Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s našim používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

Tipy a triky ako ušetriť na svadbe

Finance.sk

Svadba je nepochybne jeden z najdôležitejších dní v živote každého človeka, ktorý túži po rodine. Je to však aj značne nákladná záležitosť, ktorú si nemôže dovoliť zaplatiť každy z vlastného vrecka. Niekto si na svadbu požičia, niekomu ju zaplatí rodina a niekto vie na nákladoch ušetriť a zvládnuť ju aj sám.

 
Reklama

Naplánujte si takú svadbu, akú si môžete dovoliť, nie takú akú si (ne)môže dovoliť nevesta následníka trónu. Prvé pravidlo teda znie, spravte si realistický svadobný rozpočet a zahrňte doň úplne všetko. Od pozvánok na svadbu až po svadobné výslužky.

Dôležité je, aby partneri medzi sebou všetky položky odkomunikovali a určili si jednotlivé priority vo výdavkoch. Nebojte sa investovať do vecí, ktoré sú pre vás dôležité, no dbajte na to, aby sa nestali najväčšou položkou rozpočtu.

Buďte pripravení na nepredvídané výdavky. To znamená, že ak náhodou dáte viac peňazí za svadobné šaty, ako ste očakávali, budete musieť skresať iné náklady.

Zoznam hostí pomôže určiť rozpočet

Spravte si prehľadný zoznam hostí a na nikoho nezabudnite. Jedlo a pitie tvorí približne 50% z celkového rozpočtu, ale môže to byť pokojne aj viac. Zistite si, koľko vyjde svadobné menu a všetky náklady na stravu pre jedného hosťa. To vám pomôže určiť, koľko ľudí si môžete dovoliť pozvať na svadbu.

Ak si netrúfate robiť svadbu na vlastnú päsť a využijete služby svadobnej či eventovej agentúry, dopredu si zistite, čo všetko obnáša balíček služieb a koľko stojí. Nenechajte sa dotlačiť k podpisu zmluvy, s ktorou nie ste stotožnení, veď agentúr je množstvo. Vyberajte si tú s najlepším pomerom cena/kvalita.

Voliteľnou položkou na svadbe sú aj darčeky pre hostí. Ak sa rozhodnete im nedať žiadne, môžete ušetriť na iné veci. Svadba je hlavne o dvoch ľuďoch, nie o veľkorysosti k hosťom, na to je treba myslieť počas celého plánovania.

Ak ste dostatočne kratívni a nebojíte sa počítača, zvládnete vyrobiť pozvánky, svadobné menu či menovky aj bez pomoci nákladných tlačiarní. Stačí dobrý nápad, šikovné ruky a jedna farebná tlačiareň.

Ak je to možné, nebojte sa požičať si niektoré veci. Najmä šperky, dekorácie či svadobné auto. Ušetrí vám to množstvo peňazí.

Najnovší trend? Svadba piatok 

Svadba len v sobotu? Omyl. Rozmýšľali ste nad tým, že by ste sa vzali napr. v piatok? Je to výhodné hneď z dvoch dôvodov. Máte na výber množstvo voľných termínov a to aj na vychytených reštauráciach alebo kaštieloch a druhý dôvod je nepochybne aj ten, že v piatky môžete cenu zjednať od 10 do 20% z celkovej sumy, tak prečo to neskúsiť.

Cenové ponuky si nechajte posielať od čo najviac dodávateľov. Ak riešite kvety, v prvom rade oslovte známych a napokon oslovte čo najviac kvetinárstiev, pretože platí, že čím viac kvetinárstiev, tým väčšia šanca že nájdete lacnejšiu alternatívu.

Alkohol na svadbu je ideálne vyriešiť vo vlastnej réžii. Zistite si, či si v mieste konania nepýtajú tzv. korkovné alebo poplatok za to, že pijete vlastný alkohol. Ak nie, využite to a zabezpečte si vlastný alkohol, napríklad od známeho.

Ak je líčenie nevesty príliš nákladné, viete to vyriešiť aj jednoduchšie. Napríklad tak, že s líčením nevesty pomôže dobrá kamarátka.

Fotograf, kameraman či svadobná obsluha vie tiež zahýbať s rozpočtom. Preto ak je tá možnosť, využite svoje známosti a výrazne ušetríte.

 
 
Sdílení a tisk
   
 
Reklama