Čo všetko prepláca zdravotná poisťovňa u zubára

27.12.2018 | Redakcia, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Poplatky u zubára nepatria medzi najlacnejšie výdavky, práve naopak, sú na opačnom konci finančnej hitparády. Čo všetko si teda musíte ako pacient platiť zo svojho a čo vám preplatí poisťovňa?


 

Každý občan Slovenskej republiky, ktorý si platí na Slovensku zdravotné poistenie, má podľa Nariadenia vlády SR 777/2004 Z. z. nárok na bezplatnú zdravotnú starostlivosť. No len za určitých podmienok a v presne vymedzenom rozsahu služieb.

Čo všetko je u zubára zadarmo

Ako platiteľ zdravotného poistenia na Slovensku máte zo zákona nárok na bezplatnú preventívnu prehliadku a bezplatné ošetrenie v akútnom prípade. Ak vás teda bolí zub a zubár vám ho vytrhne, nemal by si za to vypýtať žiaden poplatok - ale, ak použije nadštandardnú anestéziu, za ňu si už priplatíte.

Poisťovne preplácajú len použitie anestézy Mesocain. Zubný kaz a výplň je tiež hradená zo zdrojov zdravotného poistenia - no jedná sa len o ručne miešaný amalgám. Nakoľko sa ani amalgám, ani Mesocain už nepoužívajú, je minimálna šanca, že vám zdravotná poisťovňa niečo preplatí. Všetky ambulancie už totiž používajú kvalitnejší a zároveň aj omnoho drahší materiál. Poisťovňa teda preplatí náklady len do výšky základného materiálu.

Tieto úkony hradí poisťovňa v plnej výške

K štandardu patria výkony prvej pomoci pri bolestiach zubov, opuchu tváre či zápalu v dutine ústnej, ošetrenia úrazov zubov a tvárových kostí s postihnutím mäkkých častí, zubné výplne zo štandardných materiálov, RTG vyšetrenie, odstránenie kazu, vytiahnutie a resekcie zubov, stomato-chirurgické zákroky a ošetrenia pri ochorení ďasien a slizníc dutiny ústnej.

Zubár

Zdroj: shutterstock

Kto nechodí na vyšetrenia, ten si priplatí

Základné pravidlo u zubára znie, na cenu úkonu sa vždy opýtajte vopred. Mnoho pacientov nemá absolútne prehľad o cenách, každá ambulancia má svoju vlastnú cenotvorbu a preto vám zubár musí oznámiť cenu úkonu ešte pred jeho vykonaním. Navyše, ak nechodíte na preventívne vyšetrenia, zaplatíte omnoho viac ako je štandard.

Dospelí pacienti majú nárok na 1 preventívnu prehliadku ročne, deti 2 prehliadky a tehotné ženy dvakrát počas svojho tehotenstva.

Prečo si každý zubár pýta inú cenu za bežné úkony

Platili ste za to isté ošetrenie rozdielnu sumu? Pri zubároch bežná vec. Podľa zákona ale musia mať pevne stanovené ceny a pri výpočte sa musia držať istých presne stanovených zásad. Dokonca majú na vypočítanie konečnej sumy vzorec. Laicky povedané, odvíja sa od hodnoty jednej minúty a od času, ktorý dentista potrebuje na vykonanie úkonu.

To znamená, že ak za jednu minútu v ambulancii zaplatíte 1 euro (v cene je réžia, materiál, prístroje, mzda, marža, atď.) a zákrok bude trvať 30 minút, plná cena tohto úkonu bude 30 eur. Z hodnoty 30 eur sa ešte odpočíta podiel poisťovne na platbe za úkon a dostanete konečnú sumu.

Na základe tohto spôsobu majú zubári vytvorený cenník, ktorý by mal byť verejne dostupný priamo v ambulancii na viditeľnom mieste alebo na webstránke konkrétnej zubnej ambulancie. Tento cenník by zároveň mal byť rozdelený podľa zdravotných poisťovní, pretože každá poisťovňa dotuje zubárske zákroky inou sumou.

Ceny bežných úkonov v dentálnej ambulancii

Názov úkonu  VšZP  Union Dôvera 
Jednoplôšková výplň 7,24 eur  7,25 eur  7,74 eur 
Dvojplôšková výplň 15,92 eur 15,95 eur  17,03 eur 
Trojplôšková výplň 19,54 eur  19,57 eur  20,90 eur 
Koreňová výplň - 1 koreň  21,71 eur  21,75 eur  23,22 eur
Koreňová výplň - viac koreňov 43,42 eur 43,89 eur  46,44 eur
Korunka 18 eur  18 eur  18 eur 
Zubná protéza 104 eur 104 eur  104 eur 


Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 3.5
Hlasované: 72 krát 5 0.5