Koľko stojí založenie s.r.o. a ktoré poplatky musíte zaplatiť

06.03.2020 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Ak sa rozhodnete podnikať ako právnicka osoba, s najväčšou pravdepodobnosťou sa rozhodnete pre spoločnosť s ručením obmedzením alebo ľudovo povedané "eseročku". Tento stručný prehľad vás prevedie založením s.r.o. a aj aktuálnymi nákladmi na jej založenie.


Založenie spoločnosti s ručeným obmedzením môže byť zdĺhavý proces, ktorý vás bude stáť značnú časť peňazí a pokiaľ sa ho rozhodnete absolvovať na vlastnú päsť, tak budete potrebovať aj veľa trpezlivosti. V prvom rade si teda treba vybrať, či založenie necháte na profesionálnu firmu, ktorá všetko za vás vybaví alebo si s.r.o. založíte vo vlastnej réžii.

Ak ste sa rozhodli, že si eseročku založíte sami, pripravte sa na vybavovanie formalít na mnohých slovenských úradoch.

Založenie s.r.o. môžeme zhrnúť do piatich krokov

  • založenie s. r. o. spísaním zakladateľských dokumentov
  • získanie súhlasu daňového úradu so vznikom spoločnosti
  • získanie osvedčenia o živnostenskom oprávnení
  • splatenie základného imania
  • vznik s. r. o. zápisom do obchodného registra

Koľko stojí založenie s.r.o. vlastnou cestou

Súdny poplatok stojí 300 eur. Pri nahlasovaní voľných živností je potrebný kolok v hodnote 5 €, pri nahlasovaní viazaných a remeselných činností, zaplatíte za každú činnosť kolok v hodnote 15 €. Zaplatíte aj za overenie dokumentov, no ak sa namiesto notára vyberiete na matriku, ušetríte pár eur. Ak ste absolútny laik, a nemáte šajnu o tom ako eseročku založiť - radšej využite služby profesionálnych firiem špecializujúcich sa na zakladanie s.r.o., na Slovensku je ich nesmierne veľa a cenová konkurencia je obrovská. Poplatok budete musieť zaplatiť aj za úradné overenie podpisov (16,50 €)

Ak si klient zakladá eseročku sám, čakajú ho teda nasledovné poplatky:

  • Správny poplatok za zápis spoločnosti do obchodného registra - 300 €
  • Správny poplatok resp. kolok - 75 € (5 € za 1 živnosť)
  • Poplatky za úradné overenie podpisov - 16,50 €
  • CELKOM - 391,50 €
 

koľko stojí založenie eseročky v roku 2020

Zdroj: Pixabay

Koľko stojí založenie s.r.o. špecializovanou firmou

Ak chcete ušetriť čas, finančné prostriedky a chcete sa vyhnúť zmätočným situáciam, nechajte založenie s.r.o. na špecializovanú firmu. Ich proces vybavovania znamená pre vás len minimum administratívy a starostí. Po výbere špecializovanej firmy vyplníte dotazník s osobnými údajmi, overíte u notára pár dokumentov a máte vystarané. Potom už budete čakať len na inštrukcie od špecializovanej firmy a plne funkčnú eseročku môžete mať už do niekoľkých týždňov.

Špecializovaná firma založí vašu eseročku pomocou elektronického podpisu. Tým sa vaše výdavky výrazne znížia a proces sa urýchli. Zo správneho poplatku 331,50 € zaplatíte iba polovicu, teda 165,75 €. Voľné živnosti vašej eseročky sú v tomto prípade bez poplatku (namiesto 5 €), za viazané a remeselné činnosti zaplatíte iba 7,50 € namiesto pôvodných 15 €. Dôležité je, že konečné výdavky aj s odmenou pre vybranú firmu sú v závere nižšie, ako poplatky pri samostatnom procese zakladania spoločnosti s ručením obmedzeným.

Nadobudnutie s.r.o. kúpením ready-made s.r.o.

Ready-made s.r.o. je spoločnosť, ktorá je už zapísaná v obchodnom registri a bola vytvorená s cieľom jej predaja do rúk človeka, ktorý s ňou reálne začne podnikať. Veľkým plusom je, že už do niekoľkých hodín od podpisu zmluvy sa stanete konateľom a reálne a môžete začať podnikať a konať v mene firmy. Ďalšou výhodou je, že firma už má splatené základné imanie, takže táto povinnosť vám odpadá.

Pri takomto nadobudnutí spoločnosti si ale treba dať pozor najmä na to, či má spomínaná spoločnosť vysporiadané všetky záväzky a prípadné dlhy. Toto si určite overte ešte pred podpisom zmluvy. Ak sú predajcovia takejto ready-made firmy seriózni, potvrdenie o jej čistej obchodnej histórii bez dlhov (potvrdené audítorom) vám zašlú ešte pred podpisom zmluvy.

Taktiež si dajte pozor na dodatočné poplatky pri odkúpení firmy. Niektoré vyžadujú napríklad zakúpenie virtuálneho sídla na dva roky dopredu. Všetky náležitosti si overte pred podpisom.

Koľko stojí nadobudnutie s.r.o. kúpením ready-made s.r.o.

Cena ready made s.r.o. sa pohybuje od 350 až do 800 eur. Platí pravidlo, že čím staršia firma, tým je drahšia. Na jej cene pridáva napríklad aj to, kde má sídlo alebo to, aký počet živnostenských oprávnení má. Ak kupujete firmy, ktorá je platcom DPH, poriadne si priplatíte. Od 2500 až do 8000 eur.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5