Čo všetko vám môže vziať exekútor a čoho sa nesmie dotknúť

Roland Regely | rubrika: Článok | 23. 10. 2018
Splácať všetky svoje záväzky včas a bez problémov je snom každého, kto si raz požičia. Sú ale životné situácie, do ktorých sa ľudia môžu dostať nedobrovoľne a z nejakých dôvodov nie sú schopní splácania svojich úverov či dlhov. Ten komu dlhujete môže svoju pohľadávku posunúť exekútorovi. Pozreli sme sa na to, na čo všetko z vášho majetku má dosah.
Čo všetko vám môže vziať exekútor a čoho sa nesmie dotknúť

Zdroj: Shutterstock

Exekútor smie siahnuť na váš majetok, ak nesplácate včas svoje záväzky. Najčastejšie sa jedná o nezaplatenie zdravotných či sociálnych odvodov, splátky úverov či hypoték, ale aj takých banalít ako faktúra za telefón. Exekučný poriadok neustanovuje minimálnu sumu, od ktorej je možné exekúciu viesť. Veritelia však zvažujú návrh na vykonanie exekúcie v prípade veľmi nízkej pohľadávky. Jej začatie totiž znamená pre navrhovateľa dodatočné náklady.

Ako zistím, že som v exekučnom konaní

Prvý dokument, respektíve rozhodnutie, ktoré exekútor doručuje je upovedomenie o začatí exekúcie. V prípade, že dlžník toto upovedomenie nepreberá, môže mu ho exekútor oznámiť aj osobne alebo blokáciou majetku. Najčastejšie zablokovaním bankového účtu alebo auta na dopravnom inšpektoráte.

 

Ako postupovať v exekučnom konaní

Najdôležitejšie je spolupracovať a vychádzať v ústrety konaniu exekútora. Čím menej úkonov exekútor vykoná a čím rýchlejšie sa to skončí, tým je to pre dlžníka lacnejšie. Ak dokážete záväzok zaplatiť v krátkej dobe na účet exekútora, teda do 14 dní od prevzatia upovedomenia o začatí exekúcie, neprídete o hnuteľný ani nehnuteľný majetok.

Na toto vám môže siahnuť exekútor:

  • zrážka zo mzdy a iných príjmov
  • prikázanie pohľadávky - z účtu v banke
  • predaj hnuteľných vecí a nehnuteľností
  • predaj cenných papierov, podniku
  • v niektorých prípadoch zadržanie vodičského preukazu

Na čo nesmie siahnuť exekútor

O tom, či siahne najskôr na úspory v banke, výplatu, či strechu nad hlavou, rozhoduje exekútor sám.

Za žiadnych okolností ale nesmie siahnuť na životné minimum občana - dlžníka. Aktuálna výška životného minima je 205,07 eur.

Zvyšok príjmu po odrátaní životného minima sa rozdelí na tri časti, resp. tri tretiny. Iba jedna z týchto troch tretín môže byť použitá na vyplatenie exekúcii - dlhom voči banke či inej finančnej inštitúcii alebo spoločnosti, ktorá dlh vymáha. Druhú tretinu môže exekútor použiť iba v prípade, že je potrebné zaplatiť dlh na dani, nezaplatené výživné na dieťa a iný pohľadávku s vysokou dôležitosťou. Posledná, resp. tretia tretina peňazí musí zostať nedotknutá, no predsa je zablokovaná na ďalšie použitie.

Exekútor vám nesmie siahnuť ani na tento majetok: oblečenie a obuv, posteľ, stôl a stoličky podľa počtu členov domácnosti, chladničku, sporák, varič, práčku, periny a posteľnú bielizeň, bežný kuchynský riad či rádio. Ostať vám musia aj domáci miláčik, hračky pre deti, obrúčka či hotovosť zhruba do sto eur.

Počet exekučných konaní na Slovensku je v porovnaní s okolitými krajinami pomerne vysoký. Ročne hovoríme o státisícoch exekúcií po celom Slovensku. Ich počet sa ale medziročne znižuje, nakoľko štát vytvára lepšie podmienky pre občanov - dlžníkov. Podľa informácii inštitútu INESS je až polovica exekúcii podaná na základe podnetu zdravotných poisťovní a Sociálnej poisťovne.

Môže exekútor predať byt dlžníka?

Môže. Ale to len v prípade pohľadávky voči dlžníkovi nad 2 000 eur. Toto obmedzenie sa ale týka len fyzických osôb a len takých nehnuteľností, v ktorých má občan trvalý alebo prechodný pobyt. Toto pravidlo patrí medzi najnovšie v exekučných zákonoch a bolo zavedené kvôli ochrane spotrebiteľa, aby kvôli drobným dlhom neprišiel o strechu nad hlavou.

Aj toto pravidlo ale má svoje obmedzenia. Ak dlžník vlastní niekoľko nehnuteľností, pravidlo 2 000 eur naňho neplatí a môže prísť o svoje bývanie. To platí napríklad aj pre dlžníkov na výživnom na dieťa alebo na ľudí, ktorí majú viacero exekúcii bez ohľadu na ich výšku.

Zdroj fotografie: Shutterstock.com

Anketa

Bola na Vás niekedy uvalená exekúcia?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Experti na granty a dotácie

Viac informácii

Získajte neobmedzený prístup do najväčšej databázy grantov a dotácií na Slovensku. Nájdite ten správny grant pre vašu firmu.

Daňové priznanie online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur.

DníHodínMinútSekúnd

Pokiaľ chcete riešiť dane po stare, máme pre vás chytré formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+15
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

28. 3. 2024 | Marek Mittaš

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

Minulý rok vláda informovala o tom, že v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Tento problém vyriešila tzv. konsolidačným balíčkom, ktorého súčasťou boli rôzne zmeny. Niektoré z nich začali... celý článok

Najbohatší ľudia v roku 2023

21. 3. 2024 | Marek Mittaš

Najbohatší ľudia v roku 2023

Rebríček najbohatších ľudí za rok 2023 príliš neprekvapil. Prvú desiatku obsadili stálice ako Elon Musk, Jeff Bezos či Warren Buffett, pričom úplne prvé miesto si uchmatol Francúz Bernard... celý článok

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

7. 3. 2024 | Marek Mittaš

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

Keď hovoríme o dlhoch, obvykle spomíname ten, ktorý má naša krajina. Pravdou však je, že nie sme jediní, ktorí musia niečo splácať. V skutočnosti je celý svet zadlžený, pričom suma... celý článok

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok