Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s našim používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

Ako ušetriť na kúrení?

Finance.sk

Vykurovacia sezóna je už v plnom prúde a vy si možno kladiete otázku, koľko vás to celé vyjde. Niekto zmení vykurovacie médium či starý rozvodný systém, no niekedy stačí urobiť zopár šikovných trikov v domácnosti a môžete výrazne ušetriť.

 
Reklama

V zimnom období sa zdroje tepla takmer vôbec nezastavia. Ak chcete mať v domácnosti príjemne, musíte neustále vykurovať. A aby ste na vykurovaní netratili ale naopak ušetrili, je dobré dodržiavať niekoľko základných zásad.

Neprekurujte a sledujte teplotu v izbách

Každá miestnosť Vašej domácnosti plní svoj účel a mala by byť primerane vykurovaná. V miestnostiach, v ktorých sa spravidla zdržiava najviac osôb musia byť primerane zateplované. To znamená, že obývacia izba, spálňa či detská izba by si cez deň mali udržiavať štandardnú teplotu okolo 20-22 stupňov. Kúpeľňa by mala mať o niečo vyššiu teplotu, približne 24 stupňov. Naopak kuchyňa a záchod by mali byť najmenej vykurovanými miestnosťami - v kuchyni sa spravidla varí a na záchode sa viacmenej zdržiavame len krátky čas.

V ostatných miestnostiach ako je chodba alebo predsieň by teplota mala byť okolo 18 stupňov. To isté platí aj o nočnej teplote napr. v spálni. Veď znížením teploty o 1 stupeň Celzie možno ušetriť až šesť percent spotrebovanej energie!

Ak sme v domácnosti spokojní s tepelným stavom, pri ktorom nepociťujeme ani chlad ani zvýšenú teplotu ani žiaden prievan a v miestnosti sa cítime príjemne, môžeme hovoriť o tepelnej pohode. Dôležitú úlohu zohráva aj relatívna vlhkosť vzduchu. Ako príjemnú pociťujeme vlhkosť 40 až 60 % vychádzajúcu z izbovej teploty 18 až 23 °C.

Konštantne temperujte

Čo v prípade, že z bytu odchádzate na dlhšie? Napr. na víkend? Nevypínajte kúrenie. Pretože na vykúrenie studeného, vlhkého a podchladeného priestoru je všeobecne potrebné vynaložiť viac energie a paradoxne vás toto môže vyjsť omnoho drahšie. Ak ale kúrenie nastavíte napr. na hodnoty okolo 15 stupňov Celzia, dostatočne sa pripravíte na plynulé zateplenie ihneď po príchode.

Najviac tepla uniká cez okná a dvere

Ideálnou možnosťou je mať zateplený dom či byt. No i tak teplo uniká cez také miesta ako sú dvere či okná. V rámci tepelnej izolácie sú to práve najslabšie články stavby. Ak sú staršie, alebo jednoducho cítite, že zle tesnia, pokojne použite izolačnú pásku, ktorá vám môže odstrániť veľké množstvo únikov a ušetriť tak značnú časť peňazí. Odborníci majú na tepelné úniky cez okná ešte efektívnejšiu metódu - exteriérové rolety. Vzduchový vankúš, ktorý vzniká medzi roletou a oknom totiž perfektne izoluje vaše obydlie. Táto vymoženosť pomôže ušetriť takmer 30% celkových nákladov na vykurovanie.

Radiátor musí mať priestor

Ak na radiátore bežne nechávate sušiť veci alebo ho obklopujete nábytkom, oberáte sa zbytočne až o jednu pätinu energie vynaloženej na kúrenie. A napokon poslednou informáciou nepotešíme ani kreatívne gazdiné, účinnejšiemu vykurovaniu totiž zabraňujú napr. aj také závesy na oknách.

Vetranie je alfa omega

Počas zimy je potrebné meniť vzduch vo vašom obydlí a to v krátkych intervaloch, intenzívne a viackrát za deň. Ak otvoríte okná dokorán na dobu približne 5 minút, vzduch v miestnosti prejde veľmi efektívnou výmenou. Takýmto spôsobom budete mať omnoho menšie tepelné straty, ako keby ste mali napríklad celý deň otvorenú vetračku.

 
 
Sdílení a tisk
   
 
Reklama