V ktorých krajinách sú povinné zimné pneumatiky

28.11.2018 | Redakcia, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Obdobie jesene či zimy je spojené s ochladzovaním počasia, ale aj zhoršovaním podmienok pre bezstarostnú jazdu autom. Ľad, sneh, či námraza sú pre mnoho ľudí nepriateľ číslo jeden. V ktorých susedných krajinách je teda povinnosť jazdiť v zime na zimných pneumatikách?


Ak jazdíte len po slovenských cestách, tak pravdepodobne viete, že zimné pneumatiky sú povinná obuv pre váš automobil v čase od 15. novembra do 13. marca ale, samozrejme, len za podmienky, že sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, ľadu či námrazy. Ak sa v takomto prípade ukážete s letnými pneumatikami, hrozí vám okrem kolízie aj mastná pokuta.

Okrem toho môžete zabudnúť aj na to, že v prípade poistnej udalosti vám poisťovňa preplatí čo i len cent. Ak nemáte zimnú pneumatiku, skrátka ste porušili poistnú zmluvu. A teraz sa pozrime na to, ako je to v ostatných, resp. susedných krajinách. Predpisy o používaní zimných pneumatík sa v jednotlivých krajinách výrazne odlišujú. V niektorých musíte mať zimné pneumatiky povinne, inde zase len v prípade snehu, ľadu či námrazy.

 

Sneh na ceste

Zdroj: shutterstock

Česká republika podobne ako Slovensko

Povinnosť mať obuté zimné pneumatiky vyplýva zo zákona a predurčujú ju dve veci. Časové ohraničenie od 1. novembra do 31. marca, a to na cestách označených príslušnou dopravnou značkou. Platí pritom podobná podmienka ako u nás, že povinné sú len v tom prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu alebo ľadu, alebo ak sa sneženie či námraza dajú očakávať.

V Rakúsku to závisí od počasia

Zimné pneumatiky musíte mať v Rakúsku obuté v čase od 1. novembra do 15. apríla, no tiež len za určitých okolností. Podľa Informácií na stránkach rakúskeho automotoklubu (ÖAMTC), platí povinnosť zimnej výbavy v závislosti na počasí. Takže, ak je na vozovke sneh, ľad alebo námraza a vy máte obuté letné pneumatiky, môžete od rakúskych policajtov dostať pokutu do výšky 5 000 eur alebo vám pokojne môžu aj zabaviť automobil, ak svojou nedbalosťou ohrozujete plynulosť cestnej premávky alebo jej samotných účastníkov. V niektorých horských oblastiach je povinné dokonca mať aj reťaze, vtedy môžete ísť maximálnou rýchlosťou 40 km/h.

Poľsko nejde cestou príkazov

Poľsko je pomerne benevolentné, čo sa pneumatík týka. Zákonom totiž nijak neprikazuje mať zimné pneumatiky. Ani z časového hľadiska a dokonca ani z hľadiska prítomnosti snehu, ľadu, či námrazy. Je to však odporúčané, vzhľadom k tomu, že v Poľsku každoročne výdatne sneží.

V Maďarsku pozor na reťaze

V Maďarsku zimné pneumatiky nie sú povinnosťou, vodiči však musia mať v zime vo výbave auta snehové reťaze. Ak ich nemáte, pokojne vám môžu odmietnuť aj vstup do krajiny.

Nemecko je závislé od počasia

V Nemecku sú zimné pneumatiky povinné v tom prípade, že si to vyžaduje počasie alebo poveternostné podmienky. Ak bude na vozovke sneh a vy budete mať obuté letné pneumatiky, tým pádom budete zdržovať premávku či ohrozovať jej účastníkov, dostanete pokutu. V niektorých oblastiach sú povinné reťaze a jedna zaujímavosť - v Nemecku je povinnou výbavou aj nemrznúca zmes do ostrekovačov.

V Taliansku sú zimné gumy povinné len niekde

V Taliansku sú zimné pneumatiky povinné len na vyznačených cestách. Odporúčajú sa, ak prechádzate v zimnom období severnou časťou krajiny. Od 15. novembra do 15. apríla sú povinné, ak prechádzate autonómnou oblasťou Valle d'Aosta na severozápade Talianska.

Švajčiarsko bez povinnosti prezúvania

Prekvapivo tu nie je povinnosť mať obuté zimné pneumatiky. Ak ste ale účastníkom dopravnej nehody, na ceste je sneh, ľad či námraza a vy máte letné pneumatiky, s určitosťou ponesiete vinu.

Ukrajina a Rusko takéto pravidlá nepoznajú

Ani v jednej z týchto krajín nie je legislatívne určené používanie letných či zimných pneumatík.


KVÍZ: Viete, kedy sú vaše zimné pneumatiky nepoužiteľné?

1. Aká musí byť minimálna hĺbka dezénu letnej pneumatiky?

Rovnako dôležité, ako meniť letné pneumatiky za zimné je aj to, v akom sú stave. Ich pravidelná kontrola, no najmä starostlivosť je z pohľadu vašej bezpečnosti, ale i bezpečnosti ostatných účastníkov premávky dôležitá. Ako dobre spoznáte opotrebovanú pneumatiku?Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4
Hlasované: 3 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvoh