nielen počas dovolenkovej sezóny. Oplatí sa v zahraničí vyberať hotovosť z bankomatu a na čo si dávať pri výbere pozor? 


Výber je často spoplatnený nemalým poplatkom

Platobnú kartu je možné v zahraničí využívať nielen na platenie, ale aj na výber hotovosti z bankomatu - v dnešnej dobe nie je vôbec žiadny problém použiť ju na tento účel takmer kdekoľvek v zahraničí. Kým platba kartou je vo väčšine prípadov zdarma, tým za výber hotovosti z bankomatu si musíte priplatiť aj niekoľko eur. Je ale dôležité zohľadniť, že poplatok sa môže značne líšiť v prípade debetnej a kreditnej platobnej karty. Cudzia hotovosť je zvyčajne drahšia z banky ako z bankomatu. Záleží na výmennom kurze a výške poplatkov. 

 

Debetná platobná karta

Čo sa týka výberu hotovosti z bankomatu, vo všeobecnosti je odporúčané na tieto účely používať debetnú platobnú kartu. Doma aj v zahraničí.

Výber hotovosti z bankomatu je spoplatnený podľa konkrétnych podmienok banky, ktorá platobnú kartu vydala. Výber hotovosti debetnou platobnou kartou vás v ideálnom prípade nebude stáť nič. Balíky bankových služieb jednotlivých bánk často krát obsahujú niekoľko možností vybrať hotovosť z bankomatu mimo územia Slovenska.

Ak však poplatok za výber platíte, tak je mnohokrát určený ako pevne stanovená čiastka plus percentuálne vyjadrená časť vyberanej čiastky. Od výšky vyberanej sumy sa však poplatok neodvíja vo všetkých bankách. Poplatok za výber hotovosti z bankomatu v zahraničí sa môže vyšplhať až na niekoľko eur.

Niektoré banky však svojich klientov zvýhodňujú, ak vyberajú z bankomatu v rámci nadnárodnej bankovej skupiny. Niektoré banky majú v ponuke dokonca výbery z bankomatu po celom svete zdarma. Túto službu môžete k niektorým účtom získať zdarma, prípadne si za ňu priplatiť. Oplatí sa teda vopred si zistiť, kde budete môcť vyberať hotovosť s nižšími alebo nulovými poplatkami. 

Výmenný kurz pri nákupe valút (cudzej meny v hotovosti) na prepážke banky je zvyčajne menej výhodný ako kurz, ktorý banka používa na prepočet kartových transakcií v inej mene ako eur. Odborníci preto odporúčajú pre klienta vyberať hotovosť priamo v krajine, kde dovolenkuje. 

Kreditná platobná karta

Aj keď kreditná karta umožňuje výber hotovosti z bankomatu, obvykle sa neodporúča ju takto používať, a to ani na Slovensku, ani v zahraničí.

Na výber hotovosti z bankomatu sa v prípade kreditnej karty nevzťahuje bezúročné obdobie a poplatky za výber nie sú nízke. Je teda lepšie kreditnou kartou z bankomatu nevyberať.

Kreditnou kartou sa ale oplatí najmä platenie v obchodoch: platba „kreditkou“ v obchode je obvykle zdarma. Odporúča sa preto radšej na výber hotovosti z bankomatu v zahraničí použiť namiesto kreditnej karty debetnú platobnú kartu.

Neviete, aký je rozdiel medzi debetnou a kreditnou platobnou kartou? Prečítajte si článok: Nemýľte si kreditnú kartu s debetnou

zahranicie vyber z bankomatu

Bankomaty s logom ATM

Pri výbere hotovosti z bankomatu v zahraničí pomerne často narazíte nielen na klasické bankomaty prevádzkované konkrétnymi bankami, ale aj na bankomaty označené logom ATM.

Tie sú prevádzkované rôznymi spoločnosťami. Výber z bankomatu označeného ATM môže byť spoplatnený aj poplatkom, ktorý si účtuje jeho prevádzkujúca spoločnosť. Na tento poplatok vás bankomat pred samotným výberom upozorní, a vy sa tak môžete rozhodnúť, či tento poplatok akceptujete, alebo sa poobhliadnete a nájdete si bankomat, prostredníctvom ktorého nemáte výber hotovosti spoplatnený dvakrát. 

Obmedzenie v podobe maximálnej čiastky

Ďalšou situáciou, ktorá by mohla pri výbere z bankomatu počas zahraničnej cesty nastať, je obmedzenie v podobe maximálnej čiastky, ktorú je možné v miestnej mene vyberať. S obmedzením sa môžete stretnúť v niektorých krajinách, a tak, ak budete chcieť vybrať viac hotovosti ako je jednorazovo možné,  znamená to ďalší výber a tým pádom aj ďalší poplatok, ktorý vám bude naúčtovaný.

Vezmite si radšej dve platobné karty

Ak máte so sebou platobnú kartu, ktorú stratíte, poškodíte, alebo vám ju, nedajbože, ukradnú, tak to musíte banke čo najskôr telefonicky oznámiť, nechať ju okamžite zablokovať a tak zabrániť jej prípadnému zneužitiu. Novú platobnú kartu ale dostanete až po návrate domov a vy by ste tak pri absencii hotovosti mohli veľmi ľahko ostať na vytúženej dovolenke bez akýchkoľvek prostriedkov a prístupu k nim. Tejto extrémnej situácii sa môžete vyhnúť, ak do zahraničia vycestujete aspoň s dvomi platobnými kartami. Viac o platobných kartách sa dočítate v našom sprievodcovi: Všetko o platobných kartách

Zdroj fotografie: Pixabay.com


Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.