Koľko stoja víza do USA a ako ich môžete získať?

18.03.2019 | Redakcia, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Chystáte za „veľkú mláku“ a neviete, aké víza potrebujete a ako ich získať? Pripravili sme pre vás súhrn, čo všetko k ich vydaniu potrebujete a ako sa na ne pripraviť z pohodlia domova.


Vízum potrebuje každý, kto nie je oprávnený vstúpiť na územie USA v rámci bezvízového styku (Visa Waiver Program - VWP), alebo nie je oslobodený od vízovej povinnosti. Aby ste mohli určiť, ktoré víza vlastne potrebujete, musíte vedieť cieľ vašej cesty do Spojených štátov amerických, respektíve či je vašim plánom zotrvať v tejto krajine dlhšie ako 3 mesiace.

 

Aké typy víz do USA poznáme

1. Neprisťahovalecké víza

Neprisťahovalecké víza sú určené pre medzinárodných cestujúcich do USA za účelom krátkodobého pobytu ako sú turistika, štúdium, služobná cesta, lekárske vyšetrenie alebo krátkodobá práca. Väčšina cestujúcich zo Slovenska využíva najmä tento spôsob. Väčšina občanov Slovenskej republiky je držiteľom biometrického pasu platného pre bezvízový program cestovania do USA za účelom turistiky alebo služobnej cesty nepresahujúcej 90 dní pobytu.

Bezvízový program vyžaduje okrem biometrického pasu aj schválenú elektronickú cestovnú autorizáciu (ESTA). Tú je potrebné podať na jedinej oficiálnej stránke: https://esta.cbp.dhs.gov/esta/. ESTA je elektronický formulár, ktorý umožňuje občanom mieriacim do USA na turistickú alebo služobnú cestu kratšiu ako 90 dní alebo na tranzit, vycestovať len s biometrickým, teda papierovo-elektronickým pasom bez nutnosti požiadať o vstupné vízum.

Poplatok za registráciu ESTA je 14 amerických dolárov, čo je približne 12 eur. Pre všetkých turistov, ktorých krajiny nemajú bezvízový styk s USA platí suma 140 amerických dolárov. ESTA je platná 2 roky odo dňa schválenia, ak sa skončí platnosť vášho pasu skôr, skončí sa aj platnosť ESTA.

Momentálne sa poplatok môže hradiť kreditnými kartami Mastercard, Visa, American Express a Discover. Platiť je možné aj debetnými kartami, ktoré majú logo Visa alebo Mastercard. Americké neprisťahovalecké vízum je akási nálepka umiestnená do pasu cestujúceho, ktorá umožňuje držiteľovi žiadať o vstup do USA na určitý čas. Existuje viac ako 50 druhov alebo "kategórií" neprisťahovaleckých víz do Ameriky. Väčšina z nich má rozdielne požiadavky a poskytuje aj odlišné výhody - niektoré umožňujú návštevníkovi študovať alebo pracovať, zatiaľ čo iné nie.

2. Prisťahovalecké víza

Prisťahovalecké vízum je povinné pre každého, kto plánuje vstúpiť do USA za účelom trvalo-dlhodobého pobytu, bez ohľadu na to, či plánuje v USA pracovať alebo nie. Druhý typ víz je, samozrejme, ťažšie získať. Vo všeobecnosti poznáme tri metódy, ako získať prisťahovalecké víza. Imigráciou na základe rodinných vzťahov, imigráciou založenou na pracovných vzťahoch alebo prostredníctvom lotérie, tzv. zelenej karty.

Na začiatok je asi najvýhodnejšou možnosťou kombinácia B-1/B-2 víz, tzn. biznis a turistické. Takéto víza majú platnosť 10 rokov. Povolenie na pobyt dostanete až na letisku od imigračného pracovníka. Poplatok je okolo 150 dolárov a o tieto víza môžete požiadať aj on-line. Pracovné víza do USA možno po novom získať až na päť rokov. Ešte v roku 2015 boli pritom udeľované len na obdobie dvoch rokov.

Koľko stoja víza do USA a ako ich získať?

Zdroj: shutterstock

Kto vydáva víza

Víza vydáva veľvyslanectvo alebo konzulát USA. Vízum oprávňuje držiteľa cestovať do USA a následne požiadať o vstup do USA. Imigračný úradník pri pasovej kontrole po prílete má právomoc povoliť držiteľovi víz vstup do USA a určiť jeho dĺžku pobytu, alebo vstup nepovoliť.

Na čo si dať pozor pred návštevou USA

Občania krajín zapojených do bezvízového programu Visa Waiver Program (VWP), teda aj občania Slovenskej republiky, ktorí cestovali do Iránu, Iraku, Sudánu alebo Sýrie alebo sa nachádzali na území týchto krajín v čase od 1. marca 2011 alebo majú zároveň aj občianstvo Iránu, Iraku, Sudánu alebo Sýrie, už nebudú môcť cestovať do Spojených štátov amerických bez víz.

Každý cestujúci, ktorý dostane oznámenie, že už nie je oprávnený cestovať na základe programu VWP, je aj naďalej oprávnený cestovať do USA na základe platného neprisťahovaleckého víza vydaného veľvyslanectvom alebo konzulátom USA. Títo cestujúci sa budú musieť dostaviť na pohovor na americké veľvyslanectvo alebo konzulát a do USA budú môcť vycestovať na základe udeleného víza v pase.

Kontakt na americkú ambasáduPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4
Hlasované: 16 krát 5 0.5