Príjmy zo zahraničia a daňové priznanie 2018

29.01.2018 | Redakcia, Finance.sk
Dane - spravodajstvo


Máte príjmy zo zahraničia? Ako správne vyplniť daňové priznanie? Vy sa pýtate, my odpovedáme. Vložte svoje otázky do našej bezplatnej daňovej poradne, alebo listujte už v zodpovedaných otázkach.


Ako zdaniť príjem z Peru, keď neexistuje zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia

Otázka:

Od júna pracujem v Južnej Amerike (Peru), kde je môj príjem zdanený podľa predpisov tejto krajiny.

Medzičasom som v krajine získal aj trvalý pobyt (t.j. štatút rezidenta).

Na Slovensku mám taktiež trvalý pobyt avšak vzhľadom na moje pracovné povinnosti sa v najbližších rokoch plánujem zdržiavať na Slovensku len pár dní (dovolenka a pod.)

Moja otázka sa týka podania daňového priznania na Slovensku. Vzhľadom na moje okolnosti popísané vyššie, vzniká mi povinnosť odovzdať daňové priznanie budúci rok a aj v budúcnosti?

Ak áno, budem tým pádom musieť uhradiť daň z mojich príjmov nadobudnutých v zahraničí? (Vzdať sa trvalého pobytu na SR alebo podobne?).

Na Slovensku mám nulový príjem a som riadne odhlásený zo zdravotnej poisťovne atď.

Odpoveď:

Dobrý deň,

Pokiaľ ste daňovým rezidentom SR, musíte zdaňovať svoje celosvetové príjmy, teda aj príjmy v zahraničí.

Aby došlo k zabráneniu dvojitého zdanenia, má Slovensko podpísané s jednotlivými krajinami individuálne zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia.

Bohužiaľ vo vašom prípade, konkrétne s Peru, momentálne nie je podpísaná žiadna zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia. Svoj príjem tak aj napriek tomu, že bol zdanený v Peru musíte zdaniť aj na Slovensku.

Navyše od 1.1.2018 prišla do platnosti právna úprava, ktorá hovorí, že ako náhle slovenský občan s trvalým pobytom v zahraničí stále vlastní na Slovensku byt či dom, vzniká mu povinnosť platiť dane na Slovensku.

danove priznanie danovy rezident

Zdroj: shutterstock

Neskoro podané daňové priznanie

Otázka:

Moja manželka pracuje v Lednických Rovniach. V mzdovej učtárni jej nevypracovali daňové priznanie za rok 2017 z dôvodu nepodpísania súhlasu so spracovaním.

Stalo sa to z dôvodu pracovnej neschopnosti mojej manželky v čase, kedy danú situáciu bolo potrebné vyriešiť. O nespracovaní daňového priznania sa dozvedela až v čase, keď si podpisovali spracované daňové priznania spolupracovníčky.

Prosím o radu k ďalšiemu postupu, aby sa veci dali do poriadku.

Odpoveď:

Dobrý deň,

pokiaľ jej zamestnávateľ nerobil ročné zúčtovanie, mala by minimálne dostať potvrdenie o zdaniteľných príjmoch, zaplatenom poistnom a dani.

Na základe tohto potvrdenia by mala podať daňové priznanie.

Slovenský dôchodca v Španielku, kde daní príjmy?

Otázka:

Som výsluhový dôchodca. 10 rokov žijem a pracujem v Španielsku - Tenerife. Podľa tunajších kritérií tu nemusím podávať daňové priznanie.

Ako je to so mnou a s daňami na Slovensku? Mám trvalé bydlisko na Slovensku, kde sa však nezdržiavam, max. raz za rok idem na Slovensko na dovolenku.

V Španielsku som rezidentom, mám prenajatý byt atď., takže myslím, že podľa rozhraničovacích kritérií "patrím sem." Ale ide mi hlavne o to, či je niečo odlišné pre mňa ako výsluhového dôchodcu.

Odpoveď:

Dobrý deň,

v tom prípade zdaníte na Slovensku len príjmy, ktoré ste v roku 2017 zarobili na Slovensku, inak nie. Dôchodok zo Slovenska sa medzi príjmy nepočíta.

Listujte v otázkach a odpovediach daňovej poradne na tému Príjmy zo zahraničia

Na svoje nejasnosti môžete nájsť odpoveď v už zodpovedaných otázkach:Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4.5
Hlasované: 2 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Dane - spravodajstvoPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.