Koľko stojí parkovanie v mestách na Slovensku

23.01.2017 | Roland Regely, Finance.sk
Domovská stránka


Parkovanie v meste je častokrát náročné na čas a financie. Ak už totiž nájdete voľné miesto, zväčša zaň musíte zaplatiť. Aké sú hodinové sadzby v rámci Slovenska? Ako je to v rámci Európy?


Systém parkovania v mestách je prevažne rovnaký pre celé Slovensko. Mestá sú často rozdelené na zóny, kde je poplatok odlišný. Ak by sme ale vytvorili priemer všetkých miest na Slovensku, polhodina parkovania vyjde na päťdesiat centov. To korešponduje aj s realitou.

Parkovanie v Bratislave bude mať nové pravidlá

Hlavné mesto nedávno konečne schválilo nový parkovací systém. Napokon je novela miernejšia ako sa čakalo. Platiť bude v tých mestských častiach, ktoré sa rozhodnú návrh podporiť. Dátum spustenia ešte tým pádom nie je známy.

Nové poplatky (schválený plán cien parkovania)

  • Hodinová sadzba 0,20 - 3 eur/hod.
  • Rezidentská karta na prvé auto 20 - 100 eur/rok 20 - 100 eur/rok
  • Rezidentská karta na ďalšie auto na byt (ak to bude možné) 50 - 500 eur/rok
  • Abonentská karta 100 - 1 000 eur

Ceny parkovného v Bratislave v súčasnosti

V bratislavskom Starom Meste sú tri parkovacie zóny. Spolu 54 parkovacích automatov zbiera peniaze podľa dvoch zákadných hodnôt:

  • 30 minút za pol eura
  • 1 hodina za euro

Parkovanie v meste si môžete kúpiť aj formou SMS správy. Za 90 minút zaplatíte 1,50 eura, denný lístok stojí 7 eur. Základný čas spoplatneného parkovania je od 8:00 do 18:00.

Trnava má tri zóny aj SMS parking

Mesto je rozdelené na zóny A, B, a C. Do zóny A patrí centrum, za hodinu tu zaplatíte 50 centov, do zóny B patria veľké parkoviská v tesnej blízkosti centra, hodina stojí 20 centov. Zónu C tvorí iba parkovisko pred poliklinikou. Rastúci trend pociťuje najmä SMS parkovné.

Nitra nemá SMS parking, za to 800 parkovacích miest

V širšom centre mesta možno nájsť až 800 spoplatnených parkovacích miest a 68 parkovacích automatov. Nitra má dva parkovacie okruhy. 1. okruh: prvá hodina 50 centov, každá ďalšia 1 euro, 2. okruh: prvá hodina 20 centov za hodinu, každá ďalšia 50 centov. Prostredníctvom SMS si v Nitre parkovanie zatiaľ nekúpite.

V trenčianskom centre si priplatíte

Mesto Trenčín prevádzkuje sedem spoplatnených parkovísk, celkovo pre 534 áut. Na najhlavnejších uliciach mesta (Palackého ul., pri železničnej stanici a na Rozmarínovej) stojí hodina státia 1 euro, ostatné sú lacnejšie - 0,80 a 0,60 eura.
SMS parkovanie nie je možné ani v Trenčíne.

Žilina má štyri zóny, no chýba SMS parking

Mesto Žilina má tri parkovacie zóny v ktorých možno nájsť cca štyritisíc parkovacích miest. V zóne A zaplatíte 1,50 eura za prvú hodinu a 2 eurá za každú ďalšiu. V pásme B je parkovné za prvú hodinu 0,80 eura a za každú ďalšiu hodinu 1,6 eura. Pásmo C je všeobecne najlacnejšie, a to 0,50 eura za prvú a 1 euro za každú novú hodinu parkovania. Ani v Žiline si nemožno kúpiť parkovacie miesto formou SMS správy.

V Banskej Bystrici vyše 1000 miest

V centre mesta Banská Bystrica nájdete 1133 miest plateného parkovania,
Za parkovanie v tarifnom pásme 1 je hodinová sadzba jedno euro. V pásme 2 je 50 centov na hodinu. V pásme 3 je poplatok za parkovanie jedno euro za celý deň.

Ceny parkovania v Prešove podľa farebných zón

Zóny dočasného parkovania v meste majú tri pásma. V červenom je platba 1 euro za hodinu, v oranžovom 70 centov za hodinu a v zelenom 35 centov alebo 1 euro za celý deň.

Košice má vyše 3000 miest, aj SMS parking

V centre mesta je viac ako tritisíc spoplatnených parkovacích miest. Základná sadzba je 1 euro na hodinu. SMS parking stojí tiež 1 euro na hodinu. Na troch uzavretých rampových parkoviskách je prvá polhodina bezplatná, potom 1 euro za hodinu, od štvrtej hodiny parkovania 2 eurá na hodinu.

Pod Tatrami vychádza parkovanie veľmi lacno

V meste sú tri parkovacie zóny. Zóna 1: 0,80 eura na hodinu, aj za SMS parking.
Zóna 2: 0,40 eura na hodinu. Zóna 3: je odstupňovaná: Parkovacia rampa prvé 2 hod. zdarma, každá ďalšia začatá hodina 0,50 eura za hodinu. Parkovací automat 0,20 eura za 2,5 hodiny, každá ďalšia začatá hodina 0,40 eura.
SMS Parking 0,40 eur za 2,5 hodiny, každá ďalšia začatá hodina 0,40 eura.

V Martine si priplatíte v centre

V centre mesta na parkoviskách na Námestí SNP a na Moskovskej ulici sa prvá hodina neplatí a za každú ďalšiu polhodinu 0,50 eura. V širšom centre stojí 30 minút parkovania 0,30 až 0,50 eura, za každú ďalšiu polhodinu od 0,40 do 0,50 eura. SMS parking 0,40 eura, 1 euro, 1,20 eura na hodinu, v závislosti od zóny.

Zvolen má tri zóny a ceny ako v Bratislave

Výška parkovného je rozdelená do troch cenových zón. Na centrálnom námestí a blízkych parkoviskách zaplatia vodiči za hodinu státia 1 euro. Jedno z dvoch súkromných parkovísk v centre je o dvadsať centov lacnejšie. Hodina parkovania v druhej zóne vyjde na 50 centov. V tretej zóne je sadzba euro na celý deň.

Ako vyzerá parkovanie vo svete

Ako uviedol portál euronews.com, podmienky na parkovanie sú čoraz častejším meradlom kvality života v konkrétnych mestách. Preto stojí za pozornosť aj porovnanie ceny parkovania v rôznych európskych mestách.

Súverenne najdrahšie mesto v rebríčku parkovania na hodinu je Londýn. Tu vás parkovanie vyjde na neuveriteľných 8 eur a vlastné parkovacie miesto až 25-tisíc eur. To je ale len štartovacia cena, najdrahšie vlastné parkovacie miesto bolo predané za vyše 440-tisíc eur.

Za Londýnom nasleduje škandinávske trio: Štokholm (7,65 €/h), Oslo (6,40 €/h), Kodaň (5,11 €/h). V rebríčku najdrahších parkovacích miest na hodinu nasleduje Amsterdam (5 €/h), Madrid (4,89 €/h) a do prvej desiatky vošli ešte Paríž, Viedeň, Atény a Zürich, kde parkovanie vyjde 4 € za hodinu. Najlacnejsím mestom na zaparkovanie vášho auta je Sofia. Za hodinu parkovania tu zaplatíte 50 centov.

Priemerná cena za parkovanie na hodine v Európe vychádza 3 eurá.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 2.5
Hlasované: 9 krát 5 0.5