Ako žiadať náhradu škody za zničený pomník

31.10.2018 | Miroslava Hrášková, Finance.sk
Poistenie - spravodajstvo


Investovali ste do pomníka a niekto vám ho poničil? Vence, či iné ozdoby vám ukradli? Viete, že aj proti takýmto stratám sa môžete poistiť? Prinášame vám pár rád a tipov.


I keď znie táto téma trochu morbídne, platí, že smrť je súčasť života a skôr či neskôr sa každý stretne so situáciou, kedy bude musieť riešiť ako upraviť hrob blízkej osoby.

Pre tých, ktorí sú ochotní investovať viac, určite nie je úplne mimo otázka, ako svoju investíciu ochrániť. A tiež keď zistíte, že máte náhrobný pomník poničený, je dôležité nájsť vinníka.

 

Ako poistiť náhrobný pomník

Foto: Shutterstock

Ako poistiť náhrobný pomník

Áno, aj náhrobný pomník môžete poistiť. 

Poisťovne sa stretávajú predovšetkým s poničenými pomníkmi od vandalov či prírodných živlov. Tu asi ťažko vinníka nájdete a domáhať sa náhrady škody tak môžete iba ak na lampárni.

Škodu po vandaloch si uplatníte len ak máte poistenie. Ale ako poistiť pomník? Odpoveď nájdete v poistení domácnosti alebo nehnuteľnosti. Poisťovacie spoločnosti ponúkajú tento druh poistenia buď zvlášť, alebo ako súčasť poistenia domácnosti.

Poistenie sa vzťahuje na náhrobný pomník, ako aj na všetky jeho stavebné súčasti. Chránený je tak náhrobný pomník a náhrobný kameň. Súčasťou poistenia sú však aj sochy, kríže či svietniky. Tie však musia byť s pomníkom pevne spojené.

Ak vám však zlodej ukradne veniec či sviečky, na to sa toto poistenie bohužiaľ nevzťahuje.

Poistenie náhrobného pomníka však chráni nielen proti vandalom.

Náhradu škody si môžete uplatniť aj keď je pomník poničený:

  • úderom blesku,
  • nárazom vozidla,
  • záplavou,
  • zosuvom pôdy,
  • požiarom,
  • krupobitím,
  • lavínou,
  • víchricou.

Poisťovňa plní aj v prípade, že na pomník spadne lietadlo či iný predmet.

Čo robiť, keď pomník poškodí správca cintorínu

Trochu iná situácia je keď viete, kto vám pomník poškodil. Ak došlo k jeho poškodeniu nepozornosťou či nedbalosťou pri správe cintorína (napríklad pri kosení), náhrada škody sa uplatňuje z poistenia zodpovednosti za škodu, ktorú si zjedná daná obec ako správca cintorína. Náhradu škody tak uplatňujete na obci resp. inom správcovi cintorína.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 3
Hlasované: 2 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.