Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s našim používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

Najčastejšie chyby pri vyplňovaní správy o nehode

Finance.sk

Nemusíte k nehode vždy volať políciu. Ak škoda nie je vysoká a s šoférom druhého vozidla je rozumná reč, stačí vyplniť správu o nehode. Prinášame vám pár rád a tipov, ako vyplniť EU formulár a vyvarovať sa častých chýb.

 
Reklama

Správa o nehode je formulár, ktorý dostanete od každej poisťovne spolu s povinným zmluvným poistením.  Výhodou je, že jeho forma je jednotná pre všetky krajiny EU, líši sa len v jazyku. Platí však, že na poisťovňu môžete prísť s vyplnený formulárom aj v inom jazyku než je slovenčina.  Dôležité je, aby boli všetky body vyplnené správne.

Ak sa chystáte do zahraničia, určite je však lepšie ak máte zo sebou aj nejaký v angličtine, prípadne nemčine či francúzštine.

Správu o nehode si môžete aj zdarma stiahnuť do svojho počítača priamo z našich stránok:

Ako vyplniť správu o dopravnej nehode

Pri vypĺňaní správy o nehode je nutné venovať pozornosť všetkým bodom. Napriek tomu sa však najčastejšie chybuje v bode:

  • 9.  Údaje o vodičovi
  • 10. Označenie bodov vzájomného stretu
  • 12. Okolnosti nehody
  • 13. nákres nehody v čase stretu
  • 14. Vlastné poznámky

Poisťovni patrí originál. Účastníkovi nehody dávate kópiu európskeho tlačiva Správa o nehode

Formulár sa vyplní hneď na mieste. Ak škoda na vozidlách nepresiahne odhadom viac ako 4000 eur alebo nie je poškodený majetok tretej osoby či verejnoprospešné zariadenie, nie je nutné volať k škode políciu.

Políciu však musíte zavolať ak dôjde k smrteľnej nehode alebo k zraneniu, prípade ak máte podozrenie na požitie alkoholu.

Miesto a čas nehody

V bodoch 1 a 2 uvediete čas a miesto nehody.

Popis okolia

Ďalej uvediete či došlo k zraneniu (bod 3), alebo k poškodeniu na ďalších vozidlách či predmetoch (bod 4).

Ak sú svedkovia nehody, určite uveďte čo najviac údajov: meno, adresu, telefónne číslo a podobne (bod 5).

Poistník/poistený, poisťovateľ, vodič

V bodoch 6 až 9 vyplníte čo najviac údajov o vodičovi, poistníkovi a poisťovateľovi (poisťovni). Potrebujete k tomu vodičský preukaz, malý technický preukaz a asistenčnú prípadne zelenú kartu .

Nezabudnite uviesť číslo poistky uvedené na asistenčnej karte a číslo zelenej karty.  Tiež je potrebné zaznačiť, či je auto havarijne poistené a v ktorej poisťovni.

Označenie škody

Na obrázku motocykla či vozidla je potrebné, aby ste v bode 10 označili poškodenie, pričom ho slovne popíšete v bode 11. prípadne v bode 14. Do vlastných poznámok (bod 14) je dobré uviesť ešte ďalšie podrobnosti k objasneniu priebehu nehody.

Pozor na bod 12 – okolnosti nehody. Tu dochádza často k nesprávnemu zaškrtnutiu. Pozorne a bez emócií si prečítajte všetky podbody.

Pri nákrese nehody v čase stretu vozidiel nezabudnite vyznačiť aj jazdné pruhy, prednosť v jazde na križovatke, dopravné značky, taktiež vyznačte či bola zapnutá smerovka na vozidle a podobne.

Vyplnenú správu potom odovzdajte vašej poisťovni. Urobiť by tak mal aj druhý účastník škodovej udalosti resp. nehody.

 
 
Sdílení a tisk
   
 
Reklama