Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s našim používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

5 vecí, ktoré treba stihnúť do konca roka 2016

Finance.sk

Už len necelý mesiac nás delí od konca roka 2016. Pozrite sa, či náhodou nepatríte medzi tých, ktorých sa týkajú uvedené povinnosti.

 
Reklama

Máte pocit, že musíte do konca roka niečo vybaviť, no neviete si spomenúť čo? Možno vám dáme malú nápovedu. Zosumarizovali sme aktuálne povinnosti, ktoré treba ešte stihnúť vybaviť, kým nepretočíme kalendáre na prvú stránku roka 2017.

1. Neživotné poistky majú zdražieť, využite to

Ak ste plánovali poistiť svoj nehnuteľný majetok či auto, urobte tak ešte pred začiatkom roku 2017. Neživotné poistenie totiž kvôli novele zákona môžu výrazne zdražieť. Týkať sa to bude havarijného poistenia automobilov, poistenia domácnosti, poistenia nehnuteľnosti, zodpovednosti za škodu, ale napríklad aj cestovného poistenia. Štát totiž zaťaží poisťovne až 8% poplatkami z každého jedného neživotného poistenia.

2. Vezmite si hypotéku

Budúci rok sa budú meniť niektoré podmienky poskytovania úverov. Je to dôležité najmä pre tých, ktorí si budú brať hypotéky. Banka totiž po novom bude od žiadateľa úveru požadovať nové údaje - bude sledovať vo väčšom aj to, či má žiadateľ nejaké úspory. To skomplikuje situáciu ľuďom s nižšími príjmami. Takže ak ste v štádiu riešenia otázky bývania, podajte si žiadosť o hypotéku ešte v decembri, môže vám to pomôcť.

3. Požiadajte o predčasný dôchodok

Odchod do dôchodkového veku sa bude v roku 2017 predlžovať. Udeje sa tak automaticky a o 76 dní. Na predčasnú penziu potrebujete najviac dva roky do dôchodkového veku. V praxi to vyzerá asi tak, že tento rok ste na odchod do dôchodku potrebovali 60 rokov, po novom už budete potrebovať 60 rokov a 76 dní.

4. Inštalácia meračov tepla do domácnosti

Tie domácnosti, ktoré na svojich radiátoroch nemajú merač tepla alebo pomerový rozdeľovač a ich rozloha bytovky presahuje 500 metrov štvorcových sa musia poponáhľať. Povinnosť inštalovať pomerové rozdeľovače tepla v bytových domoch je zakotvená v zákonoch, ktoré riešili problematiku tepelnej energetiky, už od roku 1998. Nutnosť inštalácie meračov alebo pomerových rozdeľovačov tepla do konca roka 2016 vyplýva zo zákona správcom a vlastníkom bytových domov, ktorých celková podlahová plocha je väčšia ako 500 metrov štvorcových a sú zásobované z centrálneho zdroja tepla alebo domovej kotolne.

5. Skontrolujte si elektronickú schránku (AKTUALIZOVANÉ)

Ak ste konateľom firmy, doručovanie úradných dokumentov do elektronických schránok sa začne 1. júna 2017 (pôvodne to malo byť od 1. januára 2017). Všetky právnicke osoby ich budú mať zriadené automaticky, no má to jeden malý háčik. Pre prihlásenie a kontrolu tejto elektronickej schránky potrebujete mať nový občiansky preukaz s čipom, bezpečnostný osobný kód, čítačku čipových kariet a napokon ešte aj špeciálny softvér, ktorý si musíte nainštalovať do PC. Ak teda nemáte čítačku čipových kariet, mali by ste si ju čím skôr zadovážiť, elektronické dokumenty totiž budú pribúdať do Vašej novej schránky bez ohľadu na to, či ste ju niekedy otvorili. AKTUALIZOVANÉ: Povinnosť mať aktivovanú elektronickú schránku na komunikáciu so štátom sa pre obchodné spoločnosti predĺži z konca tohto roka na 30. jún 2017.

 
 
Sdílení a tisk
   
 
Reklama