Ako si správne vybrať dodávateľa plynu či elektriny

Roland Regely | rubrika: Článok | 26. 10. 2016
Trh s dodávateľmi elektrickej energie a plynu do domácností je už otvorených pekných pár rokov. A každý odberateľ má právo na zmenu. Na čo si dať pozor pri výbere?
Ako si správne vybrať dodávateľa plynu či elektriny

Zdroj: Shutterstock

Uvoľnenie trhu s energiami prinieslo silný konkurenčný boj, ale pre domácnosti aj lepšie ceny. No ako sa hovorí v porekadle: "Nie je všetko zlato čo sa blyští", platí to aj o ponuke energií do domácností. Čím všetkým sa teda riadiť, ak reálne chcete ušetriť na energiách a nechcete naletieť prvému podomovému predajcovi?

Na Slovensku poznáme dva typy dodávateľov energií. Tradičných a alternatívnych. Medzi tradičnými je všeobecne známa štvorica: ZSE Energia, Stredoslovenská energetika, Východoslovenská energetika a napokon Slovenská plynárenský priemysel (SPP). Prvé tri spomínané zabezpečujú slovenským domácnostiam výhradne elektrickú energiu, posledný najmä zemný plyn.

Tieto spoločnosti zároveň zabezpečujú distribúciu energii bez ohľadu na to, akého máte dodávateľa. Aj preto si prechod od jedného dodávateľa k druhému nevyžaduje žiadne technické zmeny vo vybavení.

Pri výbere dodávateľa plynu patrí medzi najdôležitejšie faktory cena. Je však potrebné si uvedomiť, že cenový rozdiel, ktorý úvádzajú alternatívni dodávatelia plynu je rozdielom len za pohyblivú zložku ceny plynu, teda za samotný plyn ako komoditu.

Okrem tejto pohyblivej zložky je tu fixná zložka ceny plynu a tá prezentuje distribučné poplatky. Ide o náklady, ktoré dodávateľ má s dopravením plynu z hraničného bodu resp. zo zásobnika plynu ku vám, teda ku konečnému spotrebiteľovi. Sú rozdelené zhruba v pomere 45:55, a to znamená, tzv. distribučné poplatky predstavujú väčšinu, teda až 55% konečnej ceny plynu.

Dodávatelia vám teda môžu pred uzatváraním zmluvy ponúkať lákadlo v podobe zľavy z ceny na určité obdobie, ak sa zaviažete napríklad na dobu dvoch rokov. Podľa týchto zliav sa ale neorientujte, pretože v horizonte dvoch rokov sú zanedbateľné.

Hlavné zásady pri výbere nového dodávateľa plynu či elektriny

Zmluva s viazanosťou alebo bez a podmienky k jej vypovedaniu. Väčšina zmlúv sa uzatvára na dobu určitú s automatickou obnovou - ideálne je dohodnúť sa na zmluve platnej jeden, maximálne dva roky, ceny energii totiž stále klesajú a zmluvne by ste sa pripravili o nižšiu cenu. Ak máte zmluvu na dobu neurčitú môžete ju vypovedať kedykoľvek. Ak nie, zmluvu môžete vypovedať v prípade, že dodávateľ energie zmení ceny alebo upraví podmienky dodávania.

Ďalšie (skryté) poplatky. Poriadne si preštudujte zmluvu a vyhnite sa skrytým poplatkom vyplývajúcim z nej.

Benefity v porovnaní s konkurenciou. Dopredu si zistite, čo vám ktorý dodávateľ môže ponúknuť navyše oproti konkurencii. Niekto dáva ako benefit poistenie domácnosti grátis, či rôzne zľavy na tovar a produkty súvisiace s elektrickou energiou.

Kvalitná web stránka dodávateľa so všetkými potrebnými informáciami.

Servis a zákaznícke služby sú tiež nesmierne dôležitým faktorom pri výbere nového dodávateľa energií. Najmä prehľadná stránka s kontaktmi na infolinku môže byť užitočná pri riešení problémov. A ústretovosť možno odhadnúť už aj podľa komunikácie na webe.

Mediálne informácie o dodávateľovi. Každého dodávateľa, ktorého zvažujete si poriadne "preklepnite". Najmä či o ňom užívatelia webu nevedú diskusie o netransparentnom jednaní či podvodoch.

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Experti na granty a dotácie

Viac informácii

Získajte neobmedzený prístup do najväčšej databázy grantov a dotácií na Slovensku. Nájdite ten správny grant pre vašu firmu.

Daňové priznanie online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur.

DníHodínMinútSekúnd

Pokiaľ chcete riešiť dane po stare, máme pre vás chytré formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

28. 3. 2024 | Marek Mittaš

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

Minulý rok vláda informovala o tom, že v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Tento problém vyriešila tzv. konsolidačným balíčkom, ktorého súčasťou boli rôzne zmeny. Niektoré z nich začali... celý článok

Najbohatší ľudia v roku 2023

21. 3. 2024 | Marek Mittaš

Najbohatší ľudia v roku 2023

Rebríček najbohatších ľudí za rok 2023 príliš neprekvapil. Prvú desiatku obsadili stálice ako Elon Musk, Jeff Bezos či Warren Buffett, pričom úplne prvé miesto si uchmatol Francúz Bernard... celý článok

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

7. 3. 2024 | Marek Mittaš

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

Keď hovoríme o dlhoch, obvykle spomíname ten, ktorý má naša krajina. Pravdou však je, že nie sme jediní, ktorí musia niečo splácať. V skutočnosti je celý svet zadlžený, pričom suma... celý článok

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok