Nové pravidlá pre európskych šoférov v roku 2017

18.01.2017 | Roland Regely, Finance.sk
Domovská stránka


Aké novinky čakajú na slovenských šoférov? V rámci našej krajiny by nemalo dôjsť k výraznejším zmenám, no pri cestovaní do zahraničia sa udeje niekoľko zásadných zmien.


Nedávno sme informovali o nových cenách diaľničných poplatkov na Slovensku a v okolitých krajinách - teraz prinášame užitočné informácie, ktoré sa vás budú týkať, ak budete šoférovať v krajinách ako Rakúsko, Francúzsko, Taliansko či Anglicko. Napokon tu máme aj jednu novinku platnú pre celú Európsku úniu, začnime ňou.

Nové značenie paliva

Celá Európska únia prechádza v roku 2017 na nové označenie paliva. Zmena bude teda skutočne len kozmetická. K tradičným národným označeniam pribudnú postupne počas roka nálepky, ktoré budú jednotne označovať druh samotného paliva a podiel biozložky. Pre tlačovú agentúru ČTK to uviedol hovorca českého Ústredného automotoklubu (ÚAMK) Igor Sirota.

"Budeme mať tri typy označení, dodatkové informácie k existujúcim názvom ako je Natural 95. Konkrétne k tomuto názvu sa na stojanoch priradí nálepka s označením E5," uviedol Sirota.

E v krúžku bude označovať benzín, B vo štvorci potom bude značiť motorovú naftu a kosoštvorec s nápisom CNG alebo LPG bude označovať alternatívne palivá. Číslica potom označuje podiel biozložky v palive v percentách.

Rakúska polícia už kamerami sleduje viacero priestupkov

So sprísnením pravidiel musia vodiči počítať aj v susednom Rakúsku, kde okrem hrozby odstavenia vozidla za porušenie rýchlosti musia nanovo dávať vodiči pozor napríklad na telefonovanie za jazdy, používanie bezpečnostných pásov alebo prilby pri jazde na motocykloch. Za všetky tieto priestupky môže vodiča po novom pokutovať polícia len na základe fotografie z kamerového systému, ktorý doteraz slúžil len na kontrolu dodržiavania rýchlosti.

Inteligentné kamery navyše vedia tieto priestupky odhaliť a zdokumentovať aj v prípade, že vozidlo rýchlosť neporušilo, dopĺňa druhý hovorca ÚAMK Petr Vomáčka.

Neparkujte na miestach pre elektromobily

Ďalšou výraznou zmenou je potom zákaz parkovania na miestach určených na dobíjanie elektromobilov. Na týchto miestach označených symbolom elektrickej zástrčky smú parkovať iba elektromobily nabíjané zo siete. Ostatné autá na klasická fosílne palivá aj hybridné automobily, ktoré sa nedobíjajú z elektrickej siete, majú na týchto miestach parkovanie zakázané.

Vo Francúzsku musí byť vidno celú posádku

Francúzsko sa dočká asi najvýraznejších zásahov do cestného zákona. Od prvého januára hrozí šoférom pokuta 135 eur za jazdu s tmavými sklami. Nezáleží pritom na miere stmavenia, o pokute rozhoduje policajt na základe toho, či vidí posádku v aute, alebo či má možnosť vidieť cez vozidlo.

Francúzi od apríla zakážu aj vstup starých neekologických vozidiel do centra hlavného mesta, Paríža. Obmedzenie v krajine platí už od minulého roka, no od apríla sa začne vzťahovať aj na vozidlá registrované mimo Francúzska. Za jazdu do centra bez ekologickej plakety vám hrozí pokuta vo výške 68 eur. Takúto plaketu nezískajú vozidlá vyrobené pred rokom 1997 a motocykle s rokom výroby starším ako 2000.

Fajčenie v aute a prilby k elektrobicyklom

Rozšíril sa aj počet krajín, ktoré zakazujú vo vozidle fajčiť osobám prepravujúcim deti. Od 5. decembra minulého roku sa k týmto krajinám (Anglicko, Wales a Taliansko) pripojilo aj Škótsko. Zákaz fajčenia sa týka vozidiel, v ktorých je prevážaná osoba mladšia ako 18 rokov. Pri porušení tohto nariadenia hrozí pokuta 100 libier.

Zaujímavou zmenou pravidiel je potom zavedenie povinnosti jazdy s helmou pre cyklistov idúci na elektrobicykloch, ktoré môžu dosiahnuť rýchlosť 25 kilometrov za hodinu. Povinná prilba je po novom aj pre deti do 12 rokov pri jazde na bicykli vo Francúzsku.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5