Ako si vypočítať PN-ku

Redakcia | rubrika: Článok | 17. 12. 2018
Ste zamestnancom alebo živnostníkom a potrebujete si informatívne vypočítať náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti? Ukážeme vám, ako na to.
Ako si vypočítať PN-ku

Zdroj: Shutterstock

 

Či ste živnostník alebo zamestnanec, ak ochoriete alebo sa stanete práce neschopným a riadne si platíte nemocenské poistenie, prináleží vám nemocenské. Pozrite si kedy máte naň nárok a v akej výške.

Kedy máte nárok na nemocenské

Ak ste zamestnanec na trvalý pracovný pomer, o nemocenské sa nemusíte strachovať. Každý mesiac si totiž platíte odvody do Sociálnej poisťovne a máte nárok na nemocenské. 

Ak ste SZČO, prípadne autor a platíte si pravidelne a načas odvody do Sociálnej poisťovne (aspoň minimálnu výšku) - máte nárok na nemocenské.

Ak ste dobrovoľne poistený a platíte si mesačné odvody do Sociálnej poisťovne, máte nárok na nemocenské.

Ak vaše nemocenské poistenie zaniklo, no vznikla vám dočasná práceneschopnosť, 7 dní po zániku nemocenského poistenia ste v ochrannej lehote a to znamená, že máte nárok na nemocenské.

Kedy nárok zaniká? Nárok na nemocenské zaniká tomu, kto nedodrží liečebný režim, teda sa nebude v čase PN zdržiavať doma.

Ako si vypočítať PN-ku

Práceneschopnosť, resp. PN-ka sa ešte pred pár rokmi vypočítavala podľa iných pravidiel. Do decembra 2014 platili staré pravidlá a od januára 2015 sa zmenil spôsob vypočítavania PN-ky. Predošlá úprava totiž hovorila, že ak vám poistenie vzniklo v predchádzajúcom roku, rozhodujúcim obdobím bolo obdobie od vzniku poistenia do konca predchádzajúceho roka.

Nová úprava hovorí, že rozhodujúcim obdobím nie je len predchádzajúci rok, ale aj aktuálny rok do konca mesiaca, ktorý predchádzal vzniku nároku na nemocenskú dávku. Nemocenské sa určuje z denného vymeriavacieho základu alebo z pravdepodobného vymeriavacieho základu. Druhý spomínaný sa vypočítava vtedy, ak poistenec nemal v rozhodujúcom období denný vymeriavací základ.

Nemocenské ako náhrada príjmu

Koľko peňazí dostávate, ak ste na péenke? Po prvé 3 dni práceneschopnosti je to 25 % z denného vymeriavacieho základu. Od štvrtého do desiateho kalendárneho dňa práceneschopnosti je to 55% z denného vymeriavacieho základu, a od jedenásteho kalendárneho dňa péenky platí nemocenské Sociálna poisťovňa. Je dobré poznamenať, že kontrola zo Sociálnej poisťovne môže prísť kedykoľvek, preto nepodceňujte svoje vychádzky.

Ako dlho možno poberať PN-ku

Nemocenské platí Sociálna poisťovňa najdlhšie do uplynutia 52. týždňa.

Ako požiadať o nemocenské dávky

Váš lekár vám vystaví tlačivo "Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti" - to sa skladá z piatich častí. Druhým dielom tlačiva si uplatňujete nárok na nemocenskú dávku od svojho zamestnávateľa. Štvrtý diel potrebujete na oznámenie ukončenia dočasnej pracovnej neschopnosti.

Kedy môže prísť kontrola zo Sociálnej poisťovne

  • Kontrolóri zo Sociálnej poisťovne k vám môžu prísť aj mimo pracovných hodín, alebo aj cez víkend. Ak ste práce neschopný, ste povinný dodržiavať liečebný režim a byť na uvedenej adrese, ktorú uvádzate v tlačive o dočasnej pracovnej neschopnosti. Lekár vám môže povoliť vychádzky, ktoré sú v tlačive zaznačené. 

  • Kontrolór nevstupuje priamo do vášho obydlia. Vašou povinnosťou je len preukázať sa, že ste doma (resp. na adrese, ktorú uvediete v tlačive). Ak nie ste doma, kontrola vám nechá v schránke oznámenie, aby ste do 3 pracovných dní Sociálnej poisťovni preukázali dôvod, prečo ste neboli na uvedenej adrese (napríklad potvrdenie od lekára, že ste boli na vyšetrení).

  • Ak ste porušili liečebný režim, lekár to oznámi a overí u vášho ošetrujúceho lekára a navrhne ukončenie péenky. Končí aj nárok na výplatu nemocenského do konca PN, najdlhšie do 30 dní od kontroly. Sociálna poisťovňa môže uložiť aj pokutu v rozmedzí od 10 do 166 eur.

Anketa

Mali ste už počas PN-ky kontrolu zo Sociálnej poisťovne?

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Experti na granty a dotácie

Viac informácii

Získajte neobmedzený prístup do najväčšej databázy grantov a dotácií na Slovensku. Nájdite ten správny grant pre vašu firmu.

Daňové priznanie online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur.

DníHodínMinútSekúnd

Pokiaľ chcete riešiť dane po stare, máme pre vás chytré formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+20
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Zmeny v druhom pilieri: Dotkla sa úprava aj vašej penzie?

15. 3. 2024 | Redakcia

Zmeny v druhom pilieri: Dotkla sa úprava aj vašej penzie?

Začiatkom roku 2024 nastali významné zmeny v niekoľkých oblastiach, vrátane druhého piliera. V dôsledku snahy o zníženie deficitu verejných financií došlo k zníženiu príspevkovej sadzby... celý článok

Nepriznali vám invalidný dôchodok, lebo nie ste dosť chorý? Ako sa brániť?

13. 3. 2024 | Barbora Magočová

Nepriznali vám invalidný dôchodok, lebo nie ste dosť chorý? Ako sa brániť?

Invalidný dôchodok môžete získať len vtedy, keď vám váš zdravotný stav značne znižuje schopnosť pracovať. Aké kritériá sa pri jeho posudzovaní v roku 2024 musia brať do úvahy? A ako... celý článok

Veľké prekvapenie pre Slovákov: Takto vyzerajú trináste dôchodky v praxi

5. 3. 2024 | Daniel Výcha

Veľké prekvapenie pre Slovákov: Takto vyzerajú trináste dôchodky v praxi

Trináste dôchodky sú neutíchajúcou témou, ktorou sa zaoberá nielen vláda, ale aj samotní dôchodcovia už niekoľko mesiacov. Minulý rok mali dôchodcovia dostať trináste dôchodky v plnej... celý článok

Komu sa oplatí ísť do predčasného dôchodku v roku 2024?

22. 2. 2024 | Daniel Výcha

Komu sa oplatí ísť do predčasného dôchodku v roku 2024?

Predčasný dôchodok láka mnohých. Má však určité obmedzenia, kvôli ktorým nemusí byť výhodný pre úplne každého. Pre ktoré skupiny ľudí sa oplatí v tomto roku ísť do predčasného dôchodku... celý článok

Zmeny v druhom pilieri: Koho sa týkajú a prečo si od roku 2024 nasporíme menej?

23. 1. 2024 | Marek Mittaš

Zmeny v druhom pilieri: Koho sa týkajú a prečo si od roku 2024 nasporíme menej?

Druhý pilier prejde v roku 2024 jednou výraznou zmenou, ktorá spôsobí, že si v ňom nasporíme menej. Od januára dôjde k trvalému zníženiu príspevkovej sadzby z 5,5 % na 4 %. Podľa vlády... celý článok