Ako si zvýšiť a vylepšiť materskú dovolenku?

27.09.2018 | Redakcia, Finance.sk
Dávky a dôchodky - spravodajstvo


Budúce, ale i súčasné mamičky to nemajú jednoduché. Pri materskej dovolenke sa na nejaký čas musia vzdať svojich pracovných a kariérnych plánov. Finančnú ťarchu domácnosti sú nútené prenechať na otcov alebo manželov. My vám ukážeme, ako vyťažiť zo systému čo najviac, aby bol príjem počas materskej dostačujúci.


Aká je výška materskej

Výška materskej sa vypočíta z predchádzajúceho príjmu, takže čím ste mali vyšší príjem, tým vyššia bude materská. Momentálne tvorí materská dávka 75 % z hrubého príjmu. Klasická materská môže trvať až 34 týždňov. Avšak, 37 týždňov trvá, ak je matka sama, 43, ak porodí dve a viac detí.

Podmienky pre získanie lepšej materskej dovolenky

  • posledné dva roky pred pôrodom treba mať aspoň 270 kalendárnych dní nemocenského poistenia
  • odchádzať na materskú treba s tým, že si platíte nemocenské poistenie
  • minimálne 90 dní pred nástupom na materskú dovolenku si budete treba platiť odvody z vyššieho vymeriavacieho základu
  • treba byť poistená predtým, ako sa začne tehotenstvo

Tip: Aká bude výška rodičovského príspevku v roku 2019

Ako si zvýšiť a vylepšiť materskú dovolenku

Zdroj: shutterstock

Ako vyťažiť čo najviac z materskej dovolenky

Lepšiu materskú môžete získať za predpokladu, že si teda už nejaký čas platíte odvody a že do nástupu na materskú dovolenku splníte podmienku platenia nemocenského poistenia po dobu 270 dní za posledné dva roky. Aspoň tri mesiace resp. 90 dní pred nástupom na materskú dovolenku si budete platiť odvody z vyššieho vymeriavacieho základu. Čím vyšší vymeriavací základ, tým vyššia materská dovolenka.

Ak je budúca mamička živnostníčka alebo zamestnankyňa so zmluvou na TPP a poberá minimálnu mzdu - vypočíta si predbežný termín odchodu na materskú dovolenku a spätne odpočíta 90 dní, aby jej vyšiel dátum, kedy má prerušiť živnosť a zamestnať sa, alebo ukončiť u zamestnávateľa jeden pracovný pomer a od ďalšieho dňa uzatvoriť nový s vyššou mzdou.

Predpoklady k splneniu vyššej materskej

  • 6 týždňov pred termínom pôrodu nastúpiť na materskú dovolenku
  • 90 dní pred týmto termínom prerušiť na 6 mesiacov živnosť a zamestnať sa buď vo vlastnej eseročke, alebo v nejakej inej
  • pre najvyššiu možnú materskú dovolenku treba mať počas 90 dní hrubú mzdu aspoň vo výške 1260 eur/mesiac
  • za 90 dní budúca mamička síce zaplatí na odvodoch spolu so zamestnávateľom 1 837 eur, no od štátu dostane 6 286 eur na materskej dovolenke po obdobie 34 týždňov
  • ak mamička nebude mať žiadne iné príjmy Daňový úrad jej v rámci vráti daňového priznania vráti 441 eur

Po ukončení poskytovania materského príspevku môže mamička pracovný pomer prerušiť alebo si ho ponechať, zároveň môže mať príjmy aj zo živnosti alebo z iných činností, v ktorých vystupuje ako fyzická osoba.

Otcovská dovolenka

Najskôr ide na materskú matka dieťatka a vyčerpá svojich 34 týždňov. Potom môže pri tom istom dieťatku nastúpiť na materskú dovolenku aj otec. Rovnako musí splniť podmienku, že bol najmenej 270 dní nemocensky poistený v období dvoch rokov pred nástupom na materskú.

Výška tejto otcovskej dovolenky bude aj v tomto prípade závisieť od toho, aký bol príjem pred odchodom otca na materskú. Podmienkou je, aby dieťa nemalo ešte tri roky - teda v rozmedzí, keď má dieťa 6 mesiacov až 2,5 roka. Pri takomto nastavení môže otec poberať 28 týždňov rovnako po 900 eur. Mamička dieťatka sa ale musí odhlásiť v Sociálnej poisťovni ako poistenec štátu. Po novom ním totiž bude otec, ktorý bude poberať materský príspevok.

Je dôležité spomenúť aj to, že nemusí ísť výhradne len o otca dieťaťa, ale môže to byť akákoľvek fyzická osoba, ktorá má dané dieťa v starostlivosti. To znamená, že nárok majú aj nevlastný rodičia, ak dieťa nežije s oboma biologickými rodičmi, prípadne starí rodičia alebo iný členovia rodiny.


Viete, aké dávky môžete čerpať zo Sociálneho poistenia? Vyskúšajte si náš krátky kvíz.

Akú dávku môžete čerpať z nemocenského poistenia?Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4.5
Hlasované: 6 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Dávky a dôchodky - spravodajstvoPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.