Príjmy z ČR a príklad ako postupovať v daňovom priznaní

08.03.2018 | Miroslava Hrášková, Finance.sk
Dane - spravodajstvo


Pracovali ste vlani v Českej republike a teraz neviete ako vyplniť daňové priznanie? Prinášame vám pár príkladov. A tiež sa dozviete, ako si predĺžiť termín na podanie daňového priznania.

Ak ste rezidentom Slovenskej republiky, musíte na Slovensku zdaniť svoje celosvetové príjmy. 

Ako vyplniť daňové priznanie s príjmami z ČR

1. Príjmy z ČR musíte prepočítať na eurá

Na prepočet príjmov získaných v inej mene ako v eurách vydáva Európska centrálna banka priemerné kurzy za jednotlivé mesiace, štvrťroky, polroky a rok.

Použiť môžete buď priemerný ročný kurz českej koruny, čo bol za rok 2017  26,326 CZK, prípadne použite mesačné alebo štvrťročné kurzy adekvátne k dobe, kedy ste príjmy získali.

2. Zistiť poistné na sociálne a zdravotné poistenie

Zistiť výšku poistného, ktoré platí zamestnanec so svojej mzdy je pri potvrdeniach z ČR trochu oriešok. Obykle totiž dostanete potvrdenie, na ktorom je suma poistného spolu.

V tomto prípade potom vyplníte len úhrn povinného poistného, nebudete ho rozdeľovať na sociálne a zdravotné poistenie.

Tiež je problém, že sa na potvrdenia od zamestnávatela uvádza poistné, ktoré bolo zaplatené za zamestnávateľa aj za zamestnanca spolu a tak je tažké určiť správnu číslicu.

Úhrn zaplateného poistného tak zistíte, keď vypočítate 11% z príjmov. 11% totiž predstavuje sumu poistného na sociálne a zdravotné, ktoré sa strháva zo mzdy zamestnanca

3. Uplatniť metódu na zabránenie dvojitého zdanenia

Slovensko má s ČR zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia. Podľa nich sa pri vyplňovaní daňového priznania použije metóda zápočtu dane. 

Avšak ak máte príjem zo závislej činnosti (zjednodušene podľa pracovnej zmluvy), môžete použiť aj metódu vyňatia príjmu

Príklad na vyplnenie českých príjmov

Príklad na vyplnenie českých príjmov do daňového priznania

Pán Novák bol  zamestnaný v ČR a zarobil 616 950 korún.  Použijeme ročný priemerný kurz a zistíme, že jeho príjem v eurách bol 23 435 eur.

Teraz je potrebné zistiť výšku zaplateného poistného.

V našom prípade sa teda jedná o  2 577,85 eur (11 % z 23 435).  Základ dane pána Nováka tak bude 20 857,15 eur.  

Pan Novák si uplatní nezdaniteľnú časť ZD na daňovníka, čo v jeho prípade bude 3 541,30 eur (Kalkulačka nezdaniteľnej časti ZD na daňovníka).

Základ dane po uplatnení nezdaniteľnej časti predstavuje 17 315,85 eur a daň je následne 3 290,01 eur.

To je daň, ktorú by pán Novák mal zaplatiť, avšak uplatní metódu na elimináciu dvojitého zdanenia - pri závislej činnosti použije vyňatie príjmov.

V daňovom priznaní tak vyplní "Úhrn vyňatých príjmov" = 20857,15.  Z čoho vyplýva, že daň sa bude platiť zo základu dane uplaveného o vyňaté príjmy: 20 857,15 - 20 857,15 = 0. Teda aj daň je nulová.

Ak by pán Novák dosiahol ešte nejaké príjmy na Slovensku, platil by daň iba z príjmov získaných na Slovensku. 

Predĺžte si lehotu na podanie daňového priznania

Ak máte príjmy z Českej republiky môžete si predĺžiť lehotu až o 6 mesiacov a podať daňové priznanie až cez letné prázdniny či v septembri.  

Aby ste mohli podať daňové priznanie na Slovensku, potrebujete totiž priložiť aj potvrdenie o príjmoch dosiahnutých v ČR a toto niektoré firmy (obzvlášť zahraničné) vydávajú až v marci a niektoré ešte neskôr.  

Vyhnúť sa stresu a tlaku vyplniť si a podať daňové priznanie do 31. marca môžete práve tým, že podáte „Oznámenie o predĺžení lehoty“. Vzor si môžete stiahnuť a vyplnený odoslať na daňový úrad v mieste Vášho trvalého bydliska:

Pokiaľ v oznámení uvediete, že máte príjmy z Českej republiky, môžete si predĺžiť termín na podanie daňového priznania až o 6 mesiacov. Do kedy daňové priznanie podáte, si určíte sami.

Tiež nie je potrebné aby ste v oznámení uvádzali dôvod predĺženia. Skrátka a jednoducho na daňový úrad odošlete „papier“, v ktorom je napísané, že daňové priznanie podáte do konca septembra a že máte príjmy z ČR.  Nemusíte čakať na odpoveď ani „schválenie“ od daňového úradu.

Oznámenie však musíte na daňový úrad poslať najneskôr do 31. marca 2018, resp. do 3 apríla 2018.

Zdroj foto: ShutterstockPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 3
Hlasované: 7 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Dane - spravodajstvoPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.