3 príklady, ako vypočítať stravné za služobnej ceste

08.03.2019 | Redakcia, Finance.sk
Podnikanie - spravodajstvo


Chystáte sa na služobnú cestu? Aké stravné vám zamestnávateľ vyplatí? O koľko sú diéty do zahraničia vyššie? A ako vypočítať stravné pri návšteve viacerých krajín počas jednej pracovnej cesty?


Služobná cesta na Slovensku

Aby ste mali nárok na vôbec nejaké stravné, musí vaša služobná cesta trvať aspoň 5 hodín. Ak ste na služobnej ceste strávili viac ako 5 hodín a menej ako 12 hodín, patrí vám stravné vo výške 4,80 eur.

Pri služobných cestách nad 12 hodín sa stravné zvýši na 7,10 eur, a ak ste na služobnej ceste strávili viac ako 18 hodín či celý deň, dostanete na stravnom 10,90 eur.

Stravné na tuzemskej pracovnej ceste

Časová skupina Stravné
5 až 12 hodín 4,80 €
12 až 18 hodín 7,10 €
nad 18 hodín 10,90 €

Cena uvedeného stravného neplatí, ak vám počas cesty boli poskytnuté raňajky, obed alebo večera. V tomto prípade vám bude výška stravného znížená.

Ak však dostanete pohostenie (káva, bageta, chlebíčky), toto sa za bezplatné stravovanie nepovažuje a teda máte nárok na plné stravné. Za bezplatné poskytnutie stravy sa tak nepovažujú ani rôzne stravovacie poukážky či gastro lístky.

Dokonca ani v prípade, ak sa ubytujete na hotely „Bed and breakfast“, kde sú raňajky v cene a vy tie raňajky nevyužijete, máte nárok na stravné. Taktiež, ak by ste nemohli využiť ani bezplatne zabezpečený obed alebo večeru. Vo všetkých troch prípadoch však musíte uviesť vážny a opodstatnený dôvod ako napríklad skorší odlet lietadla, plnenie úloh zamestnávateľa v čase podávania bezplatného stravovania a pod.

 

Príklady na krátenie stravného pri tuzemskej pracovnej ceste

(Bratislava - Prešov)

Bezplatne poskytnuté: Stravné sa kráti o: Výpočet

Raňajky

2,72 €

10,90 / 100 x 25

Obed

4,36 €

10,90 / 100 x 40

Večera

3,82 €

10,90 / 100 x 35

Ako vyplýva z tabuľky, stravné sa vám zníži, ak boli poskytnuté raňajky o 2,72 eur. Keď vám poskytnú bezplatne obed, dostanete stravné nižšie o 4,36 eur a v prípade večere o 3,82 eur.

Pri viacdňových služobných cestách sa vynásobí počet poskytnutých bezplatných jedál. Výšku stravného pre váš prípad si môžete vypočítať v našej kalkulačke: Stravné na tuzemskej služobnej ceste

3 príklady, ako vypočítať stravné za služobnej ceste

Zdroj: shutterstock

Aká je výška stravného v zahraničí

Ak sa chystáte na služobnú cestu do zahraničia, budú vaše diéty vyzerať inak.

V prvom rade sa na výške stravného podpíše krajina, v ktorej služobnú cestu strávite.

Ale čo robiť, keď budete cestovať a pracovať vo viacerých krajinách naraz?

Pre výpočet bude určujúca tá krajina, kde ste strávili najviac času. Ak by ste v dvoch krajinách strávili rovnaký čas, tak si vyberiete tú, ktorá je pre vás výhodnejšia.

Zákon o cestovných náhradách totiž určuje základnú sadzbu stravného pre jednotlivé krajiny. Rozhodujúca je aj odlišná mena.

Pokiaľ by ste na služobnú cestu leteli do Londýna, vypočítavalo by sa vaše stravné z britskej libry. Ak však robíte biznis v Rakúsku, dostanete stravné v eurách.

Základnú sadzbu stravného pre jednotlivé krajiny ustanovuje Ministerstvo financií Slovenskej republiky podľa § 13 ods. 2 zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách.

Stravné na zahraničnej pracovnej ceste

Časová skupina Stravné
do 6 hodín 25 % zo základnej sadby stravného krajiny, ktorú určuje MF SR
6 až 12 hodín 50 % zo základnej sadzby stravného krajiny, ktorú určuje MF SR
nad 12 hodín Základná sadzba stravného krajiny, ktorú určuje MF SR

Odlišné časové pásma pri služobnej ceste 

Na zahraničnej služobnej ceste tak máte nárok na stravné už od prvej minúty strávenej mimo územia Slovenska. V prípade, ak teda pracujete mimo územia SR do šesť hodín, patrí vám 25 % zo základnej sadzby, ak nad šesť hodín, dostanete polovicu a ak ste v zahraničí dlhšie ako 12 hodín, dostanete celú základnú sadzbu.

Systém krátenia stravného v prípade bezplatne poskytnutých jedál je aj pri zahraničných cestách rovnaký.

Vypočítať výšku stravného si môžete na našej kalkulačke: Stravné na zahraničnej ceste

Príklady na krátenie stravného v zahraničí

(Nemecko)

Bezplatne poskytnuté: Stravné sa kráti o: Výpočet

Raňajky

11,25 €

45 / 100 x 25

Obed

18 €

45 / 100 x 40

Večera

15,75 €

45 / 100 x 35Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 3 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Podnikanie - spravodajstvo