Cena jazdeniek na Slovensku klesá, sú najmenej ojazdené z krajín V4

31.05.2017 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Cena inzerovaných automobilov na Slovensku klesá, no stále ide o najvyššiu hodnotu spomedzi všetkých krajín regiónu V4. Pozrite si najobľúbenejšie modely podľa trhov.


V porovnaní s minulým mesiacom priemerná cena inzerovaných jazdeniek na Slovensku klesla takmer o 2 200 eur na 15 358 eur. Inzerujúci však žiadajú za automobily dva razy toľko ako v Českej republike a takmer tri razy ako v Poľsku. Výsledky vyplynuli z pravidelnej analýzy spoločnosti AAA AUTO, ktorá trh s ojazdenými automobilmi kontinuálne monitoruje a vykonáva jeho hodnotenie.

V prvej desiatke luxusné automobily

"Cena inzerovaných automobilov na Slovensku je najvyššia v regióne V4, vozidlá však majú zároveň najnižší priemerný nájazd kilometrov (147 222 km) a priemerný vek (8,3). Vyššia priemerná cena je spôsobená aj tým, že sa v prvej desiatke najinzerovanejších áut udomácňujú luxusnejšie automobily ako je BMW3, Audi A4 či BMW5 a dokonca už dva mesiace sa na druhej priečke drží Audi A6.

Takéto zastúpenie luxusnejších modelov nie je v žiadnej inej krajine regiónu. Je to len dôkaz toho, že slovenskí zákazníci začínajú čoraz viac dbať o svoju bezpečnosť a komfort na cestách," vysvetľuje Karolína Topolová.

Najpredávanejšia jazdenka: Škoda Octavia

V apríli bolo na Slovensku najinzerovanejším autom Škoda Octavia, nasledovaná Audi A6 a Volkswagenom Passat. Prvá trojka je podobná i v Českej republike, avšak Česi miesto Audi A6 uprednostňujú na druhom mieste úspornejšiu a lacnejšiu Škodu Fabia.

V Poľsku a Maďarsku vedie na prvom mieste Opel Astra, nasledovaný Volkswagenom Passat v Poľsku a BMW3 v Maďarsku. Záujem o Škodovky je v týchto dvoch krajinách štandardne výrazne nižší ako u nás. Škoda Octavia je v Poľsku až na ôsmom mieste a v Maďarsku sa v prvej desiatke žiadny zástupca tejto značky nevyskytuje.

Tabuľka: 10 najinzerovanejších automobilov v apríli 2017 podľa krajín

 Slovensko Česká republika  Poľsko  Maďarsko 
 1.  Škoda Octavia Škoda Octavia  Opel Astra  Opel Astra 
 2.  Audi A6 Škoda Fabia  VW Passat  BMW 3 
 3.  VW Passat VW Passat  BMW 3  Ford Focus 
 4. Škoda Fabia  VW Golf  Audi A4  VW Passat 
 5. VW Golf  Škoda Superb  Ford Focus  Suzuki Swift 
 6.  Škoda Superb  Ford Focus  VW Golf  VW Golf 
 7.  BMW 3 Ford Mondeo  Ford Mondeo  BMW 5 
 8. Audi A4  BMW 3  Škoda Octavia  Ford Mondeo 
 9. Ford Focus  Renault Megane  Opel Corsa  Audi A4 
 10. BMW 5  Volkswagen Touran  Renault Megane  Renault Megane 

V priemere majú jazdenky na tachometri okolo 150-tisíc kilometrov

Na Slovensku síce počet najazdených kilometrov v porovnaní s minulým mesiacom stúpol na 147 222 km, napriek tomu sa drží na prvom mieste v regióne. Druhá je Česká republika s 158 418 km. Autá s najväčším priemerným nájazdom inzerujú predajcovia v Maďarsku. Vo všetkých zmieňovaných krajinách v apríli klesla ponuka inzerovaných ojazdených áut.

Najviac ojazdených áut bolo v minulom mesiaci už tradične v Trenčianskom kraji (13 505), kde zároveň inzerenti za vozidlá v priemere žiadali aj najviac peňazí (takmer 31 000 eur). Najmenej áut ponúkali predajcovia v Prešovskom kraji iba 3 474 a za najnižšiu priemernú cenu 7 339 eur.

Štatistika vychádza z celkového počtu ojazdených áut ponúkaných na trhu z autobazárov a živnostníkov z odboru predaja ojazdených áut, vrátane firiem a súkromných osôb bez nadväznosti na obchod s ojazdenými automobilmi.

Tabuľka: Štatistiky V4 v rámci jazdeniek 

 priemerná cena v eurách priemerný nájazd  priemerný vek  najviac jazdeniek podľa krajov  najmenej jazdeniek podľa krajov 
 Slovensko  15 358 eur  147 222 km  8,3  Trenčiansky kraj Prešovský kraj 
 Česká republika  7 263 eur  158 418 km 9,9   Praha Karlovarský kraj 
 Poľsko  5 671 eur  174 700 km  11 Mazowieckie   Opolskie
 Maďarsko  6 857 eur 174 841 km   10,9  Pest Megye  Nógrád megyePomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.