Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s našim používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

Porovnanie študentských účtov: Nie všetko je zadarmo!

Finance.sk

Bankový účet je bežnou študentskou výbavou hlavne pri štúdiu mimo rodného mesta.

 
Reklama

Bežný účet pre mladých aj študentov

Banky pri zakladaní účtov zvýhodňujú nielen študentov, ale často aj mladých ľudí, ktorí už nie sú študenti.

Určujúca je obvykle veková hranica.

V prvom prípade si banka vyžaduje pri založení účtu priniesť aj potvrdenie o návšteve školy, v tom druhom prípade získajú žiadatelia výhodnejšie podmienky len na základe splnenia kritéria veku, ktorý býva do 26, v niektorých bankách až do 28 rokov. Tu už však nebýva zľava stopercentná, ale často len znížená. Prípadne sa dá znížiť programom odmeňovania aj na nulu.

Pozor na povinnosti

Študenti majú často iné starosti, ako venovať pozornosť svojmu bankovému účtu. Teda okrem kontroly, či je na ňom dostatok hotovosti. Pri pokračovaní štúdia v ďalšom stupni, alebo pri postupe do ďalšieho ročníka je potrebné popri potvrdeniach na cestovné zľavy myslieť aj na banku. Potvrdenie o návšteve školy je potrebné priniesť do väčšiny bánk každoročne.

Banka si ho sama žiadať nebude, akurát vám študentský účet preklopí na bežný, alebo mládežnícky a začne si účtovať poplatky.

Obmedzené služby balíka bežného účtu

Nie každá banka ponúka bezplatne študentom plný balík služieb. Je preto dôležité zvážiť, čo budete využívať.Najčastejšie je obmedzený počet výberov hotovosti, vklady, či využitie iných bankomatov.

Tak sa môže stať, že napríklad aj s bezplatným účtom nakoniec zaplatíte dosť výrazný poplatok, ak študujete v meste, kde nemáte možnosť bezplatného výberu hotovosti. Je na to potrebné myslieť vždy dopredu. Pre niekoho je zaujímavá aj možnosť bezplatného výberu z bankomatu v zahraničí napríklad pri výmennom pobyte.

Rovnako si premyslite aj to, či budete potrebovať vklad v hotovosti na pobočke v rámci balíka, alebo obetujete spoplatnený variant, prípadne vklady na účet neplánujete realizovať vôbec. Dôležité je zvážiť aj výpisy, či ich potrebujete poštou, alebo elektronicky.

Neobmedzené využívanie

Niektoré banky v súčasnosti ponúkajú vedenie účtu bez poplatku a bez obmedzení.

Tie sú zaujímavé aj pre študentov, nakoľko nie je potrebné dokladovať štúdium a nie sú vekovo ohraničené. Pre banky sú totiž študenti zaujímavou cieľovou skupinou, ktorá po skončení školy začne dostávať na svoj účet výplatu.

Banky preto počítajú s tým, že nie každému sa bude chcieť účet meniť a tak sa stane platiacim klientom. Z toho ohľadu je využívanie bežného bezplatného účtu výhodou, nakoľko spoplatnenie nebude čakať ani po skončení štúdia. Prípadne je vhodné pozrieť sa už pri výbere študentského účtu na možnosti a poplatkovú štruktúru klasického účtu, ktorý je pre dospelých, nakoľko práve tento produkt banky automaticky nastavia klientovi po uplynutí podmienok na zvýhodnený tarif.

Tabuľka: porovnanie bežných účtov pre študentov v roku 2017

BANKA a účet Cena poznámka
ČSOB – Fun účet 2,5 € 0 € ak máte menej ako 19 rokov, alebo ak máte nad 19 rokov, študujete dennou formou a každý rok predložíte potvrdenie o návšteve školy.
Prima banka – Študentský účet 1,9 € 0 € ak má študent do 18 rokov , alebo ak je priemerný denný kreditný zostatok na účte vyšší ako 1000 EUR, alebo zrealizujete kartou mesačne aspoň 380 eur.
mBank - mKonto #navlastnetriko 0€ od 15 do dovŕšenia 18 rokov. Následne sa platí 1,3 € za kartu. 3 výbery mesačne z akéhokoľvek bankomatu v SR zadarmo a všetky výbery v zahraničí v ekvivalente nad 70 EUR zadarmo.
Ak objem zaúčtovaných bezhotovostných platieb danou hlavnou debetnou kartou presiahne 70 € poplatok za kartu je 0€.
Slovenská sporiteľňa – Space účet 0 € pre študentov od 15 do 26 rokov. 2 € je cena pre neštudentov, pri platbe kartou nad 200 eur, 3 pravidelných platbách (trvalý príkaz, inkaso) a platbe na sporenie  je poplatok 0 €.
Tatra banka - Študentský účet 0 € pre študentov od 15 do 26 rokov Bezplatná možnosť vyberať hotovosť v pobočkách Tatra banky v cudzej mene a v zahraničí z bankomatov skupiny Raiffeisen Bank Interntational AG.
OPT – READY konto 1 € pre mladých do 26 rokov 100 % zľava z mesačného poplatku za vedenie OTP READY Konta ak je realizácia aspoň jednej platby kartou mesačne. Výber hotovosti platobnou kartou z bankomatu OTP Banka Slovensko iba jeden krát mesačne.
VUB banka - Účet pre študentov 0 € pre študentov do 26 rokov Všetky vklady v hotovosti v pobočkách VÚB banky bezplatne.
Poštová banka – Dobrý účet junior 1 € pre mladých od 15 do 26 rokov Bez potreby dokladovať návštevy školy, plnohodnotný balík služieb so zvýhodneným poplatkom.
Fio banka – Osobný účet 0 € Bez ohľadu na vek, alebo štúdium.

Údaje podľa sadzobníkov a aktuálnej ponuky porovnávaných bánk platné k 11.1.2017

 
 
Sdílení a tisk
   
 
Reklama