VšZP by si mala so stratou poradiť sama, hovorí analytik

20.12.2016 | TS, WebNoviny
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) predložila Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) ozdravný plán, pričom v budúcom...


...roku predpokladá šetrenie zhruba 115 miliónov eur na nákladoch.

Generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Miroslav Kočan však v pondelok upozornil, že aj po prijatých a implementovaných opatreniach z ozdravného plánu bude zdravotná poisťovňa hospodáriť so stratou okolo 180 miliónov eur. "Budeme potrebovať dofinancovať Všeobecnú zdravotnú poisťovňu. O forme dofinancovania ešte vedieme intenzívne rokovania s ministerstvom zdravotníctva, ministerstvom financií," dodal. Dofinancovanie odhaduje VšZP vo výške 150 miliónov eur.

Odporúčame:

Dozornej rade VšZP bude šéfovať Ficov exminister

Dlhy hádžu na platcov daní a odvodov

Ako reagoval pre agentúru SITA analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Dušan Zachar, ambíciou VšZP by malo byť, aby bez potreby štátnej pomoci vedela v priebehu pár rokov celú stratu vymazať. "A nehádzala zodpovednosť za zlyhania svojich predošlých manažmentov a politikov, ktorí bez okolkov odsúhlasujú opatrenia, ktoré nie sú v zdravotníctve kryté dostatočnými zdrojmi, a tým prehlbujú jeho zadlženosť, na platcov daní a odvodov," argumentoval analytik.

Okrem toho, že by daňoví poplatníci museli finančne sanovať nezodpovednosť štátnych manažérov a funkcionárov pri nakladaní s verejnými prostriedkami, by podľa Zachara de facto štátne oddlženie VšZP výrazným spôsobom krivilo trh s verejným zdravotným poistením, na ktorom sú ďalšie dve poisťovne, ktoré sa snažia hospodáriť zodpovedne a na podobnú štátnu pomoc nemôžu pomyslieť.

"VšZP by bola v takom prípade veľmi zvýhodnená. Neboli by to férové a rovnaké podmienky pre všetky poisťovne na trhu. Preto by si mala VšZP poradiť so stratou sama, tak ako ju sama zapríčinila," upozornil Zachar.

Ozdravný plán nariadil úrad

Vypracovanie ozdravného plánu nariadil ÚDZS v rámci správneho konania voči poisťovni. Dôvodom je účtovná strata, ktorú VšZP vykazuje od júla tohto roka. Ku koncu tohto roka odhaduje zdravotná poisťovňa účtovnú stratu vo výške 225 až 250 miliónov eur. Opatrenia v rámci ozdravného plánu majú podľa Kočana eliminovať nepriaznivý vývoj hospodárenia VšZP.

Pod odhadovanú účtovnú stratu, ktorej presná výška bude známa až po ročnej účtovnej závierke, sa podpísali viaceré faktory - historický nárast nákladov na zdravotnú starostlivosť od roku 2015, rozšírenie skupín prijímateľov doplatkov za lieky, zavedenie odvodovo odpočítateľnej položky, či nárast cien výkonov z dôvodu zrušenia poplatkov v zdravotníctve.

Súčasťou ozdravného plánu VšZP sú úsporné opatrenia v jednotlivých oblastiach činnosti zdravotnej poisťovne, ktoré bude realizovať od 1. januára budúceho roka do 31. decembra 2017. Opatrenia sa týkajú oblasti zdravotného poistenia, nákupu zdravotnej starostlivosti a podporných činností súvisiacich so samotnou prevádzkou poisťovne. Ozdravný plán obsahuje aj opatrenia, s ktorými VšZP počíta v dlhšom časovom horizonte 2018 až 2019.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvo