Celoročné alebo zimné pneumatiky - čo sa oplatí kúpiť

21.11.2016 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Asfalt je pre celoročné pneumatiky z hľadiska brzdenia lepší, v brzdení na snehu sú miestami až o štyridsať percent horšie. Ktoré sa teda oplatia viac?


Pneumatiky s označením M+S, teda celoročné, sú medzi vodičmi populárne a dokonca aj niektoré automobilky ich dodávajú k novým vozidlám kategórie SUV. Možno ich na snehu a na ľade použiť bez hrozby pokuty. Majú oproti letným hlbší a širší dezén, náznak lamiel a celkovo iný dizajn behúňa.

Prečo ľudia radi kupujú celoročné pneu

Jazdiť celý rok na tých istých pneumatikách láka šoférov najmä kvôli nižším nákladom na prevádzku. Žiadne prezúvanie a riešenie sezónnej dilemy či prezuť už tento týždeň, alebo ten nabudúci.

Celoročné pneumatiky sú v podstate zimné pneumatiky s tvrdším behúňom, vďaka ktorému sa zvyšuje ich odolnosť voči opotrebovaniu. Ale výkonnosť týchto pneumatík nie je v extrémnych podmienkach rovnaká ako výkonnosť tých zimných. Rovnako sa vyskytujú aj v letných podmienkach medzi celoročnými a letnými plášťami. Predovšetkým z hľadiska brzdných vlastností.

Celoročná pneumatika je teda taký priemer. Nemá ideálne vlastnosti ani v zimných, ani v letných podmienkach. Za určitých klimatických podmienok môže byť celoročná pneumatika dobrá kúpa, za určitých podmienok zase nie.

Celý rok na zimných gumách

Istým riešením, no nie príliš šťastným, je celoročná prevádzka na zimných pneumatikách. Z hľadiska nákladov je tiež výhodná, no z hľadiska bezpečnosti určite nie. Tento trend je skrátka nebezpečný a môže byť príčinou vážnych dopravných nehôd. Zimná pneumatika totiž nie je stavaná na letné počasie, kvôli čomu sa môže deformovať a už vôbec nemusí mať také vlastnosti ako v zime. Najmä brzdná dráha je dlhšia.

Ako to vidia poisťovne

Poistné zmluvy nevymedzujú presne, aký typ zimných pneumatík máte obuté na aute. Ak spĺňajú kritéria zimných gúm, sú automaticky akceptované aj pri poistnej udalosti. Z pohľadu poisťovní sú teda celoročné pneumatiky akceptované aj v prípade nehody, ak to samozrejme v zmluve nie je uvedené inak.

Inšpirujte sa testom

Spotrebiteľský časopis dTest urobil skúšku jazdných vlastností 32 zimných a celoročných pneumatík. Do testovania zaradil aj niekoľko rôznych veľkostí, menovite 185/65 R15, 225/45 R17 a celoročné pneumatiky 205/55 R16.

Celoročné v boji so zimnými pneumatikami neuspeli. Dvom celoročným modelom bola udelená známka uspokojivý. Zvyšné štyri v teste zlyhali pre zlé jazdné vlastnosti na vozovke. Za jedinú vhodnú alternatíviu označil test pneumatiky značky Michelin (CrossClimate).

Ceny sa radovo pohybujú v stovkách eur, tak ako to je aj v prípade zimných či letných pneumatík a výraznejší rozdiel v nich nevidno. Za dobré celoročné pneumatiky ale nezaplatíte veľa. Príkladom je pneumatika Michelin CrossClimate, ktorú aj v slovenských e-shopoch kúpite od 70 eur za jeden kus.

Konečné rozhodnutie je teda na spotrebiteľovi. Buď si kúpi jednu sadu letných, jednu sadu zimných a bude sa trápiť každoročne s prezúvaním auta (dvakrát), no bude za každých podmienok ideálne pripravený na klimatické podmienky. Alebo si kúpi jednu sadu celoročných, ušetrí za jeden pár pneumatík a prezúvanie, ale za určitých okolností ristkuje aj kolíziu.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4
Hlasované: 4 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.