Viete ako vyzerá nová 50 eurovka? V obehu je už skoro dva mesiace

18.05.2017 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


V obehu na Slovensku je takmer 4,1 mil. kusov nových päťdesiateurových bankoviek.

Nová päťdesiateurová bankovka je už takmer dva mesiace v obehu. V celej eurozóne ju zaviedli 4. apríla 2017. Ide o štvrtú bankovku zo série Európa. Pre potreby hotovostného peňažného obehu celej eurozóny vyrobili 5,4 mld. kusov nových päťdesiateurových bankoviek. Po mesiaci od zavedenia je v obehu na Slovensku takmer 4,1 mil. kusov nových päťdesiateurových bankoviek. Podľa Národnej banky Slovenska (NBS) je to 11,1 % zo všetkých 50-eurových bankoviek, ktoré sú na Slovensku v obehu. Informovala o tom tlačová agentúra SITA.

Prvá séria sa bude sťahovať postupne

Päťdesiateurové bankovky prvej série budú aj naďalej obiehať spolu s novými bankovkami, avšak postupne sa budú z obehu sťahovať. Dátum ukončenia platnosti bankoviek prvej série bude podľa NBS oznámený v dostatočnom predstihu. Aj po tomto dátume si však tieto bankovky zachovajú svoju hodnotu a budú sa dať vymeniť v národných centrálnych bankách krajín eurozóny bez časového obmedzenia.

Zlepšili ochranné prvky

Jedným z ochranných prvkov novej bankovky, ktorá predstavuje ďalší krok v rámci zvyšovania odolnosti eurových bankoviek voči falšovaniu, je okienko s portrétom v hornej časti hologramu, ktoré sa pri pohľade proti svetlu spriehľadní. V okienku sa objavuje portrét Európy, postavy z gréckej mytológie, ktorý je viditeľný na oboch stranách bankovky.

Ten istý portrét je vidieť aj vo vodoznaku blízko smaragdového čísla, ktoré pri nakláňaní bankovky vytvára svetelný efekt pohybujúci sa nahor a nadol. Súčasťou bankovky je aj vystupujúca tlač pre zrakovo postihnutých.

Pribudnú ďalšie nové bankovky iných hodnôt

Séria Európa je druhá séria eurových bankoviek, ktorá sa postupne uvádza do obehu. Prvá bankovka zo série Európa, päťeurovka, bola do obehu uvedená 2. mája 2013 v Bratislave. Novú desaťeurovú bankovku zaviedli do obehu prostredníctvom bánk a bankomatov v celej eurozóne 23. septembra 2014.

Nasledovala bankovka v hodnote 20 eur 25. novembra 2015.

Nové bankovky v hodnote 100 eur a 200 eur budú vydané na začiatku roka 2019. Päťstoeurovka už svojho nástupcu nedostane. Súčasné eurobankovky, ktoré sú v obehu od januára 2002, plánuje Európska centrálna banka postupne stiahnuť.

Päťdesiatka je najfalšovanejšia bankovka

Päťdesiatka je pritom najrozšírenejšou bankovkou v eurozóne, preto je logicky aj najfalšovanejšou. O to viac stojí za pripomenutie, čo sme na našom portáli písali už v novembri 2015, kedy sa do obehu vydávala nová dvadsiadka: Ak poznáte základné pravidlá rozpoznania ochranných prvkov, falzifikát by ste podľa centrálnej banky na 99 % mali rozpoznať. A všímať si bankovky nie je na zahodenie. Každý totiž zodpovedá za obsah vlastnej peňaženky. Falzifikát bankovky nám nikto za pravú bankovku nevymení, pri neopatrnosti tak hrozí ekonomická ujma.

Ako rozpoznať pravú novú päťdesiatku

Najjednoduchšie si pravosť novej eurobankovky možno overiť troma základnými spôsobmi. A to skúškou hmatom, pohľadom a naklonením. Bankovka obsahuje aj ďalšie ochranné prvky, ktoré môže byť voľným okom problém spozorovať, alebo na ich overenie potrebujeme pomocné prístroje.

Ide napríklad o mikrotlač na určitých miestach bankovky, ochranné prvky viditeľné pod štandardným ultrafialovým svetlom, pod špeciálnym utrafialovým svetlom, prípadne pod infračerveným svetlom. Najprv si však ukážeme prvky, ktoré je možné jednoducho overiť aj bez ďalších prístrojov.

Skúška hmatom

Základom skúšky hmatom je samotná kvalita papiera. Nová eurobankovka je vytlačená na pevnom a pružnom papieri. Okrem toho možno hmatom preveriť vystupujúcu tlač. Na ľavom a pravom okraji je séria krátkych vystupujúcich čiarok. Uľahčujú identifikáciu bankovky, predovšetkým zrakovo postihnutým. Vrstva farby na hlavnom motíve, nápisoch a veľkom čísle nominálnej hodnoty je tiež na dotyk hrubšia.

Skúška pohľadom

Pohľadom možno na novej päťdesiatke skontrolovať okienko s portrétom Európy. Pri pohľade proti svetlu sa okienko v hornej časti hologramu spriehľadní a objaví sa v ňom portrét Európy, ktorý je viditeľný na oboch stranách bankovky. Pri naklonení bankovky je v okienku okolo čísla nominálnej hodnoty vidieť aj linky dúhovej farby. Na rubovej strane bankovky sa v okienku objavia drobné čísla nominálnej hodnoty dúhovej farby.

Skúška naklonením

Okienko s portrétom Európy má aj ďalšie ochranné prvky. Pri naklonení bankovky je v okienku okolo čísla nominálnej hodnoty vidieť aj linky dúhovej farby. Na rubovej strane bankovky sa v okienku objavia drobné čísla nominálnej hodnoty dúhovej farby.

Podobné ochranné prvky obsahuje aj hologram s portrétom. Ak bankovku nakloníme, v striebristom prúžku v jej pravej časti sa zobrazí portrét Európy spolu so znakom €, hlavným motívom a hodnotou bankovky.

Novinkou na novej 50-eurovej bankovke je aj smaragdové číslo v jej ľavom dolnom rohu. Pri naklonení bankovky sa na tomto čísle vytvára svetelný efekt, ktorý sa pohybuje nahor a nadol. Číslo zároveň mení farbu zo smaragdovozelenej na tmavomodrú.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.