Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s našim používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

Koľko stojí webstránka

Finance.sk

Vytvoriť webstránku dnes zvládnete za pár minút. No s akými počiatočnými nákladmi je potrebné počítať a čo stojí údržba webu? Dozviete sa v nasledujúcom článku.

 
Reklama

Každá moderná firma už dnes má svoju webstránku. A ak ju ešte nemá, mala by to čím skôr napraviť. Vaša webstránka totiž slúži na komunikáciu či prezentáciu v on-line prostredí. Môžete vďaka nej získať nových zákazníkov, ale i komunikovať so svojimi súčasnými.

Ako si založiť webstránku

Vlastný web si môžete založiť sami, teda bez špecialistu, alebo naopak môžete využiť služieb firiem, ktorých podnikateľský zámer je práve vo vytváraní webstránok a ich starostlivosti o ne. Na internete už existujú milióny stránok, no do dnešného dňa nemožno presne špecifikovať: koľko stojí webstránka. Prečo? Je tomu tak z niekoľkých dôvodov.

Čo určuje cenu webstránky

Ak si nekupujete hotovú stránku, resp. stránku, ktorá vznikne behom pár minút na základe predpripravenej šablóny, musíte riešiť otázku dizajnu webu. Webových šablón na webe nájdete tisíce a stoja radovo od desiatok po stovky eur. No ak chcete unikátny web, ktorý sa bude vizuálne líšiť od ostatných, potrebujete vlastný dizajn a vývoj a pri ňom sú ceny veľmi individuálne.

Cenové ponuky za weby sa líšia v závislosti od náročnosti zadania. Niektorí využívajú full-servis agentúry a niektorí zase tzv. free-lancerov (celé zadanie vyhotoví jeden človek) a ceny sa hýbu od stoviek eur po tisíce. A to aj v prípade, že chcete od rôznych firiem ten istý web. Rozdiel v cenotvorbe môže byť hodinová sadzba a fixná cena za celý web. Ak ste teda očakávali, že sa dozviete konkrétnu cenu za vytvorenie webstránky - tú všeobecne z vyššie uvedených dôvodov nevieme špecifikovať.

Ako by mala vyzerať dokonalá webstránka

Dokonalý web je ten, ktorý je vizuálne atraktívny, je napísaný v sofistikovanom programovacom jazyku, má dokonalú optimalizáciu pre vyhľadávače a ponúka kvalitný obsah pre masy.

Predtým, ako začnete s plánovaním webstránky, položte si niekoľko jednoduchých otázok.

1. Na aký účel primárne zakladáme webstránku

2. Chceme webstránku, ktorá bude slúžiť len na informačné účely, alebo plne funkčnú a interaktívnu stránku (e-shop, webchat, atď.)

3. Aký máme rozpočet na tvorbu webstránky

4. Aký redakčný systém si zvolíme

5. Máme ľudské zdroje na projektový manažment webstránky

Ak si budete webstránku vytvárať sami a svojpomocne, toto budú vaše položky resp. náklady na jej založenie:

  • Registrácia domény
  • Webhosting
  • Vytvorenie webstránky
  • Propagácia a zvyšovanie návštevnosti webstránky (reklama na Facebooku, alebo na Instagrame)
  • Priebežná aktualizácia a údržba stránok

Pri tvorbe webstránok všeobecne platí, že orientovať sa len na cenu môže byť kontraproduktívne. So zlým webom totiž nedosiahnete optimálne tržby z predaja cez internet alebo skrátka nebudete schopní uspokojiť potreby svojich zákazníkov či klientov.

Za registráciu domény dáte zväčša pár eur a webhosting sa platí vždy na určité obdobie, najčastejšie 1 rok. Cena za webhosting sa pohybuje od 1 eura až do niekoľko desiatok eur. Závisí to od veľkosti webu, počtu domien a typu serverov.

 
 
Sdílení a tisk
   
 
Reklama