Máte poškodenú bankovku? Kde vám ju vymenia?

08.01.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Stačí chvíľa nepozornosti a pri vydávaní v obchode sa vám nevedomky do rúk dostane poškodená bankovka. Natrhnutá, s chýbajúcim rohom, zalepená, či popísaná. Na výmenu takýchto bankoviek existujú jasné pravidlá, pozreli sme sa na ne bližšie.

Odmietli vám v obchode zobrať bankovku, lebo bola poškodená? Môžu tak urobiť. Rovnako ako ani vy nemusíte prijať peniaze, ktoré sa vám zdajú znehodnotené. Neexistuje zákon ani iný predpis, ktorý by hovoril o tom, kedy je bankovka znehodnotená viac a kedy menej.

Pravidlá výmeny bankoviek

Poškodené a zničené bankovky (napr. obhorené, natrhnuté alebo rozložené), ktoré spĺňajú určité kritériá, vymieňajú národné centrálne banky eurozóny, ale aj všetky komerčné banky. Zámerne zničené alebo poškodené bankovky sa nevymieňajú.

TIP: Takto rozoznáte falošné bankovky a mince

Komerčná banka

  • klasická banka, vám vymení len bankovky, ktoré sú kompletné, alebo také, ktorým chýba len veľmi nepatrná časť, teda taká, ktorá zmenší dĺžku alebo šírku bankovky o maximálne 10 milimetrov

Peniaze

Národná banka Slovenska

Slovenská centrálna banka vo svojich pobočkách mení aj peniaze, ktorým chýba viac ako nepatrná časť. NBS vám vymení peniaze a mince, ktoré sú poškodené:

  • do 50%,
  • nad 50% - tu je potrebné preukázať, že chýbajúce časti boli zničené
  • bankovky obsahujúce stopy pera alebo popísané bankovky
  • znehodnotené mince (ak nie sú prevŕtané alebo inak úmyselne poškodené)

Poškodené peniaze môžete zaslať do NBS poštou alebo ich priniesť osobne na pokladnicu v Bratislave alebo v expozitúrach po Slovensku (Banská Bystrica, Košice, Žilina, Nové Zámky, Poprad)

Neviditeľné ochranné prvky

Ak pre poškodenie nie sú na bankovke viditeľné jej ochranné prvky, odoberú vám ju. To, či je pravá, budú posudzovať experti NBS.

Bankovky zamieňajú bezplatne

Výmena v Národnej banke Slovenska je spravidla bezplatná. No na rozdiel od centrálnej banky, komerčné banky takúto výmenu nemusia urobiť zadarmo. Takisto v prípade bankoviek, ktoré boli náhodne poškodené zabezpečovacím zariadením proti krádeži, sa účtuje poplatok. Komerčné banky môžu zamieňať poškodené peniaze len v prípade, že do šírky a do dĺžky bankovky chýba menej ako 1 cm z bankovky. Poplatok za poškodenú bankovku účtuje každá banka po svojom. Radovo sa cena za takýto úkon pohybuje okolo niekoľkých eur.

Zdroj foto: shutterstockPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvoPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.