Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s našim používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

Na čo si dať pozor pri prezúvaní pneumatík

Finance.sk

Používanie zimných pneumatík má svoje opodstatnenie najmä z hľadiska vašej bezpečnosti a bezpečnosti ostatných účastníkov cestnej premávky. Napokon nám to už prikazuje aj zákon. Takže spomenúť si na prezutie až pri prvom snehu je veľmi neskoro.

 
Reklama

Používanie zimných pneumatík má svoje opodstatnenie najmä z hľadiska vašej bezpečnosti a bezpečnosti ostatných účastníkov cestnej premávky. Napokon nám to už prikazuje aj zákon. Takže spomenúť si na prezutie až pri prvom snehu je veľmi neskoro.

Čo hovorí zákon

Zimné pneumatiky sú povinná obuv pre váš automobil v čase od 15. novembra do 13. marca ale samozrejme len za podmienky, že sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, ľadu či námrazy. Ak sa v takomto prípade ukážete s letnými pneumatikami, hrozí vám okrem kolízie aj mastná pokuta. Okrem toho môžete zabudnúť aj na to, že v prípade nejakej poistnej udalosti vám poisťovňa preplatí čo i len cent. Ak nemáte zimnú pneumatiku, skrátka ste porušili poistnú zmluvu.

Sledujte počasie

Zákon je teda postavený tak, že pokiaľ nebude na ceste sneh, ľad či námraza, nie ste povinný prezuť auto vôbec. Lenže treba sa spoľahnúť aj na zdravý rozum, predvídať a najmä sledovať aktuálnu situáciu a počasie. Ak viete, že cestujete autom napr. z Bratislavy do Košíc v januári a viete, že v Tatrách je sneh, je viac než pravdepodobné, že budete potrebovať aj zimné gumy.

Klasická letná pneumatika má na zasneženej ceste pri rýchlosti 50 km/h brzdnú dráhu až 48 metrov. Za každý kilometer navyše pribúda približne meter brzdnej dráhy. Zimná pneumatika za rovnakých podmienok dokáže zastaviť už na dráhe dlhej 24 metrov.

Ideálny čas na prezutie letných pneumatík za zimné pneu

Zo skúseností mnohých motoristov možno povedať, že ideálny čas na prezutie vozidla do zimných pneumatík je v období, keď teplota dosahuje 7 stupňov Celzia a menej. Ak však viete, že počas dňa ešte teplota kulminuje okolo 15 stupňov a hladinu siedmich stupňov dosahuje len ráno, s prezúvaním sa neunáhlite, vyššie teploty nie sú príliš prospešné pre vaše zimné pneumatiky.

Dezén kontrolujte pravidelne

Z hľadiska bezpečnosti je veľmi dôležitým faktorom dezén pneumatiky, teda laicky povedaná jej hrúbka. Ide o hĺbku drážok na pneumatikách - pri letných je najnižšia povolená hranica hrúbky dezénu 1,6 mm, pri zimných sú to 4 milimetre. Policajti si pri kontrole môžu túto hrúbku odmerať a prípadnú chybu pokutovať takisto, ako keby ste zimnú pneumatiku nemali.

Kde a za koľko prezuť

Ideálne je, ak si pneumatiky viete prezuť sami doma v garáži. V takom prípade budú vaše náklady minimálne. Ak túto možnosť nemáte, ste odkázaní na prezúvanie v pneuservisoch.

Pneumatiky sa určite oplatí kupovať cez internet, môžete ušetriť až desiatky eur. Pneumatiky s priemerom R13 kúpite za 20 - 30 eur, R14 za 30 - 40 eur, R15 za 50 - 60 eur a R16 za 60 - 100 eur, pri väčších priemeroch oveľa viac.

Cena samotného prezutia sa samozrejme líši v každom servise. Pohybuje sa najčastejšie medzi 10 - 30 eurami, pri prémiových značkách sa nezľaknite ani sumy 50 eur.

Nie vždy platí, že čím viac ušetríte za pneumatiky, tým lepšie. Zamerajte sa skôr na kvalitu ako na to, ktorý servis ponúka prezutie aj na zľavovom portáli. Ak chcete ušetriť za prezutie, radšej sa dohodnite so známymi a vezmite svojich štvorkolesových tátošov prezuť spoločne. Množstevnú zľavu ponúka množstvo pneuservisov.

 
 
Sdílení a tisk
   
 
Reklama