Výrazný odraz cien ropy sa pretavil do rastu mien

14.10.2016 | TS, J&T BANKA
Investovanie


Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku len stagnovali. V úvode mesiaca mali tendenciu klesať pre sériu jastrabích vyhlásení amerických centrálnych bankárov spolu s určitým sklamaním z nečinnosti ECB smerom k väčšej menovej akomodácii. 


Prinášame vám komentár k vývoju na trhoch pripravený analytikmi J&T Banky.

Najviac sa v septembri darilo rope vďaka predbežnej dohode OPEC o obmedzení ťažby 

Ceny väčšiny aktív však stagnovali, keďže zverejnené makrodáta boli zmiešané a ani centrálne banky neprekvapili svojimi krokmi

Na devízových trhoch sa vďaka vyšším cenám ropy posilnil rubeľ či nórska koruna, naopak, libra strácala pre rast obáv z brexitu.

Výkonnosť hlavných tried aktív

Pohyby cien väčšiny hlavných tried aktív neboli v septembri veľké a v zásade záviseli od toho, ako sa menil sentiment, čo sa týka krokov Fedu a ďalších hlavných globálnych centrálnych bánk, či podľa meniacich sa očakávaní, či sa hlavní svetoví producenti ropy dokážu dohodnúť na obmedzení jej ťažby. V závere mesiaca sa pridala téma pokuty pre Deutsche Bank.

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku len stagnovali. V úvode mesiaca mali tendenciu klesať pre sériu jastrabích vyhlásení amerických centrálnych bankárov spolu s určitým sklamaním z nečinnosti ECB smerom k väčšej menovej akomodácii. V druhej polovici mesiaca však straty boli mazané, keď Americká centrálna banka sadzby nezvýšila a zároveň znížila projekcie ich zvyšovania v budúcnosti. V úplnom závere mesiaca trhy negatívne zasiahla panika okolo pokuty amerického Ministerstva spravodlivosti pre Deutsche Bank.  

Ropa po volatilnom priebehu nakoniec zaznamenala robustný zisk vďaka oznámeniu predbežnej dohody krajín OPEC o znížení produkcie na neformálnom stretnutí v Alžírsku v posledný septembrový týždeň.  

Zlato v úvode mesiaca najskôr rástlo až k hladine 1 350 dolárov pre rast nervozity na trhoch zo zverejnenia série slabých makrodát z USA v podobe aktivity vo výrobnom aj v nevýrobnom sektore za august podľa ISM. Neskôr však straty mazalo pre sériu vyjadrení viacerých centrálnych bankárov USA o potrebe skorého utiahnutia menovej politiky.  

Po zasadnutí Fedu, ktorý sadzby nezvýšil, sa síce nachvíľu odrazilo, rast však bol limitovaný vzhľadom na očakávania,  že sadzby v USA budú s najväčšou pravdepodobnosťou zvýšené do konca roka.

Výkonnosť vybraných svetových mien voči euru

Výkyvy na jednu či druhú stranu boli diktované podľa toho, ako sa menili očakávania, či Fed zvýši sadzby v septembri alebo v decembri. Tie boli závislé od výrokov centrálnych bankárov a čiastočne aj od zverejnených makrodát. 

Silnel aj poľský zlotý či maďarský forint ako emerging meny, ktoré profitovali z toho, že Fed v septembri nezvyšoval sadzby. Česká koruna bola tradične bezo zmeny tesne nad úrovňou 27 EUR/CZK, nad ktorou sa ju zaviazala držať Česká národná banka aspoň do druhého štvrťroka 2017. 

Výrazný odraz cien ropy sa pretavil do rastu komoditných mien ako ruský rubeľ či nórska koruna. Výnimkou bol kanadský dolár, ktorý z toho nedokázal profitovať, keď ho viac ovplyvnili očakávania uvoľnenia menovej politiky lokálnou centrálnou bankou.

Pod tlakom bola britská libra, keďže Bank of England je pripravená ďalej uvoľniť menovú politiku napriek relatívnej odolnosti britskej ekonomiky proti hlasovaniu za brexit. Časť trhových hráčov si navyše myslí, že skôr či neskôr sa prejaví slabosť britskej ekonomiky pre otázniky okolo odchodu z EÚ. 

Švédska koruna pokračovala v oslabovaní, keď makrodáta už od apríla naznačujú pokračujúcu slabosť ekonomiky. Za pol roka tak severská mena stratila voči euru takmer päť percent.


Články zo sekcie: InvestovaniePri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.