Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s našim používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

Hypotéku so štátnym príspevkom čaká v januári opäť zmena príjmového stropu

Finance.sk

Štátny príspevok na hypotéku pre mladých bude poskytovaný aj v roku 2017. Príjmový strop na získanie hypotéky s úrokovým zvýhodnením ale klesne - šancu získať ju bude mať od januára menej mladých ľudí.

 
Reklama

Horná hranica príjmu sa mení štyrikrát ročne

Dôvodom je zmena príjmového stropu na priznanie zvýhodnenia. K zmene príjmovej hranice dochádza v závislosti od vývoja priemernej mzdy v národnom hospodárstve, a to pravidelne k 1. januáru, k 1. aprílu, k 1. júlu a k 1. októbru. Priemerný príjem žiadateľa o štátom bonifikovanú hypotéku nemôže byť vyšší ako 1,3-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Priemerná mzda sa v treťom kvartáli znížila o 12 eur z 901 eur na 889 eur, tým pádom klesá aj maximálna príjmová hranica na získanie zvýhodnenej hypotéky počas prvých troch mesiacov roku 2017 z 1171,30 eur na 1155,70 eur. 

Tip: Hodnotí sa vaša priemerná hrubá mesačná mzda za predchádzajúci kalendárny rok - ak teda v súčasnosti prekračujete maximálnu príjmovú hranicu a v uplynulom ste ju ešte splnili, nemusíte sa obávať. 

Maximálny príjem pre prvý štvrťrok 2017

Získanie zvýhodnenej hypotéky so štátnym príspevkom pre mladých závisí na výške príjmu žiadateľa. Možnosť žiadať o bonifikovanú hypotéku budú mať od januára do marca 2017 tí mladí ľudia do veku 35 rokov, ktorých priemerný príjem nepresiahne 1155,70 eura. V prípade manželov či partnerov ide o dvojnásobok, teda 2311,40 eur. Príjmová podmienka platí pre dvoch žiadateľov spoločne, to znamená, že spoločný príjem oboch žiadateľov nesmie prevýšiť 2311,40 eur (v období od januára do konca marca) a je jedno, kto akým dielom prispeje. Môže sa teda stať, že jeden z vás zarába viac ako stanovená hranica 1155,70 eur pre jednotlivca, avšak ten druhý musí zarábať menej, aby ste dohromady nepresiahli 2311,40 eur.

Tip: Ak ako partneri zarábate viac ako je maximálna stanovená hranica, oplatí sa o hypotéku žiadať, keď je žena na materskej alebo rodičovskej dovolenke, a má dočasne nižší príjem. Ak sa vám v priebehu úrokovo zvýhodnených 5 rokov zvýši príjem, o bonifikovaný úver neprídete. Podmienky pre získanie štátneho príspevku pre mladých musíte spĺňať ku dňu podania žiadosti o úver.

Zvýhodnená hypotéka

Pri hypotéke so štátnym príspevkom sa vám počas prvých piatich rokov splácania odpočítajú 3 % z úrokovej sadzby: štát vám odpustí 2 % a banka o ďalšie 1 %. To znamená, že počas prvých piatich rokov budete platiť zníženú úrokovú sadzbu, napríklad vo výške 0,2 %. Po  uplynutí tejto doby, od šiesteho roku splácania budete platiť úroky vo výške 3,2 % (v prípade nezmenených úrokových podmienok banky). Príspevok je možné získať najviac na sumu maximálne 50 000 eur, a to iba počas prvých piatich rokov splácania. Kritériom je aj vek ku dňu podania žiadosti, nesmiete byť starší ako 35 rokov. Čo by ste mali vedieť ešte predtým, ako pôjdete do banky žiadať o hypotéku so štátnym príspevkom? Nielen na tieto otázky vám prinášame odpovede v článku: Ako získať hypotéku lacnejšie. 

 
 
Sdílení a tisk
   
 
Reklama