Ako a kedy naučiť deti hospodáriť s peniazmi

14.10.2016 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Peniaze sú neoddeliteľnou súčasťou našich životov a závisí len od nás ako naše deti naučíme hospodáriť. Môže im to dať dôležitý základ do budúcnosti. S výchovou k finančnej gramotnosti je potrebné začať už odmala.


Narábať s peniazmi je rovnako dôležité ako vedieť ich zarobiť. A to platí nielen pre dospelých, ale aj pre najmladších. Ideálne je vštepovať pravidlá finančnej gramotnosti už od útleho veku, napríklad prostredníctvom jednoduchého nástroja - vreckového. Malo by byť prirodzenou súčasťou výchovy. Deti sa ním totiž učia samostatnosti a prvýkrát sa začínajú rozhodovať, čo je pre nich dobré.

Kedy začať s vreckovým

Odborníci sa zhodujú, že najlepší čas na prvé vreckové pre dieťa je, keď dovŕši 6 rokov, resp. vstúpi na základnú školu. Je to čas, kedy už zvyčajne vie počítať a vie si dávať čísla do súvislostí.

Vreckové si ale vyžaduje jasné pravidlá. Jeho výška závisí od potrieb dieťaťa a tiež finančných možností rodiny. Jedno zo základných pravidiel znie, že dieťa nesmie dostať finančnú injekciu hneď ako minie svoje peniaze. Práve naopak, musí vedieť kedy dostane ďalšie financie a to ho bude postupne učiť šetriť.

Vreckové by deti nemali dostávať za odmenu. Odmena je totiž odmena a vreckové vreckové. Je to skrátka samostatná kategória. Je dobré, ak dieťa zasvätíme do rodinného rozpočtu. Samozrejme nie tým, že bude prispievať na fungovanie dománosti, ale oboznámime ho s tým, koľko stojí elektrina, plyn, voda, atď.

Ako naučiť deti šetriť

Množstvo odborníkov sa zhoduje v tom, že na toto je jednoduchý recept. Stačí, aby sme deťom nesplnili všetko, čo im na očiach vidíme, ale primäli ich k tomu, aby si na vytúženú vec nasporili.

Výška vreckového

Je to samozrejme veľmi individuálne. Osvedčené pravidlo hovorí, že je dobré začať s tými najnižšími sumami. V mladšom veku by malo byť vreckové nižšie, stačí aj 1 euro týždenne. Neskôr, ako rastú potreby dieťaťa, by sa malo postupne zvyšovať. Najlepšie je dávať ho deťom pravidelne každý týždeň. Tak môže za jeden mesiac získať až 4 eurá a uvedomiť si ich hodnotu, ak svoje 1 euro neminie každý týždeň.

Na čo áno a na čo nie

To, čo si za usporené peniaze dieťa kúpi by malo byť v kompetencii rodičov. Resp. by mali platiť isté pravidlá, ktoré si treba dohodnúť už na samotnom začiatku.

Týmito pravidlami možno dosiahnuť aj to, že dieťa sa bude snažiť šetriť. Ak totiž bude túžiť po nejakej veci, môžete sa s ním dohodnúť, že si danú vec môže kúpiť, ak si na ňu našetrí. Môže to byť niečo za pár desiatok eur. Dieťa na tú-ktorú vec bude odkladať aj niekoľko mesiacov a ak si danú vec kúpi "za svoje"", bude mať pre neho omnoho väčšiu hodnotu.

Ako by mohlo vyzerať vreckové

  • malým školákom vo veku od 6 do 8 rokov stačí aj 1-4 eurá/mesiac
  • starším deťom od 9 do 14 rokov 5 eur/mesiac
  • stredoškolákom od 15 rokov 10 eur/mesiac

Všetko samozrejme závisí od finančnej situácie v rodine.

Ideálnym spôsobom, ako mať najmä u starších detí vreckové pod kontrolou, je vybaviť pre nich platobnú kartu. Tak nemusia nosiť so sebou hotovosť a rodičia môžu stanoviť mesačný limit na výber peňazí, tiež majú rýchlo a jednoducho prehľad, ako a kde ich ratolesť peniaze minula.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.