Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s našim používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

Ako ušetriť na darčekoch a nezadlžovať sa

Finance.sk

Vianoce sú pre väčšinu ľudí sviatkom pokoja a sladkého ničnerobenia. No je s nimi spojených množstvo nákladov, ktoré môžu koncom roka až príliš zaťažiť Váš rozpočet. Štatisticky najviac peňazí minieme darčeky, tak ako na nich ušetriť?

 
Reklama

Pre mnohých je nakupovanie vianočných darčekov stresom a problémovou situáciou z hľadiska peňazí. Niektorí si na Vianoce chcú dopriať, poriadne si ich užiť a preto keď nemajú dostatok peňazí, neváhajú si požičať. Nerobte preto emotívne nákupy, v pokoji si ich vychutnajte, obrňte sa trpezlivosťou a každý darček si dvakrát premyslite.

1. Základom je rodinný rozpočet

Mať prehľadný a vyvážený rodinný rozpočet nie je ľahké, no ak ním disponujete, viete bez problémov zvládnuť aj takú finančnú záťaž, akou sú Vianoce. Preto sa držte svojho rozpočtu a neprekračujte svoje možnosti. S vianočnými nákupmi je dobré počítať už niekoľko mesiacov dopredu. Vopred si stanovte finančné pravidlá, resp. maximálnu sumu, ktorú ste schopní a ochotní vyčleniť na kúpu vianočných darčekov. Kľúčom nie je takýto rozpočet zostaviť, ale ho aj do bodky naplniť. Tento balík prostriedkov na Vianoce nemiešajte so svojimi úsporami na horšie časy. Takáto železná rezerva má skrátka svoj účel a nikdy neviete, kedy sa Vám zíde.

2. Majte v tom systém, spravte si zoznam

Hneď po tom, ako ste si určili maximálnu sumu, ktorú ste ochotní dať za vianočné darčeky nasleduje ďalšia dôležitá fáza. Spraviť menovitý zoznam ľudí, ktorých chcete obdarovať spolu so zoznam darčekov, kde každý má svoju hranicu. Či už nakupujete v kamennej predajni alebo prostredníctvom e-shopu, zoznam majte vždy pri sebe, napríklad v smartfóne ako poznámku.

3. Vyhnite sa zadlžovaniu kvôli darčekom

Vianočné darčeky sú na to, aby obdarovaného potešili, a nie na to, aby ste ich museli splácať ešte niekoľko ďalších mesiacov. Ak nemusíte, tomuto riziku sa radšej vyhnite. V posledných rokoch si podľa štatistík ľudia až príliš často kupujú vianočné darčeky na splátky či na úver. Ak si môžete vybrať, pri nákupoch radšej použite kreditnú kartu. Úrok je tam síce o niečo vyšší ako pri klasických úveroch, no bezúročné obdobie pri niektorých kartách je skoro až 2 mesiace! Väčšina ľudí sa nechá zlákať 0% navýšením, respektíve odkladom splátok, ktoré znejú na prvý pohľad dobre, no ide väčšinou o skryté obchodné praktiky.

4. Nakupovanie darčekov v predstihu šetrí peniaze

Niektorí majú darčeky nakúpené už v lete. Prečo? Pretože v predstihu to nespôsobuje také rozkolísanie rozpočtu, ako keď kupujete všetko v decembri. A ak už ste si darčeky kúpili v predstihu, vyhnete sa preplneným obchodným domom a môžete mnohokrát kúpiť za akciové ceny, ktoré sa pred Vianocami až tak často nevyskytujú.

5. Chcete dať niečo výnimočné? Darček vytvorte sami!

Čo je viac ako darček šitý na mieru? Cena tovaru predsa nie je to najdôležitejšie na darčeku. Naopak, vlastnoručne vyrobené darčeky sú opäť trendy a práv množstvo času a nápaditosti, ktorý ste do výroby investovali môže byť tým najkrajším vianočným prekvapením u Vás doma. Okrem iného takéto darčeky zaťažia Váš rozpočet len veľmi minimálne. Darčekom, ktorý naozaj poteší, môžu byť aj domáce produkty, ak ich pekne zabalíte alebo naaranžujete. Ak pečenie sladkostí nie je vaša parketa, môžete známym podarovať fľaštičku domáceho vaječného alebo brusnicového likéru alebo súpravu vlastnoručne vyrobených vianočných ozdôb. 

 
 
Sdílení a tisk
   
 
Reklama