Seriály a filmy cez internet: ktorá služba sa oplatí najviac (porovnanie 2019)

21.11.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Na Slovensku možno legálne sledovať prostredníctvom on-line prostredia tisíce filmov či seriálov. Ako a kde ich možno sledovať a koľko to stojí? Prinášame prehľad streamovacích služieb na filmy a seriály.


Sledovanie filmov či seriálov nebolo jednoduchšie. Trend sťahovania nelegálneho audiovizuálneho obsahu pomaly stráca na popularite, tak ako v hudobnom svete sa totiž aj vo svete filmov a seriálov udiali mnohé zmeny, vďaka ktorým bežný používateľ môže za mesačný poplatok či za zápožičku sledovať najnovšie filmy či seriály v pohodlí domova. A to platí aj pre používateľov Slovenska. Ktorá služba sa ale najviac oplatí? Prinášame aktuálny prehľad.

Dnes už môžete sledovať online tisíce filmov a seriálov. V porovnaní s hudobným streamom je to omnoho menej, no len niektoré služby si vyžadujú mesačné predplatné, väčšinu zapožičiate jednorázovo alebo dokonca aj bezplatne. Aktuálne sú na Slovensku dve veľké "paušálne" služby. Netflix a HBO GO. Na trhu sa však objavilo aj niekoľko ambicióznych nových hráčov. Filmy si môžete takisto požičiavať aj z obchodov Google Play a iTunes.

Netflix

Táto služba svojim príchodom na Slovensko spôsobila malú revolúciu v sledovaní filmov a seriálov. Nie nadarmo sa o nej hovorí ako o zabijakovi tradičných televízii. Netflix je najobľúbenejšia videoslužba na svete.

Na Slovensku ale Netflix zďaleka neponúka toľko čo v iných krajinách. Dôvodom sú regionálne rozdiely medzi ponúkaným obsahom. Zástupcovia služby síce sľubujú, že ponuka obsahu sa bude postupne rozširovať aby obstála pri porovnaní s trhmi, kde pôsobia už dlhšiu dobu. Ak na niektoré zahraničné filmy či seriály vlastnia licenciu napríklad televízie alebo iné služby, v Netflixe ich nenájdete.

Aj preto v slovenskom Netflixe chýbajú najnovšie filmy a taktiež aj niektoré novinky zo sekcie seriálov. No i tak má Netflix aj na našom území význam. Ak ste milovníkom seriálov, budete mať možnosť pozrieť si tie najnovšie z dielne hollywoodskych štúdií. Ešte donedávna boli všetky filmy v anglickom jazyku, avšak v roku 2019 v Netflixe začali pribúdať aj české a slovenské filmy, zároveň množstvo zahraničných filmov a seriálov možno sledovať s českými či slovenskými titulkami. Všetky filmy sú v pôvodnom znení.

 

ktoré streamovacie služby sú na slovensku

Zdroj: Pixabay

Netflix je na našom trhu dostupný v troch rôznych variantoch:

  • 7,99 eur mesačne, videoobsah v SD rozlíšení teda v nižšej kvalite
  • 9,99 eur mesačne, videoobsah v HD rozlíšení až na 2 obrazovkách súčasne
  • 11,99 eur mesačne, vybraný obsah v Ultra HD, čo je absolútne najvyššia kvalita a paralelné sledovanie na 4 zariadeniach

Mesačný paušál sa platí pomocou platobnej karty alebo cez službu PayPal. Prvý mesiac máte dostupný zadarmo a službu je možné v nastaveniach kedykoľvek zrušiť.

Netflix je dostupný najmä prostredníctvom webového prehliadača, ale aj cez mobilnú aplikáciu.

HBO GO

Služba, ktorá je na Slovensku dostupná o čosi dlhšie a je Slovákom bližšie. Kombinuje to najlepšie z legendárneho televízneho kanálu HBO a moderných online služieb. HBO GO ponúka množstvo filmov a seriálov nad rámec toho, čo práve vysiela TV kanál. Výhodou je, že dostupný obsah si môžete pozrieť na počítači, mobilnom zariadení alebo televíznej obrazovke. A najväčšou výhodou zrejme to, že obsah je dostupný v českom jazyku, alebo aspoň s českými titulkami.

Najväčšou výhodou HBO GO je samozrejme to, že ponúka svoj vlastný HBO obsah, ktorý je celosvetovo zárukou kvality.

Aplikácia je plne preložená a aj obsah je 100% lokalizovaný vždy aspoň do podoby českých titulkov. Vo väčšine prípadov je ale dostupný český dabing. To je obrovská výhoda v porovnaní s Netflixom.

Prvý mesiac používania HBO GO máte zdarma. Výsledný dojem potoom výrazne zlepšuje cena, za akú je HBO GO ponúkané. Mesačne si zaň zaplatíte po novom 5,99 eur, čo je stále menej než za akú cenu máte Netflix.

Amazon Prime Video

Amazon Prime Video je jednou z najúspešnejších streamovacích video služieb vo svete. Na Slovensku zatiaľ patrí medzi tie menej úspešné. Medzi hlavné výhody však patrí bohatý výber filmov, seriálov a televíznych show, ktoré inde nenájdet. Napríklad Grand Tour (bývalý Top Gear) či McMafia. 

Prvých 6 mesiacov platíte za Amazon Prime Video len 2,99 eur, neskôr 5,99 eur, čo je presne toľko, koľko stojí HBO GO.

Amazon Prime Video obsahuje spomedzi spomínaných služieb asi najmenej obsahu v slovenskom a českom jazyku.

Alza Premium

Ďalšou službou ponúkajúcou filmy či seriály na území Slovenske je česká Alza Premium. Filmy si môžete zapožičať za malý poplatok. Prípadne, ak často nakupujete v Alze, služba Premium obsahuje bezplatný prístup k väčšine filmov.

Otta

Počujete o nej prvýkrát? Nevadí. Otta patrí k najmladším zo streamovacích služieb, stojí však za ňou úspešný operátor Towercom, ktorý okrem iného sprostredkuje vysielanie pre TA3, TV JOJ a RTV. Otta sa dá používať týždeň zadarmo. Najlacnejším variantom je potom ten s viazanosťou na rok a cenou 4,99 eur na mesiac. 

Základom je živé vysielanie televízie JOJ a RTVS doplnené o 7 dňový archív a timeshift. Okrem toho je k dispozícii aj stabilná databáza obsahujúca viac ako 800 titulov, z ktorých si môžete ktorýkoľvek prehrať.

Verdikt

Našim favoritom je dlhé roky Netflix a v tesnom závese za ním je HBO GO. Ak nepozeráte klasickú televíziu, potom sa vám oplatí zaplatiť si práve za tieto služby a využívať ich na všetkých dostupných zariadeniach. Budete tak mať k dispozícii 90% najlepšieho multimediálneho obsahu na svete za relatívne nízky mesačný poplatok. Navyše, Netflix a HBO GO si môžete so sebou vziať kamkoľvek cestujete.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.