Virtuálna mena Bitcoin láme rekordy. Za rok ztrojnásobia svoju hodnotu

23.05.2017 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Kurz kybernetickej meny Bitcoin v predošlých dňoch vystúpil na nový rekord nad 1400 dolárov za jednotku a za posledný rok sa zvýšil na viac ako než trojnásobok.


Kurz bitcoinu sa dnes dostal nad hranicu 1400 USD/BTC a dosiahol nový rekord. Hodnota digitálnej meny sa počas uplynulého roka strojnásobila. Dôvodom jej aktuálneho nárastu je zvýšenie dopytu po bitcoine v Japonsku, kde je už legálnym platidlom. Informoval o tom britský server BBC.

Internetová platforma Cryptocompare, ktorá monitoruje globálne obchodovanie s bitcoinom na desiatkach búrz, uviedla, že približne 50 percent zobchodovaných objemov počas uplynulých 24 hodín bolo na menovom páre bitcoin/japonský jen.

Historicky najviac od spustenia meny

"Postoj Japoncov k bitcoinu sa v poslednom čase zlepšil, keďže je považovaný za legálnu formu platby," uviedol zakladateľ stránky Cryptocompare Charles Hayter. Bitcoin posilnil až o 3 percentá na európskej burze Bitstamp, kde sa jeho kurz dostal až na 1437 USD/BTC, čo je najviac od spustenia meny v roku 2008.

V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška hodnota digitálnej meny vyskočila o vyše 200 percent. Aktuálny kurz znamená, že celková hodnota bitcoinov v obehu v súčasnosti predstavuje takmer 25 miliárd USD (22,87 miliardy eur).

Prvýkrát drahší ako zlato

Hodnota kybernetickej meny Bitcoin prvýkrát prekonala cenu jednej unce zlata. Na konci štvrtkového obchodovania sa jeden Bitcoin predával za 1268 dolárov, zatiaľ čo zlato stálo 1233 dolárov za trojskú uncu.

Terajšia vysoká hodnota Bitcoinu je pripisovaná rastúcemu dopytu v Číne. Podľa čínskych úradov sa táto kybernetická mena používa k prevodom peňazí do zahraničia.

Ako vznikol Bitcoin

Bitcoin vznikol v roku 2009 ako alternatíva oficiálnych mien a počas rokov sa presadil ako popredná kybernetická mena sveta. Vytvára ju sieť počítačov so špecializovaným softvérom naprogramovaným tak, aby uvoľňoval nové virtuálne mince stabilným a postupne sa spomaľujúcim tempom.

Mena platiaca na celom svete

Bitcoin peniaze sú dostupné kdekoľvek na svete kde máte k dispozícií internetové pripojenie, na mieste teda nezáleží. Bitcoin je postavený na distribuovanej sieti. Overovanie transakcie sa šíri medzi aplikáciami nainštalovanými na používateľských počítačoch, ktoré legitimitu transakcie overujú.

Medzi príjemcom meny a odosielateľom nie je postavená žiadna inštitúcia. To je základný kameň bezpečnosti a anonymity ktorú Bitcoin poskytuje.

Ako ho možno získať u nás

Bitcion možno získať (alebo predať) cez zmenárne Bitcoin - napríklad Bitstamp.net (Veľká Británia) alebo BitStock.com (Česká republika a Slovensko).

Bitstamp.net (GB) patrí medzi najväčšie Bitcoin burzy na svete. Obchoduje sa tu iba v USD a je teda potrebné počítať s poplatkami za konverziu medzi USD a EUR.

BitStock.com (ČR/SK) je burza pre Slovenskú a Českú republiku. Na burze je možné obchodovať v EUR alebo CZK. Táto burza je zaujímavá tým, že na rozdiel od ostatných búrz si tu užívatelia posielajú Bitcoin priamo medzi sebou, a je tak nemožné ich ukradnúť.

Kde sú skryté peniaze resp. Bitcoiny

Svoju "peňaženku", ako sa súbor s vašimi dátami zvykne nazývať, vlastníte sami. V systéme nie je nikto kto by mohol váš účet zmraziť nedopatrením či systémovou chybou. Súbor s dátami môžete prenášať na USB kľúči, alebo inom médiu a tak ho mať dostatočne chránený pred zneužitím.

Transakcie sú zadarmo

V súčasnosti sú transakcie medzi jednotlivými používateľmi zadarmo, v budúcnosti sa počíta so zrýchlenými platbami za symbolický poplatok.

Kde sa najčastejšie používa Bitcoin

Bitcoin vo svete využívajú najmä na platby za online služby, priaznivci tejto meny ju integrujú do online obchodov, webhostingov, dokonca programátori sú ňou platení za služby ktoré poskytujú záujemcom o ich prácu.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5h