Slováci sa vo veľkom zaujímajú o osobný bankrot

Roland Regely | rubrika: Článok | 9. 5. 2017
Od marca 2017 platí novela, ktorá zvyšuje dostupnosť osobných bankrotov, Centrum právnej pomoci pociťuje nápor nových záujemcov.
Slováci sa vo veľkom zaujímajú o osobný bankrot

Zdroj: Shutterstock

Pracoviská Centra právnej pomoci (CPP) zažívajú od prvého marca nápor. Ľudia chcú totiž húfne žiadať o osobný bankrot. CPP zažilo už počas prvých desiatich dní nápor viac ako dvetisíc ľudí, ktorí sa zaujímali o nové pravidlá osobného bankrotu. Pre agentúru TASR to uviedla riaditeľka centra Eva Kovačechová.

Je to viac, ako je celkové množstvo osobných bankrotov za minulý rok. Tých bolo v predošlom roku 787.

Za prvé dni viac ako 2-tisíc ľudí

Šéfka centra informovala, že za prvých desať dní poskytli osobnú konzultáciu 747 záujemcom, 1533 ľudí sa na nich obrátilo telefonicky a 244 prostredníctvom e-mailu.

"Myslím, že je to obrovský nápor. Nemali sme žiadne tvrdé fakty, dáta, o ktoré by sme mohli oprieť," vysvetlila s tým, že záujem bolo dopredu ťažké odhadovať.

Čo spustilo hromadné žiadosti o osobný bankrot

Vysoké číslo podľa Kovačechovej naznačuje, že spoločnosť dlhodobo potrebovala tento inštitút. Možnosť osobného bankrotu je na Slovensku už od roku 2005, tzv. malý konkurz bol však v zásade nedostupný pre väčšinu ľudí, ktorí sa teraz na centrum obracajú, vysvetlila riaditeľka.

Mohli ho totiž využiť len ľudia s majetkom prevyšujúcim hodnotu 1600 eur a s ďalšími 600 eurami potrebnými na zaplatenie poplatku pre konkurzného správcu.

Nezamestnaní, ale aj pracujúci a podnikatelia

Najčastejšie sú ľudia zadlžení v nebankových subjektoch, bankách, dlhujú na zdravotnom, sociálnom poistení a daňovému úradu.

Skladba žiadateľov je široká, nájdu sa medzi nimi nezamestnaní, pracujúci, podnikatelia - fyzické osoby, bezdomovci a v niektorých lokalitách i sociálne vylúčené skupiny, menovala Kovačechová.

"Sú tam mamičky na materskej, medzi uchádzačmi bol aj právnik, architekt, ľudia, ktorí bežne pracovali, ale súhrou okolností sa dostali do nepriaznivej situácie," doplnila.

Centrum sa na nápor pripravilo

Centrum muselo kvôli náporu ľudí prijať niekoľko opatrení. Riaditeľka pristúpila k skráteniu konzultačného času na polhodinu pre jedného klienta, čím sa podarilo skrátiť čakacie doby. "Vo väčšine kancelárií sú teraz objednaní klienti na mesiace máj, možno jún," uviedla.

Stále sú ale dve kancelárie alebo konzultačné pracoviská, kde sú ľudia objednaní až na letné mesiace. Vyše 1500 klientov si objednalo konkrétny termín a medzičasom už centrum stihlo spracovať viac ako stovku žiadostí o konkurz a množstvo žiadostí o splátkový kalendár.

Dlžník si môže nechať 10-tisíc eur

Každý dlžník, ktorý využije osobný bankrot, si bude mať právo ponechať sumu 10-tisíc eur. Tá bude predstavovať takzvanú nepostihnuteľnú hodnotu obydlia. Jej výšku schválila vláda, ktorá odobrila návrh vládneho nariadenia, pripraveného ministerstvom spravodlivosti.

Dlžník tak má byť oprávnený požiadať banku o vykonanie platieb mesačne najviac do sumy vo výške 250 eur. "Určenie výšky sumy by sa malo približovať minimálnej cene nájmu, za ktorú si fyzická osoba vie zabezpečiť bývanie v jednoizbovom byte resp. obdobnej nehnuteľnosti v SR, a to počas približne 40 mesiacov po tom, čo o bývanie prišla," zdôvodnil rezort Ministerstva spravodlivosti SR.

Po novom dve alternatívy

Dlhov sa bude môcť po novom dlžník zbaviť pomocou jednej z dvoch alternatív - konkurzom alebo cez splátkový kalendár. Pri konkurze odovzdá na speňaženie majetok a súd následne rozhodne o oddlžení. V prípade splátkového kalendára si dlžník ponechá časť majetku, ale v stanovenom období vypláca sumu, ktorú určí súd. Zostatok dlhu bude nevymáhateľný.

Domáhať sa zbavenia dlhov týmito spôsobmi bude môcť dlžník iba raz za desať rokov. Takzvané nedotknuteľné pohľadávky bude pritom musieť splácať aj po oddlžení. Napríklad pohľadávky maloletého dieťaťa na výživné, pohľadávky zo zodpovednosti za škodu spôsobenú na zdraví a pod. Vzhľadom na ich povahu či dôvod vzniku totiž nie je dôvod takéto pohľadávky dlžníkovi odpúšťať, zdôvodnil rezort.

Osobný bankrot po novom v skratke

  • dlhu sa dá zbaviť konkurzom, keď na splatenie dlhov pôjde celý majetok dlžníka
  • v prípade takzvaného splátkového kalendára si dlžník majetok ponechá a súd mu určí výšku splátok
  • súd do 15 dní od podania návrhu rozhodne o vyhlásení bankrotu alebo o ochrane pred veriteľmi
  • osobným bankrotom sa nedá zbaviť všetkých dlhov - povinnosť doplatiť výživné či mzdy zamestnancom ostane
  • nehnuteľnosť nemôže ísť do konkurzu, ak je jej cena nižšia ako takzvaná nepostihnuteľná hodnota obydlia. Jej výšku ešte len určí v nariadení vláda
  • ak je cena bytu vyššia ako nepostihnuteľná hodnota, nehnuteľnosť sa predá, ale dlžník dostane späť časť ceny
  • na vyhlásenie osobného bankrotu už nie je potrebné mať majetok v hodnote aspoň 1 650 eur
  • odmena pre správcu sa znižuje zo 650 na 500 eur
  • za sociálne prípady uhradí odmenu správcu Centrum právnej pomoci, dlžník ho musí do troch rokov splatiť
  • osobný bankrot sa môže vyhlásiť len raz za desať rokov

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Trináste dôchodky? Požičiavame si aj na ten dvanásty, varujú analytici

22. 4. 2024 | Ivana Sladkovská

Trináste dôchodky? Požičiavame si aj na ten dvanásty, varujú analytici

Trináste dôchodky predstavujú pre štát náklad takmer 830 miliónov eur. Štát na to ale nemá peniaze. Skončíme ako Grécko, budú nás musieť zachraňovať, varuje analytik Ivan Bošňák.

Trh s nehnuteľnosťami hlási novinky: Čo sa mení?

11. 4. 2024 | Redakcia

Trh s nehnuteľnosťami hlási novinky: Čo sa mení?

Ceny nehnuteľností sa znižujú. Z maxím, na ktoré sa vyšplhali koncom roka 2022, klesali počas celého minulého roka. Aj keď sú ceny za byty čoraz nižšie, prasknutie realitnej bubliny... celý článok

Máte natankované? Ceny benzínu a nafty pôjdu nahor

2. 4. 2024 | Marek Mittaš

Máte natankované? Ceny benzínu a nafty pôjdu nahor

Na rozdiel od roku 2022, keď sa ceny pohonných hmôt výrazne menili, si v posledných mesiacoch udržali konštantnú hodnotu. Najnovšie informácie zo sveta a z finančných trhov však naznačujú,... celý článok

Kto vyhrá voľby podľa stávkových kancelárií a prieskumov?

31. 3. 2024 | PR článok

Kto vyhrá voľby podľa stávkových kancelárií a prieskumov?

Druhé kolo prezidentských volieb sa nezadržateľne blíži a už čoskoro sa dozvieme meno nástupcu Zuzany Čaputovej v prezidentskom úrade. O tom, ako sú rozdané karty, nás tradične informujú... celý článok

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

28. 3. 2024 | Marek Mittaš

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

Minulý rok vláda informovala o tom, že v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Tento problém vyriešila tzv. konsolidačným balíčkom, ktorého súčasťou boli rôzne zmeny. Niektoré z nich začali... celý článok