Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s našim používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

Ako legálne sledovať seriály a filmy online a koľko to stojí

Finance.sk

Na Slovensku možno legálne sledovať prostredníctvom on-line prostredia tisíce filmov či seriálov. Ako a kde ich možno sledovať a koľko to stojí? Prinášame prehľad streamovacích služieb na filmy a seriály.

 
Reklama

Sledovanie filmov či seriálov nebolo jednoduchšie. Trend sťahovania nelegálneho audiovizuálneho obsahu pomaly stráca na popularite, tak ako v hudobnom svete sa totiž aj vo svete filmov a seriálov udiali mnohé zmeny, vďaka ktorým bežný používateľ môže za mesačný poplatok či za zápožičku sledovať najnovšie filmy či seriály v pohodlí domova. A to platí aj pre používateľov Slovenska. Ktorá služba sa ale najviac oplatí? Prinášame aktuálny prehľad.

Dnes už môžete sledovať online zhruba 6 alebo 7-tisíc filmov a seriálov. V porovnaní s hudobným streamom je to omnoho menej, no len niektoré služby si vyžadujú mesačné predplatné, väčšinu zapožičiate jednorázovo alebo dokonca aj bezplatne. Aktuálne sú na Slovensku dve veľké "paušálne" služby. Netflix a HBO GO. Sekunduje im Alza s novinkou Alza Premium a Voyo.sk. Filmy si môžete takisto požičiavať aj z obchodov Google Play a iTunes

Netflix

Táto služba svojim príchodom na Slovensko spôsobila malú revolúciu v sledovaní filmov a seriálov. Nie nadarmo sa o nej hovorí ako o zabijakovi tradičných televízii. Netflix je najobľúbenejšia videoslužba na svete.

Na Slovensku ale Netflix zďaleka neponúka toľko čo v iných krajinách. Dôvodom sú regionálne rozdiely medzi ponúkaným obsahom. Zástupcovia služby síce sľubujú, že ponuka obsahu sa bude postupne rozširovať aby obstála pri porovnaní s trhmi, kde pôsobia už dlhšiu dobu. Ak na niektoré zahraničné filmy či seriály vlastnia licenciu napríklad televízie alebo iné služby, v Netflixe ich nenájdete.

Aj preto v slovenskom Netflixe chýbajú najnovšie filmy a taktiež aj niektoré novinky zo sekcie seriálov. No i tak má Netflix aj na našom území význam. Ak ste milovníkom seriálov, budete mať možnosť pozrieť si tie najnovšie z dielne hollywoodskych štúdií. Slovenského diváka ale asi nepoteší fakt, že tu nenájde pri sledovaní seriálov slovenské titulky, či jazykovú mutáciu, ktorej by porozumel. Všetky filmy sú v pôvodnom znení, resp. v anglickom jazyku.

Netflix je na našom trhu dostupný v troch rôznych variantoch:

  • 7,99 eur mesačne, videoobsah v SD rozlíšení teda v nižšej kvalite
  • 9,99 eur mesačne, videoobsah v HD rozlíšení až na 2 obrazovkách súčasne
  • 11,99 eur mesačne, vybraný obsah v Ultra HD, čo je absolútne najvyššia kvalita

Mesačný paušál sa platí pomocou platobnej karty alebo cez službu PayPal. Prvý mesiac máte dostupný zadarmo a službu je možné v nastaveniach kedykoľvek zrušiť.

Netflix je dostupný najmä prostredníctvom webového prehliadača, ale aj cez mobilnú aplikáciu.

HBO GO

Služba, ktorá je na Slovensku dostupná o čosi dlhšie a je Slovákom bližšie. Kombinuje to najlepšie z legendárneho televízneho kanálu HBO a moderných online služieb. HBO GO ponúka množstvo filmov a seriálov nad rámec toho, čo práve vysiela TV kanál. Výhodou je, že dostupný obsah si môžete pozrieť na počítači, mobilnom zariadení alebo televíznej obrazovke. A najväčšou výhodou zrejme to, že obsah je dostupný v českom jazyku, alebo aspoň s českými titulkami.

Azda jedinou nevýhodou HBO GO je to, že potrebujete káblovú alebo digitálnu TV s predplateným TV kanálom HBO. Až potom môžete získať HBO GO, a to formou bezplatného benefitu alebo za symbolický poplatok. Ten je zväčša v sume 10 eur mesačne.

Alza Premium

Ďalšou službou ponúkajúcou filmy či seriály na území Slovenske je česká Alza Premium. Filmy si môžete zapožičať za malý poplatok. Prípadne, ak často nakupujete v Alze, služba Premium obsahuje bezplatný prístup k väčšine filmov.

Verdikt

Z ponúkaných služieb má zrejme najväčší význam Netflix. Aj keď neponúka všetky filmy a seriály, je to lacná alternatíva, ako mať kvalitný obsah všade so sebou. HBO GO je taktiež na vysokej úrovni, no nevýhodou je nutnosť platiť za HBO v rámci televízneho balíka. To by sa ale malo v najbližšom období zmeniť. A v takom prípade bude HBO GO atraktívnejším produktom.

 
 
Sdílení a tisk
   
 
Reklama