Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s našim používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

Aké pokuty hrozia cyklistom a čo všetko sa mení

Finance.sk

Január 2017 bude z hľadiska konzumácie alkoholu pre cyklistov prelomový. Nový zákon totiž umožní jazdiť na bicykli po požití alkoholu. Nulová tolerancia sa mení, po novom budú mať cyklisti povolené sadnúť na bicykel už pri 0,5 promile alkoholu v krvi.

 
Reklama

Nulová tolerancia je príliš prísna pre cyklistov, uviedli poslanci pred schválením novely zákona o priestupkoch a cestnej premávke. Množstvo, ktoré navrhli totiž nebude mať zásadný vplyv na motoriku a vnímanie cyklistu a tak si po novom cyklisti budú môcť dať jedno-dve pivá či pohár vína.

V momente, keď zosadnete z bicykla, sa podľa zákona stávate chodcom. Za tlačenie bicykla pod vplyvom alkoholu polícia pokutovať nemôže. Ak však z neho zoskočíte pred očami policajnej hliadky, s týmto argumentom nepochodíte.

Zmiernená tolerancia alkoholu pre cyklistov začne platiť od januára 2017. Ak ju cyklisti nebudú zneužívať, poslanci zvažujú, že ju zavedú aj pre vodičov.

Môžu vziať cyklistovi vodičský preukaz?

Vodičské oprávnenie môžu policajti cyklistovi vziať len vo veľmi závažných prípadoch - vysoká hladina nameraného alkoholu potrestaná vysokou pokutou a okolnosti, ktoré vedú až k zákazu vedenia motorových vozidiel. Jazda na bicykli pod vplyvom alkoholu sa odobratím vodičského preukazu bežne netrestá.

Výška pokút u nás a v zahraničí

Výška pokuty nad 1 promile? Od 150 do 800 eur. V susednom Rakúsku sa do tolerovaného limitu zmestíte vypitím dvoch až troch pív. Policajti tam rozdávajú pokuty až za prekročenie hladiny 0,8 promile. V Čechách platí naďalej nulová tolerancia, v Poľsku je limit 0,2 promile, Nemecku až 1,4 promile a Maďari pokutovanie za alkohol na bicykli úplne zrušili.

Ťaháte za bicyklom? Robíte chybu

Pre niektorých cyklistov môže byť zastavenie policajnou hliadkou prekvapením. O to viac, keď sa dozvedia, že porušili zákon a ani si to neuvedomili. Napríklad venčenie psa takým spôsobom, že ho za sebou ťaháte na bicykli alebo pes ťahá Váš bicykel môže vyjsť draho. Konkrétne 60 eur. To platí napríklad aj o ťahaní druhého bicykla či ručného vozíka.

Reflexné prvky sú povinné

Ak ste súčasťou premávky, musíte byť na to patrične pripravení. Napríklad za zníženej viditeľnosti je potrebné mať reflexné prvky. To, ako majú vyzerať je napokon dané aj zákonom. Vpredu biele, vzadu červené a pri zhoršenej viditeľnosti je nevyhnutné používať vpredu biely lúč a vzadu červený lúč s napojením na zdroj energie.Alternatívou môže byť reflexná vesta alebo sklíčka na kolesách. Každopádne, keď nič z uvedeného nemáte, môžete dostať blokovú pokutu vo výške 30 eur.

Jazda bez prilby je nebezpečná, no slabo pokutovaná

Ak sa pohybujete na ceste mimo obce, automaticky musíte mať na svojej hlave helmu. To neplatí pre deti, ktoré sú povinné ju nosiť vždy. A podľa zákona musí byť prilba upevnená, inak sa to nepočíta. Má to svoju logiku, prilba vás totiž má chrániť, nie je len tak na parádu. Cena za to, že nemáte prilbu tam, kde je to povinné je 10 eur.

Pokuta za rýchlosť na bicykli? Realita

Mysleli ste si, že pokutu za rýchlosť môžete dostať iba za volantom automobilu? Mýlite sa. Zákony platia rovnako pre všetkých účastníkov premávky a ak je v obytnej zóne vyznačená povolená rýchlosť 30km/h, neprekračujte ju. V opačnom prípade vám hrozí pokuta od 50 eur vyššie.

Nerešpektovanie dopravných značiek

Nezastavili ste na dopravnej značke STOP? Alebo máte pocit, že semafóry pre cyklistov neplatia? Mýlite sa. Dopravné značenie musí dodržiavať aj cyklista a pokuty za porušenie pravidiel cestnej premávky sú vysoké. Od 30 až do 150 eur.

Jazda po chodníku nie je povolená

Chodník je miesto určené výlučne chodcom a podľa zákona o premávke nemajú cyklisti na chodníku čo hľadať. V zákone sa to uvádza jednoznačne: "Na bicykli sa jazdí predovšetkým po cestičke pre cyklistov. Kde cestička pre cyklistov nie je alebo nie je zjazdná, jazdí sa pri pravom okraji vozovky. Ak sa tým neohrozujú ani neobmedzujú chodci, smie sa jazdiť po pravej krajnici vozovky." Inými slovami, po chodníku sa cyklista smie pohybovať len vtedy, ak ide pešo alebo bicykel vedie pri sebe.

 
 
Sdílení a tisk
   
 
Reklama