Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s našim používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

Vianočné obdobie sa končí v nedeľu 8 januára 2017

Finance.sk

Vianočné obdobie začína 24. decembra a končí sa 8. januára 2017.  Prečo má slávenie slovenských Vianoc práve takúto podobu, a čo naše zvyky sa dočítate v nasledujúcom článku. 

 
Reklama

V dnešnej dobe, kedy sa na nás už od konca októbra zovšadiaľ valí reklama plná vianočných stromčekov a všetkého blikajúceho a keď sa omnoho viac zameriavame na materiálno, strácame povedomie o tom, prečo a čo vlastne cez Vianoce oslavujeme.

Advent – obdobie pred Vianocami

Štyri nedele pred Štedrým dňom prebieha tzv. adventné obdobie. Je to obdobie, kedy by mali prebiehať prípravy na Vianoce.  

Pre mnohých je to obdobie, kedy sa v strese a zhone snažia zohnať vianočné darčeky, kedy sa popíja varené vínko na námestiach a každú nedeľu sa zapáli ďalšia sviečka na venci.

V minulosti sa však toto obdobie spájalo s rôznymi zvykmi, no určite nie s hojnosťou jedla. Bolo to obdobie, kedy išlo o to, pripraviť sa na Vianoce, nielen uprataním a vyčistením domácností, ale aj vlastnou striedmosťou a odriekaním v jedle. 

Advent končí v nedeľu pred prvým sviatkom vianočným (25. 12.).

Najdlhší Advent je práve tento rok. Začína v nedeľu 27. novembra 2016 a končí  v sobotu na Štedrý deň.

Keď pripadne Štedrý deň na nedeľu, je adventné obdobie najkratšie. Ráno sa zapáli štvrtá sviečka na adventnom venci a už večer si rozbaľujeme darčeky. Táto situácia nastane budúci rok. 

Štedrý večer

Vianoce začínajú 24. decembra večer.  Celá rodina sa stretne pri štedrej večeri, po ktorej si rozdajú darčeky.  Pre kresťanov nasleduje večerná alebo polnočná vigíliou (vigília = bohoslužba v predvečer sviatku). 

Slávnostné polnočné omše sa tak slávia z dvoch dôvodov.  Jednak to nadväzuje na biblickú tradíciu, podľa ktorej sa Ježiš narodil v noci. Taktiež preto, že tradícia vigílnych slávení pochádza zo židovstva, kedy sa deň začína predchádzajúcim večerom (po západe slnka).

2 vrcholy vianočného obdobia

Prvý sviatok vianočný

Najdôležitejším dňom počas vianočného obdobia je pochopiteľne prvý sviatok vianočný – Božie narodenie.

25. december je deň pracovného pokoja vo všetkých európskych krajinách.  V niektorých sa slávi aj Druhý sviatok vianočný: 

  • podľa rímskokatolíckeho kalendára  – sviatok sv. Štefana
  • pre gréckokatolíckeho kalendára a pravoslávneho kalendára – Zhromaždenie (Zbor) k presvätej Bohorodičke
  • v anglosaských krajinách – tzv. Boxing day (odvodené pravdepodobne od Chrismas boxes – škatúľ s peňažným darom, ktoré v tento deň dostávalo služobníctvo) 

Traja králi

Druhým vrcholom Vianoc podľa kresťanskej tradície je 6. január – Traja králi.

Tento sviatok patrí medzi dni pracovného pokoja len v niektorých európskych krajinách.  Zjednodušene by sme mohli povedať, že ide skôr o tie krajiny so silnejšou kresťanskou tradíciou a kde sa i v súčasnosti hlási predovšetkým k rímskokatolíckej cirkvi veľká časť obyvateľstva: Slovensko, Rakúsko, Poľsko, Nemecko (časť spolkových republík, hlavne na juhu).

Traja králi resp. Zjavenie pána pripomína Božie zjavenie sa svetu vo svojom novonarodenom synovi. Traja králi predstavujú svet. 

S týmto dňom sú spojené tradície a zvyky, kedy sa chlapci prezliekli za „troch kráľov“ a koledovali.

Koniec vianočného obdobia

Vianočné obdobie sa skončí nedeľu nasledujúcu po Troch kráľoch. Toto vianočné obdobie končí 8. januára.

Ak pripadne 6. januára na nedeľu, ide o najkratšie vianočné obdobie. Táto situácia nastane už za dva  roky.  6. január 2019 totiž pripadne na nedeľu.

 
 
Sdílení a tisk
   
 
Reklama