Koľko trvá prevod peňazí medzi bankami na Slovensku

10.05.2021 | Redakcia, Finance.sk
Banky,sporenie - spravodajstvo


Je pomerne bezpečný a dnes ho už vybavíte aj z pohodlia domova alebo prostredníctvom mobilného telefónu. Koľko trvajú jednotlivé prevody v rámci Slovenska a čo všetko musia obsahovať?


Ako poslať peniaze jednoducho a bezpečne

Bankový prevod viete vybaviť elektronicky teda prostredníctvom internetbankingu, vyplnením formuláru na pobočke banky, ale aj telefonickým bankovníctvom alebo zaslaním e-mailu do banky s platobnými údajmi. Dnes sú čoraz viac obľúbené prevody prostredníctvom mobilných aplikácií a prevod umožňujú aj bankomaty niektorých tuzemských bánk.

 

Bankový prevod možno vykonať:

 • platobným príkazom na úhradu – jednorazový príkaz na bezhotovostný presun peňazí
 • trvalým platobným príkazom na úhradu – príkaz na pravidelný bezhotovostný presun peňazí
 • hromadným platobným príkazom na úhradu – príkaz na niekoľko presunov financií (možno ním ušetriť – platíte len jeden poplatok za všetky prevody)
 • príkazom na inkaso - využíva sa na pravidelné úhrady čiastok, ktoré nemusia mať rovnakú výšku (napr. úhrada za telefón)

Koľko trvá bankový prevod peňazí v rámci SR

Zdroj: shutterstock

Koľko trvá bankový prevod v rámci Slovenska

Ak posielate peniaze v rámci jednej banky, prevod sa uskutoční okamžite alebo v priebehu niekoľkých minút.

Ak posielate peniaze do inej tuzemskej banky, prevod trvá zhruba 24 hodín. To znamená, že ak pošlete peniaze v pondelok, príjemca by ich mal mať na účte v utorok. Rýchlosť je závislá najmä od vyťaženosti servera a od toho, či je platba zadaná cez pracovný deň alebo víkend.

Rozhodujúca je aj časť dňa, respektíve hodina, kedy ste peniaze poslali.

Bankový prevod je zadarmo, ak ho robíte elektronicky

Poplatky pri tuzemských platbách si určuje každá banka samostatne. Na stránke Národnej Banky Slovenska (NBS) nájdete informatívne údaje o odplatách vyžadovaných od klienta ako fyzickej osoby.

Poplatok spojený s realizáciou domácej platby formou elektronických služieb je zvyčajne zadarmo, na obchodnom mieste banky okolo 1,10 eur.

Za zavedenie alebo zrušenie trvalého (alebo inkasného) príkazu si väčšina bánk neúčtuje poplatok. V prípade jeho zrušenia na pobočke banky ale platíte poplatok väčšinou 1 až 2 eurá. Poplatok za zadanie/zrušenie inkasného príkazu vybavíte väčšinou bezplatne.

Príkaz na úhradu musí obsahovať nasledujúce údaje:

 • číslo účtu a kód banky príjemcu resp. IBAN kód
 • číslo účtu a kód banky platiteľa resp. IBAN kód (pri bezhotovostných prevodoch)
 • presná suma k úhrade
 • mena transakcie
 • dátum splatnosti transakcie
 • podpis (na pobočke)
 • variabilný, konštantný či špecifický symbol (nie sú povinné)

IBAN kód znamená v preklade International Bank Account Number (medzinárodné číslo bankového účtu). V tomto čísle sú už zahrnuté všetky podstatné údaje tak ako pre banku, tak aj pre príjemcu a odosielateľa.

Už čoskoro dorazia na Slovensko rýchle platby

Okamžité platby prinesú viaceré benefity pre firmy i spotrebiteľov. V prípade okamžitých platieb sú totiž peniaze k dispozícii na účte príjemcu do niekoľkých sekúnd, a to 24 hodín denne, 365 dní do roka.

Na Slovensko by mali rýchle platby doraziť v roku 2022. V niektorých európskych krajinách táto možnosť už existuje, napríklad v susednom Česku. Česi to majú jednoduchšie, pretože nemajú euro, ale vlastnú domácu menu.

Mimoriadne populárne sú tieto platby už aj v škandinávskych krajinách. Okamžité platby používa napríklad Švédsko alebo Dánsko. 

To, kedy sa na Slovensku dočkáme instantných platieb, závisí aj od slovenských bánk a ich spoločnom postupe. Niektoré banky už budú mať takéto okamžité platby k dispozícii aj tento rok, avšak zatiaľ ich budú môcť používať len v limitovanom režime.

Aké sú najväčšie výhody rýchlych prevodov? Prevody z účtu na účet sa pripíšu do 10 sekúnd, nie za 1-2 dni ako to je v súčasnosti. Platiť a prijímať platby sa bude dať v režime 7/24/365, to znamená stále, aj cez víkendy a sviatky. Príjemca platby bude môcť peniaze hneď použiť a aj platby do 100-tisíc eur budú okamžitéPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 2.5
Hlasované: 86 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Banky,sporenie - spravodajstvo