Zlato rástlo, ropa stagnovala, dolár slábol....aj to je vývoj na svetových trhoch v januári

J&T BANKA | rubrika: Článok | 6. 2. 2017
Vďaka čínskemu dopytu pred nadchádzajúcim rokom kohúta rástlo zlato. Akciové trhy sa posunili na nové historické maximá vďaka signálom zrýchlenia rastu globálnej ekonomiky. Na výnosoch dlhopisov sa podpísala rastúca inflácia.
Zlato rástlo, ropa stagnovala, dolár slábol....aj to je vývoj na svetových trhoch v januári

Zdroj: Shutterstock

Prinášame vám komentár k vývoju na trhoch pripravený analytikmi J&T Banky: Stanislav Pánis, Tomáš Rajtár.

Výkonnosť vybraných mien voči euru a hlavných tried aktív v januári 2017

Hlavné svetové akciové trhy začiatkom roka rástli a americké sa posunuli na nové historické maximá vďaka signálom zrýchlenia rastu globálnej ekonomiky, hoci rástla skepsa, že administratíva nového amerického prezidenta Donalda Trumpa rýchle implementuje sľubované znižovania daní, fiškálne stimuly a doreguluje podnikateľské prostredie. Trumpov protekcionistický slovník nebol úplne braný do úvahy.

Výnosy amerických dlhopisov stagnovali, keďže už koncom minulého roka bolo do ich cien započítané oživovanie inflácie. Ďalšiemu rastu výnosov však bránila Trumpova protekcionistická rétorika, ako aj otázniky nad ďalším smerovaním jeho hospodárskej politiky. Výnosy v eurozóne rástli, keď sa inflácia v menovej únii začala prudšie odrážať nahor.

Zlato v januári rástlo nad 1 200 dolárov a profitovalo z rastu fyzického dopytu v Číne pred lunárnym novým rokom, ako aj v dôsledku oslabenia dolára a neistoty spätej s krokmi nového establishmentu Spojených štátov.

Ropa stagnovala nad 50-dolárovou hranicou, keď prorastové faktory v podobe dohody o znížení jej ťažby členmi OPEC a ďalšími vybranými krajinami boli vyrovnávané obavami, či sa bude dohoda naozaj dodržiavať, spolu s rastom produkcie v Líbyi, Nigérii a v Spojených štátoch.

Dolár slabol voči väčšine hlavných svetových mien, keďže obchodníci pochybujú, či sa dokážu prezentované prorastové opatrenia novej vlády v USA jednoducho uviesť do praxe.

Poznámky viacerých jej predstaviteľov vrátane Trumpa o tom, že dolár je príliš silný, boli ďalším impulzom na jeho oslabenie. 

Akciové trhy: Globálna ekonomika a finančné trhy vstúpili do roku 2017 správnou pevnou nohou.

Väčšina hlavných akciových trhov prekonala decembrové maximá. V praxi to znamenalo posun amerických búrz na nové historické maximá, keď index Dow Jones prekonal métu 20-tisíc bodov. Európske trhy sa posunuli na 13-mesačné maximá.

Po väčšinu mesiaca pokračovala tzv. Trumpova rallye postavená na nádeji, že zníženie daní, fiškálne stimuly a deregulácia novou americkou vládou prispejú k rastu ziskovosti firiem.

Optimistickej nálade na trhoch pomáhala aj publikácia série makrodát, ktoré hovoria o tom, že svetová ekonomika na prelome roka zrýchlila dynamiku svojho rastu. Navyše hospodárske výsledky firiem za posledný kvartál minulého roka prekonávali konsenzy.

Až v druhej polovici januára prišlo určité vytriezvenie, keď medzi investormi rástli otázniky, či budú tieto opatrenia rýchlo implementované. Navyše vo vystúpeniach nového šéfa Bieleho domu Trumpa chýbali detaily ohľadne smerovania hospodárskej politiky a, naopak, gradoval protekcionistický slovník a protiimigračné opatrenia, čo zvýšilo nervozitu aj na politickej scéne.

Dlhopisové trhy: výnosy ovplyvnila inflácia

V januári sa americká výnosová krivka príliš neposunula, keď krátky koniec ostal okolo úrovne sedemročných maxím (1,2 percenta pri 2-ročnej splatnosti) a dlhý koniec okolo 2,5-ročných maxím (nad 2,4-percentnou úrovňou pri 10-ročnej splatnosti) po započítaní oživenia inflácie v USA už v závere roka spolu s očakávaním ďalšieho sprísňovania menových politiky Fedom.

V pokračovaní rastu výnosov bránila neistota ohľadne ďalšieho smerovania hospodárskej politiky prezidenta Donalda Trumpa, ktorý o nej počas nedávnych verejných vystúpení neposkytol žiadne presnejšie detaily.

Navyše opätovne vyostroval svoj protekcionistický slovník, čo na trhoch zvyšovalo nervozitu. Ceny dlhopisov eurozóny sa však dostali pod tlak potom, čo aj inflačné dáta z eurozóny potvrdzovali jej výraznejší odraz koncom minulého roka.

A to napriek holubičiemu slovníku šéfa ECB Maria Draghiho, že inflačné tlaky sú stále nepresvedčivé a kvantitatívne uvoľňovanie bude v eurozóne pokračovať. Pokles averzie voči riziku mierne stlačil rizikové prirážky korporátnych dlhopisov, ktoré takisto doručili v januári kladné zhodnotenie. Rástli aj štátne dlhopisy emerging trhov, k čomu prispelo tiež oslabenie dolára, ako aj fakt, že protekcionistický slovník Donalda Trumpa nebrali trhy príliš vážne.

Komoditné trhy: rástlo zlato aj priemyselné kovy 

Zlato v januári rástlo nad 1 200 dolárov a profitovalo z rastu fyzického dopytu v Číne pred lunárnym novým rokom, ako aj v dôsledku oslabenia dolára a neistoty spätej s krokmi nového establishmentu Spojených štátov potom, čo Donald Trump podpísal sériu kontroverzných, najmä antiimigračných nariadení v prvých dňoch úradovania a zároveň stupňuje protekcionistický slovník v oblasti medzinárodného obchodu.

Ropa stagnovala nad 50-dolárovou hranicou, keď sa prorastové faktory v podobe dohody o znížení jej ťažby členmi OPEC a ďalšími vybranými krajinami striedali s obavami, či sa bude dohoda naozaj dodržiavať, spolu s rastom produkcie v Líbyi, Nigérii a v Spojených štátoch. V januári sa prudko odrazili ceny priemyselných kovov, čo možno vysvetliť najmä oslabením dolára, ako aj zlepšením aktivity vo výrobnom sektore prakticky po celom svete.

Devízové trhy: Dolár slabol v januári voči väčšine hlavných svetových mien.

Stáli za tým poznámky novej vlády USA vrátane samotného prezidenta Trumpa, o tom, že je príliš silný a krajina na to pri zahraničnom obchode dopláca.

Navyše sa ukazuje, že akcelerácia hospodárskeho rastu a reflácia sa netýkajú len Spojených štátov, ale idú naprieč zemeguľou, čo prispelo k zníženiu úrokového diferenciálu v prospech dolára. Vzájomný výmenný kurz eura voči doláru tak poskočil o 2,6 percenta na 108 dolárových centov na konci januára.

Libra v prvej polovici mesiaca slabla, keď na trhy doľahla opäť vo väčšej miere neistota ohľadne brexitu. Po prejave britskej premiérky Theresy Mayovej o pláne brexitu väčšinu januárových strát vymazala. A to napriek tomu, že Londýn sa rozhodol pre tvrdý brexit a vzdá sa bezbariérového prístupu na spoločný trh EÚ,  a napriek tomu, že Mayovej prejav v podstate neodstránil žiadne otázniky okolo vystúpenia krajiny zo spoločenstva.

Zdá sa, že trhy si uľavili aspoň v tom, že negatívnu správu o tvrdom brexite majú už za sebou.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Najzaujímavejšie spôsoby, ako môžete investovať na burze

24. 4. 2024 | Marek Mittaš

Najzaujímavejšie spôsoby, ako môžete investovať na burze

Investovanie je v súčasnosti veľmi dôležité. Pomáha bojovať proti inflácii a zaisťuje, že keď si vyberiete správny finančný nástroj, môžete si prilepšiť o stovky až tisíce eur. Neláka... celý článok

Ako investovať do komodít: Môže to aj bežný Slovák?

22. 4. 2024 | Redakcia

Ako investovať do komodít: Môže to aj bežný Slovák?

Komodity sú lákavým finančným inštrumentom, ktorý môže priniesť zaujímavé zhodnotenie. Zvyčajne sa kombinujú s akciami, podielovými fondmi alebo ETF pre dosiahnutie najlepších výsledkov,... celý článok

ETF: Ako využiť príležitosť zarobiť

12. 4. 2024 | Daniel Výcha

ETF: Ako využiť príležitosť zarobiť

ETF fondy patria medzi veľmi obľúbené finančné inštrumenty mnohých menších aj väčších investorov. Prinášajú zaujímavé zhodnotenie a investovanie do nich nie je vôbec náročné. Avšak... celý článok

Najzaujímavejšie investičné oblasti, ktoré sú mimo pozornosti investorov

20. 3. 2024 | Daniel Výcha

Najzaujímavejšie investičné oblasti, ktoré sú mimo pozornosti investorov

Investori majú v dnešnej dobe nespočetné možnosti, do čoho investovať. Okrem obľúbených a najrozšírenejších finančných inštrumentov, ako sú akcie a dlhopisy, si môžu vybrať aj zlato,... celý článok

Nad Bitcoinom lámali palicu, dnes láme rekordy

18. 3. 2024 | Redakcia

Nad Bitcoinom lámali palicu, dnes láme rekordy

Bitcoin má väčšiu kapitalizáciu ako striebro, Craig Wright nie je Satoshi, Ethereum prešlo ďalším upgradom a za novú Teslu môžete zaplatiť dogecoinami. Svet kryptomien je zasa plný... celý článok