Letná dovolenka v zahraničí: kedy sa (ne)oplatí platiť kartou

02.08.2016 | Lenka Vyplašilová, Finance.sk
Banky,sporenie - spravodajstvo


Platobná karta vám v mnohých ohľadoch zahraničný pobyt môže uľahčiť, avšak aj skomplikovať. Oplatí sa ňou platiť na letnej dovolenke?


Platenie kartou v zahraničí má svoje výhody

Letná sezóna je v plnom prúde a mnohí dovolenkári cestujú nielen po Slovensku a okolí, ale najmä do prímorských a exotických destinácií.

Ako ale v týchto krajinách platiť? Mnohí, rovnako ako doma na Slovensku, tak aj v zahraničí používajú na platenie platobné karty. Je to jednoduché riešenie, ako máte v zahraničí k dispozícii dostatočné množstvo peňazí a zbytočne sa nemusíte báť straty hotovosti.

„Klientom odporúčame, aby v zahraničí využivali pri platbách za tovar alebo služby najmä platobné karty. Je to bezpečnejšie, ako nosenie väčšej hotovosti. Zároveň je to aj pohodlný spôsob platby, nakoľko dovolenkár nemusí hľadať zmenárne a overovať si aktuálne kurzy. Pri platbe v krajine mimo eurozóny sa suma prepočítavá devízovým kurzom, a ten je pre klienta výhodnejší,” uvádza Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB Finančnej skupiny. 

Cestovanie s platobnou kartou je aj v iných smeroch omnoho výhodnejšie ako výmena eur za valuty: 

  • Nemusíte so sebou nosiť príliš veľa hotovosti
  • Peniaze na karte máte kedykoľvek k dispozícii
  • Platba kartou je spravidla úplne zdarma
  • Ak v zahraničí používate platobnú kartu, banka vám spravidla prepočíta cudziu menu výhodnejším kurzom, aký by vám poskytla zmenáreň. Na prepočet kurzu sa používa kurz kartovej asociácie VISA alebo Mastercard, ktorý je prepočítavaný kurzom devíza – predaj, prípadne devíza – stred platným v deň transakcie. 
  • K medzinárodným platobným kartám často dostanete doplnkové služby v podobe celoročného cestovnho poistenia zdarma (líšia sa v závislosti od typu karty a vydavateľa) alebo vstupu do letiskových salónikov zdarma
  • Po návrate z dovolenky nemusíte riešiť výmenu valút späť na euro

Karta vám uľahčí rezerváciu auta či hotela  

Platobná karta vám v mnohých ohľadoch zahraničný pobyt môže uľahčiť, napríklad pri rezervácii hotela alebo požičiavaní auta. Tieto služby spravidla nie je bez platobnej karty možné zariadiť, a ak áno, tak len za cenu vysokých depozitov, záloh, ktoré budete nútení po dobu požičania alebo pobytu prevádzkovateľovi nechať.

Ak teda máte v pláne vycestovať do zahraničia „na vlastnú päsť“, bude pre vás platobná karta takmer nevyhnutnosťou. Pozor však na to, že niekde nemusíte obstáť s debetnou platobnou kartou.

Vlastniť je dobré aj kartu kreditnú. „Ak si klient plánuje na dovolenke prenajať napríklad automobil, odporúčame mu, aby si vopred overil podmienky danej požičovne. Niektoré totiž vyžadujú výlučne platbu kreditnou kartou,” radí Jamborová.

Neviete, aký je rozdiel medzi debetnou a kreditnou platobnou kartou? Prečítajte si článok: Nemýľte si debetnú kartu s platobnou

Pozor na úskalia

Platby kartou v zahraničí so sebou však prinášajú aj úskalia, ktoré vyžadujú pozornosť, rovnako doma aj v zahraničí. Stačí sa zamerať na niekoľko maličkostí. Napríklad na dostatočný denný limit pre platby kartou. „Klienti by si mali pred odchodom na dovolenku overiť aj svoj denný limit pre platbu a zvážiť, či je pre nich dostatočný alebo ho podľa potreby zvýšiť. Platí to napríklad aj v prípade, ak chce dovolenkár na mieste zaplatiť ubytovanie alebo iné, väčšie položky,“ odporúča hovorkyňa ČSOB Finančnej skupiny.

Majte so sebou radšej dve platobné karty, ideálne každú inú

Ak máte so sebou platobnú kartu, ktorú stratíte, poškodíte, alebo vám ju nedajbože ukradnú, tak to musíte banke čo najskôr telefonicky oznámiť, nechať ju okamžite zablokovať, a tak zabrániť jej prípadnému zneužitiu. Novú platobnú kartu ale dostanete až po návrate domov, a vy by ste tak pri absencii hotovosti mohli veľmi ľahko osťať na vytúženej dovolenke bez akýchkoľvek prostriedkov a prístupu k nim. Tejto extrémnej situácii sa môžete vyhnúť, ak do zahraničia vycestujete aspoň s dvomi platobnými kartami.

„Klientom odporúčame, aby si so sebou vzali na dovolenku aspoň dve rôzne platobné karty. A to pre prípad straty alebo krádeže jednej z nich,“ radí Anna Jamborová z ČSOB. Určite je dobré nenosiť obe karty dohromady, pretože pri strate alebo odcudzení peňaženky súčasne prídete o obe karty.

Tiež sa odporúča vlastniť karty od viacerých kartových asociácií, napríklad VISA aj Mastercard. Ak by terminál obchodníka v zahraničí jednu asociáciu neakceptoval, máte k dispozícii druhú, ktorú môžete eventuálne použiť. Ďalším dôvodom je to, že obchodníci v niektorých destináciach môžu preferovať vo väčšej miere len karty jednej  kartovej spoločnosti.

Pri platbe buďte nanajvýš obozretní

Pri používaní platobných kariet v zahraničí musíte dvojnásobne dbať na bezpečnosť a byť nanajvýš obozretní. Použitie karty v niektorých rozvojových krajinách nemusí byť ani možné. Napríklad vo vnútrozemí Indie alebo Číny s platobnou kartou nemusíte uspieť.

Ak áno, tak sa rozhodne neodporúča platiť kartou v pochybných obchodoch, kde súčasťou terminálu môže byť aj skimmovacie zariadenie, ktoré vám „ukradne“ údaje o platobnej karte, vrátane PIN kódu, ktorý pri platení vyťukáte.

A tak sa môže veľmi ľahko stať, že počas nasledujúcich niekoľko dní hackeri začnú kradnúť „úradovať“ a vám začnú miznúť peniaze z účtu. Tieto riziká môžu hroziť napríklad v Mexiku či už spomínanej Indii. V prípade, že platíte kartou v európskych krajinách, toto riziko je mnohonásobne nižšie, avšak neznamená to, že si nemusíte dávať pozor.

Špecifickou oblasťou sú Spojené štáty americké

Je všeobecne známe, že Američania uprednostňujú použitie platobných kariet pred hotovosťou. Väčšina Američanov vo svojich peňaženkách nenosí jednu, ale viac platobných kariet. Kreditná karta je úplnou samozrejmosťou. Pri platení kartou v Spojených štátoch budete prekvapení, pretože najrozšírenejšie je platenie prostredníctvom magnetického prúžku, ktoré sa v našich končinách už nejakú dobu nepoužíva nepouživa – pri väčšine platieb len prejdete platobnou kartou bez použitia PIN kódu.

V niektorých obchodoch ale môžete naraziť na problém, že platba magnetickým prúžkom nemusí byť na debetnej karte povolená. Pri ceste do Ameriky sa preto odporúča vziať si so sebou kreditnú platobnú kartu. Pre zaujímavosť, bezkontaktné platenie tak, ako ho už niekoľko rokov poznáme v našich končinách, je v Amerike úplne v plienkach. Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 3
Hlasované: 2 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Banky,sporenie - spravodajstvo