Úverový register. Čo všetko obsahuje a ako získať výpis?

30.04.2021 | Roland Regely, Finance.sk
Banky,sporenie - spravodajstvo


Mať záznam v úverovom registri neznamená automaticky niečo negatívne. Je len znakom toho, že máte úver. A ak ho splácate načas a disciplinovane, potom je všetko v poriadku. Ak meškáte so splácaním alebo máte iný finančný delikt, žiaľ, v tom prípade sa mení situácia. Ukážeme vám, čo všetko o vás úverový register povie a ako doň môže nahliadnuť aj bežný občan.


Úverový register je v podstate zoznam všetkých dlžníkov voči bankám alebo iným finančným inštitúciam. Nachádzajú sa v ňom teda všetci, ktorí čerpajú pôžičku, sú majiteľmi kreditných kariet, či majú nastavené povolené prečerpanie na svojom bankovom účte.

Negatívny záznam v úverovom registri máte iba v tom prípade, že svoje dlhy splácate neskoro alebo vôbec. Vtedy máte pri vašom mene záznam, ktorý na tento problém upozorňuje.

Ako často sa aktualizuje úverový register?

Úverový register funguje formou upozornení pre všetky bankové spoločnosti, ktoré vstupujú na úverový trh a sú riadne registrované. Je teda v záujme všetkých spoločností, aby ich obsah bol čo najčastejšie aktualizovaný. V súčasnosti sa aktualizuje jedenkrát za mesiac.

Úverový register nie je len jeden, je ich niekoľko

Úverový register nie je len jeden zoznam. Je to celý súbor združujúci všetky zoznamy fyzických aj právnickych osôb. V praxi to napríklad znamená aj to, že rôzne spoločnosti môžu kontrolovať rôzne zoznamy neplatičov. Je zvykom, že si každá finančná inštitúcia vedie aj vlastné registre svojich dlžníkov. Toto sú najznámejšie úverové registre na Slovensku:

 • SRBI - Spoločný register bankových inštitúcií. Prevádzkuje ho spoločnosť Slovak Banking Credit Bureau, ktorú vlastnia tri banky: Slovenská sporiteľňa, VÚB a Tatra Banka. Ale využívajú ho aj iné banky, spoločne až 19 finančných inštitúcií.
 • NRKI - Nebankový register klientskych informácií. Zhromažďuje informácie o právnických aj fyzických osobách a v súčasnosti má 23 členov.
 • SOLUS - Záujmové združenie právnických osôb, ktoré zoskupuje fyzické osoby, nie podnikateľov ani firmy.
 • CRIF - Univerzálny register, z ktorého dlžníci pochádzajú aj z bánk aj rôznych nebankoviek
 • CERD - Centrálny register dlžníkov. Možno ho považovať aj za najmenej obľúbený medzi občanmi. Obsahuje totiž informácie o úveroch z bánk aj nebankoviek. Ide zatiaľ o najväčší národný a medzinárodný informačný systém.
 

úverový register - ako získam výpis zadarmo alebo za poplatok?

Zdroj: Shutterstock

Aké informácie sú v úverovom registri?

Register eviduje nasledovné údaje:

 • presnú identifikáciu spotrebiteľa: teda meno, priezvisko spotrebiteľa, adresu, rodné číslo a dátum narodenia
 • dátum poskytnutia a výšku úveru
 • výšku splátok, periodicitu splácania
 • mena v ktorej bol poskytnutý spotrebiteľský úver
 • dlžnú čiastku po splatnosti a počet dlžných splátok
 • dátum vzniku omeškania (ale aj zániku)
 • doba omeškania, počet dní a mesiacov kedy je spotrebiteľ v omeškaní
 • počet a suma zostávajúcich splátok
 • dátum splatnosti úveru
 • údaje o zabezpečení pohľadávky
 • dátum zániku záväzku spotrebiteľa

Dá sa obísť úverový register?

Ak chcete získať úver z banky, bez úverového registra to nepôjde. Jedinou možnosťou sú tak niektoré nebankovky a súkromné osoby, ktoré vám za omnoho vyšší úrok požičajú aj bez dokladovania príjmu či zisťovania informácii o vašej úverovej minulosti.

Ako získam negatívny záznam v úverovom registri?

Negatívny záznam v úverovom registri môžete získať viacerými spôsobmi. Niekoľkodňové omeškanie splátky, nepovolené prečerpanie na účte, nesplácanie úveru či hypotéky alebo ručenie na úvere niekomu ďalšiemu, kto neplní svoje záväzky.

Mám negatívny záznam a chcem ho zmazať. Ako na to?

Ak už ste meškali so splátkou alebo úver nie ste schopní splácať, ešte stále máte nádej, že niekedy v budúcnosti úver získate. Samozrejme, vždy to závisí od konkrétnej ponuky a konkrétnej banky. Všeobecné pravidlo hovorí, že údaje o finančnom produkte sa automaticky mažú po 5 rokoch od ukončenia splácania finančného produktu. Ďalším spôsobom, ako môžete preukázať, že si môžete vziať nový úver je, že jednoducho banke odhalíte svoju aktuálnu finančnú situáciu a dostatočne odôvodnite predošlé priestupky. Najradikálnejšou možnosťou je potom vyhlásiť osobný bankrot.

Ako možno nahliadnuť do úverového registra?

Stav vašich záznamov v úverovom registri si môže skontrolovať každá fyzická či právnicka osoba. Nie je to však zadarmo. Fyzické osoby (nie živnostníci) môžu dostať svoj výpis za poplatok 14 eur alebo za 4 eurá - v druhom prípade to ale trvá až 30 dní. So žiadosťou sa treba obrátiť na Klientske centrum Slovak Banking Credit Bureau slúžiace pre bankový úverový register prípadne Non-Banking Credit Bureau slúžiaci pre nebankový register. Možno o ne požiadať osobne alebo poštou, pobočka sú v Bratislave. Ak podnikáte, o výpis z úverového registra musíte požiadať Národnú banku Slovenska.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4
Hlasované: 19 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Banky,sporenie - spravodajstvo