Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s našim používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

Dotácia na elektromobil a hybrid – všetko, čo potrebujete vedieť

Finance.sk

Slovenskí občania môžu od 11. novembra žiadať o dotáciu na kúpu elektromobilu či hybridného vozidla. Ministerstvo hospodárstva SR a Zväz automobilového priemyslu podporí predaj celkovou sumou 5,2 milióna eur.

 
Reklama

"Je to prvý krok na podporu elektromobility na Slovensku. Inšpirovali sme sa známym projektom šrotovného. Chceme dostať na naše cesty viacelektromobilov," uviedol minister hospodárstva Peter Žiga, na nedávnej tlačovej konferencii.

Aká je výška dotácie na elektromobil a hybrid

Nový automobil na čisto elektrický pohon kúpite po novom s 5-tisíc eurovou dotáciou, hybrid, teda kombináciu elektrického pohonu so spaľovacím motorom bude zvýhodnená o sumu 3-tisíc eur. Prostriedky na kúpu elektromobilu alebo hybridného auta idú z Recyklačného fondu a z automobilového väzu.

Elektromobil:

  • 2 000 eur po registrácii auta a vybavení potrebných náležitostí
  • 1 500 eur v nasledujúcom kalendárnom mesiaci po 1. výročí registrácie
  • 1 500 eur v nasledujúcom kalendárnom mesiaci po 2. výročí registrácie

Hybrid:

  • 1 000 eur po registrácii auta a vybavení potrebných náležitostí
  • 1 000 eur v nasledujúcom kalendárnom mesiaci po 1. výročí registrácie
  • 1 000 eur v nasledujúcom kalendárnom mesiaci po 2. výročí registrácie

Kde treba žiadať o dotáciu na elektromobil a hybrid

Ak chcete získať podporu, o dotáciu musíte požiadať priamo predajcu. Základnou podmienkou podpory je, aby išlo o nový doposiaľ neregistrovaný automobil, predávaný na Slovensku vo verzii plug-in, teda s batériou dobíjateľnou elektrinou prostredníctvom zásuvky.

Koľko dotácií štát celkovo rozdá

Celý projekt dotovania je nastavený do konca budúceho roka, resp. do vyčerpania vyčleneného rozpočtu 5,2 milióna eur.

Kto môže žiadať o dotáciu na elektromobil a hybrid

O podporu na hybrid či elektrické auto môže požiadať fyzická osoba, podnikateľský subjekt, a dokonca aj samospráva. Podmienkou je, aby vozidlu boli pridelené slovenské EČV. Ak vozidlo splní podmienky, tak každá osoba, ktorá je uvedená v Osvedčení o evidencii vozidla ako vlastník vozidla na území SR môže požiadať o príspevok. Zároveň musia spadať do kategórie M1 (osobné automobily), respektíve N1 (malé nákladné automobily do celkovej hmotnosti 3,5 tony).

Pri zakúpení nového auta sa však vyplatí len časť dotácie, zvyšok počas ďalších dvoch rokov od registrácie vozidla. "Cieľom je zabrániť špekulatívnemu vývozu za hranice. Podmienkou je preto registrácia vozidla na Slovensku najneskôr do konca budúceho roka na minimálne 24 mesiacov," uvádza prezident Zväzu automobilového priemyslu SR Juraj Sinay.

Koľko je na Slovensku elektromobilov a hybridov

V súčasnosti je na Slovensku zaregistrovaná len približne tisícka elektromobilov a áut s hybridným pohonom. Odborníci tento malý objem priradzujú najmä vysokej nákupnej cene. "Slovensko je automobilová veľmoc. Loptička je teraz aj na strane predajcov, ktorí môžu rozšíriť ponuku a motivovať zákazníkov aj cenou," doplnil P. Žiga.

Minister hospodárstva nevylúčil, že po vyčerpaní celkovej sumy určenej na dotácie projekt zastavia. Je teda možnosť, že ak to tento či budúci rok nestihnete, dotácie s veľkou pravdepodobnosťou budú fungovať aj ďalší rok.

 
 
Sdílení a tisk
   
 
Reklama